
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 вересня 2021 р. Справа № 120/5530/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, відмови Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної адміністрації у наданні розрахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ110308-44", 2010 року випуску, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 та дозвіл на перереєстрацію автомобіля зі сплатою його залишкової вартості. Тому, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.06.2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивачем, в порушення вимог пункту 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999, протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю не сплачено до державного бюджету вартість автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля.
30.06.2021 року позивачем подано відповідь на відзив відповідача, в якому вона вважає доводи відповідача такими, що не спростовують наведених нею обставин та правових підстав позову. Також позивач зазначає, що вона протягом шестимісячного строку з дня смерті свого батька зверталася до Теплицького районного управління праці та соціального захисту з усною вимогою проведення розрахунку залишкової вартості автомобіля, що свідчить про намір позивача отримати вказаний автомобіль у встановленому законодавством порядку. Також вказує, що її не було належним чином роз`яснено право на викуп автомобіля, як і не попереджено, що це право обмежено шестимісячним строком.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У листопаді 2010 року, ОСОБА_2 , як інваліду Великої Вітчизняної війни І групи надано автомобіль "ЗАЗ110308-44", 2010 року випуску.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , зареєстрованого Гайсинським ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Вінницькій області, автомобіль 2010 року випуску, легковий комбі-В, зеленого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_3 , був зареєстрований 27.11.2010 року на праві власності за ОСОБА_2 .
У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, у розділі "Особливі відмітки" встановлено заборону відчуження вказаного транспортного засобу .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Теплицької селищної ради Теплицького району Вінницької області.
Відповідно до довідок Теплицької селищної ради Теплицького району Вінницької області від 12.05.2021 року № 192 та № 193, ОСОБА_1 проживала разом з батьком – ОСОБА_2 з 20.01.2006 року.
У березні 2021 року позивач звернулась із заявою про надання дозволу на перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля марки "ЗАЗ110308-44", 2010 року випуску на своє ім`я зі сплатою його залишкової вартості до Управління праці та соціального захисту населення Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області, яке листом від 12.03.2021 року направило вказану заяву до відповідача - Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної адміністрації.
Листом від 26.03.202року № 06.1-14-1731, Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної адміністрації, розглянувши звернення про перереєстрацію автомобіля, відмовив в переоформленні, оскільки протягом 6 місяців з дня смерті особи з інвалідністю позивач не зверталася з відповідною заяву та не сплатила до бюджету розрахункову вартість автомобіля.
Вважаючи дану відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено,що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в України" від 06.10.2005 № 2961-IV (зі змінами, далі - Закон № 2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Частиною 9 статті 26 Закон № 2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 2 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі- Закон № 875-XII) після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім`ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім`ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм забезпечення легковими автомобілями інвалідів, зокрема дітей-інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах, є громадянами України і місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку врегульовано Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999 (далі - Порядок).
Відповідно до абзацу 2 пункту 16 Порядку автомобіль, строк експлуатації якого від 5 до 10 років, залишається безоплатно члену сім`ї, який на час смерті особи з інвалідністю був зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю і середньомісячний сукупний дохід сім`ї якого за шість місяців, що передують дню смерті особи з інвалідністю, не перевищує прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Мінсоцполітики.
Абзацом 3 пункту 16 Порядку визначено, що Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті особи з інвалідністю залишається у користуванні її сім`ї, якщо в ній є особа з інвалідністю, яка:
мала підстави для забезпечення автомобілем на час смерті особи з інвалідністю або протягом не більше 6 місяців з дня її смерті;
зареєстрована на час смерті особи з інвалідністю за місцем її реєстрації;
не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду.
Згідно із абзацом 7 пункту 16 Порядку перереєстрація автомобіля на ім`я особи з інвалідністю з числа членів сім`ї, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. До визначення такої особи автомобіль перебуває на зберіганні у членів сім`ї померлої особи з інвалідністю, а у разі їх відсутності повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або управлінню виконавчої дирекції Фонду. Довідка видається особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, в якому особа з інвалідністю перебувала на обліку, а особі з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції Фонду.
Відповідно до абзацу 9 пункту 16 Порядку Розрахункова вартість автомобіля визначається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення або управлінням виконавчої дирекції Фонду з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний календарний місяць, або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний календарний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний календарний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики. В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті ( абз. 10 п. 16 Порядку).
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що члену сім`ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним коштів протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , батько позивача - ОСОБА_1 помер, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Теплицької селищної ради Теплицького району району Вінницької області.
Лише, у березні 2021 року позивач звернулась із заявою про надання дозволу на перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля марки "ЗАЗ110308-44", 2010 року випуску на своє ім`я зі сплатою його залишкової вартості до Управління праці та соціального захисту населення Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області.
Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено строк сплати вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля, оскільки особа з інвалідністю (батько позивача), який був забезпечений автомобілем, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою після спливу більше ніж шість місяців з моменту смерті батька.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимог щодо сплати розрахункової суми вартості автомобіля до державного бюджету впродовж шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю, в зв`язку з чим, відповідачем правомірно відмовлено в отриманні дозволу для перереєстрації легкового автомобіля.
Суд вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно поважності причин пропуску строку для сплати вартості транспортного засобу з підстав некомпетентності та неналежного виконання своїх посадових обов`язків працівниками Управління праці та соціального захисту населення Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області, що виразилося у нероз`ясненні відповідного права та строку, оскільки норами чинного законодавства не покладено на відповідача такого обов`язку.
Крім того, строки передбачені абзацами 3-7 пункту 16 Порядку №999 є імперативними і поновленню не підлягають.
Разом з тим, доводи позивача про її усне звернення до працівника управління, не заслуговують на увагу суду, оскільки вони не підтверджуються належними та допустимими доказами.
Таким чином, суд вважає, що відмовляючи в задоволенні заяви ОСОБА_1 про переоформлення транспортного засобу, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 09 вересня 2019 року у справі № 200/11191/18-а та від 28 листопада 2019 року у справі №806/31/17.
Крім того, аналогічних висновків дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 30.04.2021 року по справі № 240/14619/20, постанові від 21.05.2021 року по справі № 560/5860/20.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши позицію суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки суд прийшов до переконання про відмову в задоволенні позову, підстави для присудження судових витрат у справі відсутні.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 40159685, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21028).
Рішення в повному обсязі виготовлене: 30.09.2021 року, враховуючи термін перебування головуючої судді у відпустці з 05.07.2021 року по 28.07.2021 року.
Суддя Чернюк Алла Юріївна