Рішення № 100040230, 24.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
200/6822/21
Номер документу
100040230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2021 р. Справа№200/6822/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 21239,32 грн.

В С Т А Н О В И В:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 21239,32 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем наданий звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, відповідно до якого у відповідача у 2020 році повинно було бути працевлаштована 1 особа з інвалідністю. Фактично за даними звіту не працювало жодної. Тому відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Згідно з розрахунком сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, становить 21062,50 грн., сума нарахованої пені станом на 28.05.2021 року складає 176,82 грн. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та пені складає 21239,32 грн., які позивач просив стягнути з відповідача. Передбачені законом санкції за вчинене порушення відповідач добровільно не сплатив до теперішнього часу.

Ухвалою суду від 08 червня 2021 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідачем на адресу суду надано відзив на адміністративний позов, в якому він заперечив проти задоволення заявлених вимог. Послався на виконання вимог законодавства про працевлаштування осіб з інвалідністю в 2020 році, що підтверджується наказом про прийняття на роботу особи з інвалідністю від 11.10.2019 року відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії та наказом про припинення трудового договору від 25.01.2021 року. Не зазначення у звіті за формою № 10-ПОІ кількості працівників з інвалідністю відповідач обґрунтовує помилкою при заповненні. Отже, фактично відповідачем не порушені норми чинного законодавства, застосування до нього адміністративно-господарських санкцій і пені вважає безпідставним.

З`ясовуючи обставини справи судом встановлено таке.

Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю є територіальним органом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, і діє на підставі Положенням про відділення Фонду, затверджене Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю № 105 від 25.10.2019 року, що визначає основні функції, завдання та повноваження відділення Фонду, до яких належать, зокрема, прийом звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, облік заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (надалі - Закон № 875-XII) законодавство про соціальну захищеність осіб з інвалідністю в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно зі звітом за формою № 10-ПОІ про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, що був поданий Приватним підприємством «Нова Віта Краматорськ», середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» за 2020 рік становить 12 працівників; кількість штатних працівників - осіб з інвалідністю, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону № 875-XII, становить 1 особа, фактично в Приватному підприємстві «Нова Віта Краматорськ» в 2020 році працювало 0 осіб з інвалідністю (а.с.7).

З наведених підстав позивачем розрахована сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році у сумі 21062,50 грн. та сума пені, яка станом на 28.05.2021 року складає 176,82 грн. (а.с.8, 9).

Згідно з листом Краматорського міського центру зайнятості № 01-14/1116 від 29.04.2021 року протягом 2020 року відповідач не надавав звіти за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії осіб з інвалідністю)», в зв`язку з чим центр зайнятості на протязі 2020 року осіб з інвалідністю до відповідача не направляв (а.с.14).

Наказом №10/15-к від 11.10.2019 року до Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» на посаду «адміністратор» прийнятий на роботу ОСОБА_1 на підставі трудового договору, який відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії має третю групу інвалідності до 06.02.2022 року (а.с.31, 34). Про прийняття працівника на роботу повідомлено працівника та органи податкової служби (а.с.32, 33). Наказом № 01/25-к від 25.01.2021 року з ОСОБА_1 розірвано трудовий договір (а.с.35).

Відповідач не погоджується з необхідністю виплати адміністративно-господарських санкцій та нарахованої пені, посилаючись на фактичне працевлаштування особи з інвалідністю у звітному періоді.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд вказує про таке.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону № 875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця..

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів..

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина 2 статті 20 Закону № 875-ХІІ).

Виходячи з наведених норм суд зазначає, що для підприємств, установ, організацій законодавством встановлюється обов`язковий норматив робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, а також передбачається сплата підприємствами адміністративно-господарських санкцій у разі порушення встановлених нормативів щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю. При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно частиною 1 статті 18 Закону № 875-ХІІ, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Порядком подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316, форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

З огляду на викладене суд зазначає, що обов`язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до встановленого Закону № 875-ХІІ нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств. Одним з доказів, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, в тому числі, є звіт форми № 3-ПН.

Водночас, суд також зауважує, що створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю не може обмежуватися складенням та поданням відповідної звітності, оскільки відповідно до частини 5 статті 19 Закону № 875-ХІІ виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається фактичне працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Судом встановлено і не спростовано позивачем, що наказом №10/15-к від 11.10.2019 року до Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» на посаду «адміністратор» прийнятий на роботу ОСОБА_1 на підставі трудового договору, який відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії має третю групу інвалідності до 06.02.2022 року. Про прийняття працівника на роботу повідомлено працівника та органи податкової служби. Вказаний трудовий договір з ОСОБА_1 розірвано відповідно до наказу № 01/25-к від 25.01.2021 року, тобто, зазначена особа з інвалідністю була фактично працевлаштована протягом звітного періоду, зазначеного у позові.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем фактично дотримані вимоги Закону № 875-ХІІ щодо нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875-ХІІ, шляхом працевлаштування підприємством особи з інвалідністю, що виключає застосування адміністративно-господарських санкцій.

Водночас, застосування таких санкцій за помилкове зазначення даних у звітності, законом не передбачено.

За вказаних обставин обставини зазначені позивачем в обґрунтування заявлених вимог не знайшли свого підтвердження при розгляді справи, через що заявлений позов задоволенню не підлягає.

За приписами статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір не підлягає розподілу.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 262, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Фонду соціального захисту інвалідів (87555, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Серова, 1а, код ЄДРПОУ 13492430) до Приватного підприємства «Нова Віта Краматорськ» (84331, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Двірцева, буд. 57-р, код ЄДРПОУ 32411602) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 21239,32 грн. - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі 24 вересня 2021 року, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Г.А. Чекменьов