
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2021 р. Справа№200/9214/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42169323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, 85323) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08 травня 2021 року через Веб-портал Пенсійного фонду України ним подана заява з відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідачем 19.05.2021 року прийняте рішення № 305 про відмову в призначенні пенсії. Відповідно до зазначеного рішення не враховані певні періоди роботи позивача, через відсутність наказів про проведення атестаційних робочих місць та підтверджуючих довідок про пільговий характер роботи. Разом з цим, відповідачем було зазначено, що зарахувати службу в складі діючої армії в період бойових дій із врахуванням один місяць за три місяці також немає підстав.
Позивач вважає, що відповідач грубо порушує його конституційні права на пенсію та просить суд:
визнати протиправним та скасувати Рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 305 від 19.05.2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах період безпосередньої участі ОСОБА_1 в Антитеррористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року; періоди безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року; з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року; з 11.12.2019 року по 30.06.2019 року; з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року; з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року; з 01.11.2020 року по 06.05.2021 року із розрахунку – один місяць за три місяці; а також із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоди роботи в ДШСУ № 2 з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року; періоди роботи на ДП ВК шахта «Краснолиманська» з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року, з 26.09.2005 року по 17.10.2005 року.
Ухвалою суду від 02 серпня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2021 року в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по справі – відмовлено.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з`ясував наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України (ID - картка) № НОМЕР_2 , виданого 30.07.2019 року, 08 травня 2021 року через Веб-портал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 , виданого 29 січня 2019 року.
Відповідно до Рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 305 від 19 травня 2021 року, зокрема зазначено, що до пільгового стажу за Списком 1 не враховано період роботи з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року в ДШСУ №2, так як заявником не надано довідку підтверджуючу пільговий характер роботи. Також до пільгового стажу за Списком 1 не враховано періоди роботи на ДП ВК шахта Краснолиманська з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року, з 26.09.2005 року по 17.10.2005 року, так як заявником не надано копії наказів про проведення атестації робочих місць. Разом з цим, зазначено, що зарахувати службу в складі діючої армії в період бойових дій із зарахуванням один місяць за три місяці немає підстав. Таким чином вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Разом з цим, не зарахування спірних періодів до пільгового стажу позивача підтверджується розрахунком стажу ОСОБА_1 .
Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_4 (в частині спірних періодів), позивач працював:
- з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року на ДШСУ №2;
- з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року на ДП ВК шахта «Краснолиманська»;
- 26.09.2005 року по 17.10.2005 року на ДП ВК шахта «Краснолиманська».
Відповідно до довідки Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 26 від 09.03.2021 року зазначено, що ОСОБА_2 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська» за період з 22.02.2002 року по 16.05.2002 року та виконував гірничі роботи за посадою, що передбачена Списком 1 розділом 1 підрозділ 1 код КП 1.1г; за період з 16.05.2002 року по 10.08.2005 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способои за посадою, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1г.
Відповідно до довідки Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 26 від 09.03.2021 року зазначено, що ОСОБА_2 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська» за період з 26.09.2005 року по 18.10.2005 року та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою, що передбачена Списком 1 розділом 1 підрозділ 1 код КП 1.1г.
Відповідно до довідки Покровсько – Ясинуватського об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України від 06 травня 2021 року № 3055/2 зазначено, що старший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_2 перебуває на військовій службі в Покровсько-Ясинуватському об`єднаному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Донецької області з 10.11.2017 року по теперішній час, згідно наказу ВК від 10.11.2017 року № 258.
Згідно довідки Покровсько – Ясинуватського об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України від 06 травня 2021 року № 3055/1 вбачається, що старший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_2 приймав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року. Приймає безпосередню участь в Операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року; з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року; з 11.12.2019 року по 30.06.2019 року; з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року; з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року з 01.11.2020 року по теперішній час.
У вищезазначеній довідці разом з цим вказано про те, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах – один місяць за три місяці.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України “Про пенсійне забезпечення”.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”).
