
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/7955/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні державної допомоги сім`ям з дітьми - допомоги при народження дитини, зобов`язання призначити та виплачувати державну допомогу сім`ям з дітьми - допомогу при народженні дитини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в червні 2021 року позивач, діючи в інтересах малолітньої дитини, подала відповідну заяву встановленого зразка з усіма необхідними підтверджуючими документами до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо виплати допомоги при народженні дичини.
Проте, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення від 30 червня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв`язку з тим, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, про що позивачу надіслано повідомлення №11.2-8.6/3045/2021 від 04 липня 2021 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми.
Позивач вважає вказану відмову протиправною, так-як звернення до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням встановленого 12-місячного строку обумовлене об`єктивною неможливістю дотримання такого строку внаслідок народження дитини на території іншої держави, а повернення до України у визначенні терміни стало неможливим у зв`язку із запровадженням карантину та поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача даний позов не визнає та вважає, що він не підлягає задоволенню, оскільки в позовній заяві не зазначено яким же чином загальновідомі факти воєнних дій на сході України, запровадження карантину, поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 вплинули на позивача та призвели до неможливості повернутися в Україну, а також звернутися до відповідного органу із заявою про призначення допомоги при народженні дитини в період встановленого 12-місячного строку для звернення. Тому наведені факти не можуть вважатися об`єктивними обставинами, які не залежали від волі позивача.
Також, в позовній заяві не зазначено, що заважало позивачу подати заяву в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Таким чином, відповідачем повністю доведено правомірність прийняття рішення про відмову у наданні допомоги при народженні дитини від 30.06.2021, про що позивачу надіслано повідомлення від 01.07.2021.
У зв`язку із чим, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що аргументи відповідача у відзиві на позовну заяву не спростовують позовних вимог, оскільки по-перше позивачка їдучи в Україну перетинала кордон між РФ та Україною через пункт пропуску Троєбортне-Бачівськ, як єдиний пункт через який вона могла в`їхати з РФ до України, а не "Вільча" чи "Дольськ", як стверджує відповідач, по-друге, оформлення ЕЦП, для подачі заяви на призначення одноразової допомоги в електронному вигляді, потребує особистого звернення позивача до будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів з наданням пакету документів.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
07 червня 2020 року позивач, громадянка України, ОСОБА_1 , перебуваючи на території Російської Федерації, народила сина - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
В червні 2021 року позивач, діючи в інтересах малолітньої дитини, подала до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву, з усіма необхідними підтверджуючими документами, щодо виплати допомоги при народженні дитини.
30.06.2021 Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв`язку з тим, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, про що позивачу надіслано повідомлення №11.2-8.6/3045/2021 від 04 липня 2021 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини, позивач звернулася до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", відповідно до цього Закону, призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", визначено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення. Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомої и сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
В силу вимог статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з ди тиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Згідно із частинами 1-3 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.
Частиною 7 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Статтею 12 вищезазначеного Закону визначено розмір допомоги при народженні дитини.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постаповою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок №1751).
Пунктом 2 Порядку №1751 визначено, що державна допомога сім`ям з дітьми призначається і виплачується: громадянам України; іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які погребують додаткового захисту і мають право на державну допомогу на умовах, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Призначення і виплата державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 12 Порядку №1751 визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.
11 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України №211 "Про запобігання поширенню на території України респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" через спалах у світі коронавірусу з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року в Україні був введений карантин. В подальшому з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, дія карантину була продовжена до 24 квітня 2020 року, до 11 травня 2020 року, до 22 травня 2020 року, до 31 липня 2020 року, до 31 жовтня 2020 року, до 31 грудня 2020 року, до 28 лютого. '
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами) та від 21.04.2021 №405 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" карантин продовжено до 30 червня 2021 року.
Враховуючи вищевикладене, позивач мала можливість звернутись до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з заявою щодо виплати допомоги при народженні дитини лише після повернення в Україну.
Кабінет Міністрів України з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 прийнято постанову від 08 квітня 2020 року №2б4 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги", пунктом 2 частини 1 якої постановлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: строк звернення за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не було враховано норми постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року №2б4 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги", а саме те, що строк звернення за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомоги при народженні дитини, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.
А відтак, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 30 червня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги сім`ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язання призначити та виплачувати державну допомогу сім`ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частинами першою, другою статті 134 КАС України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до частини третьої статті 134 КАС України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).
Відповідно до положень частини сьомої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Заявлені у позовній заяві до стягнення витрати на правову допомогу в розмірі 5000,00 грн. відшкодуванню з відповідача не підлягають з огляду на те, що в порушення вимог частини четвертої статті 134, частини сьомої статті 139 КАС України позивач не подав суду доказів, які підтверджують понесення зазначених витрат на правову допомогу у вказаному розмірі (не надав договору про надання правової допомоги, розрахунку витрат на правову допомогу, доказів оплати за послуги тощо).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 30 червня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги сім`ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради призначити та виплачувати ОСОБА_1 державну допомогу сім`ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: 43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, 4-а.
Суддя Ю.Ю. Сорока