Згідно п. 2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо зарахування до пільгового стажу спірного періоду роботи позивача з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та зазначено вище, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року на ДШСУ № 2 у зв`язку з не наданням підтверджуючої довідки про пільговий характер роботи.
Як вже було вказано вище, позивач, згідно трудової книжки НОМЕР_4 (в частині спірного періоду), позивач працював:
- з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року на ДШСУ №2 з повним робочим днем в шахті;
Відповідно суд наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначеного періоду в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.
Таким чином період роботи з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року на ДШСУ №2 підлягає зарахуванню до пільгового стажу ОСОБА_1 .
Розглядаючи позовні вимоги про зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача на ДП ВК шахта «Краснолиманська» з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року, з 26.09.2005 року по 17.10.2005 року, суд зазначає наступне.
Щодо посилання відповідача на відсутність наказів про проведення атестації робочих місць, суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442, та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Відповідно п.4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затв. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005383, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за № 1451/11731 ) результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умові характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що атестація має проводитися у передбачені для цього строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Зазначеної позиції дотримується й Верховний Суд в постанові від 21.08.2018 (адміністративне провадження К/9901/20098/18, справа №352/547/16-а) та постанові від 10.07.2018 (справа №227/545/17, адміністративне провадження №К/9901/22421/18) вказуючи, що: атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
При цьому, суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Суд звертає увагу на те, що Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відтак Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а відступила від висновків Верховного Суду України, викладених у постановах від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13, від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14, від 10 й 17 березня 2015 року у справах № 21-51а15, та № 21-585а14, від 14 квітня 2015 року у справі № 21-383а14, від 02 грудня 2015 року у справі № 21-1329а15, від 10 лютого 2016 року у справі № 21-5432а15 та від 12 квітня 2016 у справі № 21-6501а15, щодо відсутності підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд зазначає, що відповідачем неправомірно не розглянуто питання щодо зарахування періоди роботи на ДП ВК шахта «Краснолиманська» з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року, з 26.09.2005 року по 17.10.2005 року до пільгового стажу за Списком №1.
Щодо зарахування до страхового стажу на пільгових умовах період безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території на території Донецькій та Луганській областях, періоди безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях із розрахунку – один місяць служби за три місяці, суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:, зокрема, один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Верховний Суд у постанові від 5 червня 2018 року у справі № 348/347/17 зазначив, що «За правилами Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці».
Зазначений висновок також був підтверджений в постанові Верховного Суду від 2 квітня 2020 року у справі № 185/4140/17.
Як було встановлено судом, згідно довідки Покровсько – Ясинуватського об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України від 06 травня 2021 року № 3055/1 вбачається, що старший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_2 приймав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року. Приймає безпосередню участь в Операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року; з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року; з 11.12.2019 року по 30.06.2019 року; з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року; з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року з 01.11.2020 року по теперішній час, і на момент призову на військову службу в особливий період він працював за професією (займав посаду), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на викладене, з урахуванням наведених правових висновків Верховного суду, указані періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на фактичні обставини справи, враховуючи наявність Рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 305 від 19.05.2021 року, суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправним та скасувати Рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 305 від 19.05.2021 року про відмову гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Отже, на підставі викладеного, з урахуванням вимог частини другої статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42169323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, 85323) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 305 від 19.05.2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах період безпосередньої участі ОСОБА_1 в Антитеррористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року; періоди безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року; з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року; з 11.12.2019 року по 30.06.2019 року; з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року; з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року; з 01.11.2020 року по 06.05.2021 року із розрахунку – один місяць за три місяці; а також із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоди роботи в ДШСУ № 2 з 12.12.1994 року по 30.05.1997 року; періоди роботи на ДП ВК шахта «Краснолиманська» з 22.02.2002 року по 09.08.2005 року, з 26.09.2005 року по 17.10.2005 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Галатіна