Рішення № 100033222, 21.09.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
910/10087/21
Номер документу
100033222
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.09.2021Справа № 910/10087/21Господарський суд міста Києва у складі судді Картавцевої Ю.В., за участю секретаря судового засідання Негоди І.А., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб"

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національний авіаційний університет

про зобов`язання вчинити дії та визнання правовідносин припиненими

Представники:

від позивача: Кудрицький Р.П.

від відповідача: Максюта Е.А.

від третьої особи: Письмак Т.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Форсаж Клуб» звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про зобов`язання вчинити дії та визнання правовідносин припиненими.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.02.2006 між сторонами укладено договір оренди нерухомого майна загальною площею 1193, 4 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, та як зазначає позивач, з 24.01.2021 по 08.06.2021 останній не мав права використовувати об`єкт оренди за його цільовим призначенням через запровадження на території України карантинних заходів, та, відповідно, був звільнений від сплати орендної плати на період дії карантину. Проте, відповідачем в порушенням норм законодавства було надіслано позивачу вимоги про сплату орендної плати.

За змістом ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України визначено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Так, зважаючи на категорію та складність спору, суд приходить до висновку про розгляд справи № 910/10087/21 в порядку загального позовного провадження.

Згідно з приписами статті 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Також, позивач просив суд залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Національний авіаційний університет.

За змістом ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

У вирішенні відповідного питання щодо наявності юридичного інтересу у третьої особи, суд з`ясовує, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення у даній справі таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Так, з огляду на предмет та підстави позову у справі № 910/10087/21, зважаючи на те, що Національний авіаційний університет є балансоутримувачем нерухомого майна за Договором оренди № 2739, суд приходить до висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Національного авіаційного університету, з огляду на що суд вважає за необхідне залучити вказану особу як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, а, відтак, клопотання позивача підлягає задоволенню.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.06.2021 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 27.07.2021; залучити Національний авіаційний університет як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

У підготовче засідання 27.07.2021 прибули представники позивача та відповідача, представник третьої особи не прибув, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання був повідомлений належним чином.

Відповідно до ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

З метою належної підготовки справи для розгляду у підготовчому засіданні продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву до 21.09.2021.

29.07.2021 до відділу діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позов.

02.08.2021 до відділу діловодства суду від третьої особи надійшли пояснення.

12.08.2021 до відділу діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

У підготовче засідання 21.09.2021 прибули представники сторін та третьої особи.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні представниками сторін та третьої особи подано заяву, у якій учасники зазначили, що не заперечують проти розгляду справи по суті у день після закінчення підготовчого засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 183 ГПК України якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

З огляду на викладене, оскільки під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 ГПК України, зважаючи на письмову згоду всіх учасників щодо розгляду справи по суті у той же день після закінчення підготовчого засідання, суд розпочав розгляд справи по суті в судовому засіданні 21.09.2021.

У судовому засіданні 21.09.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу та дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

21.02.2006 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" (далі - орендар) укладено договір оренди № 2739 нерухомого майна, що належить до державної власності, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Пономарьовим В.Ю., зареєстрований в реєстрі за № 242 (далі - Договір), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - двоповерхову окремо розташовану будівлю їдальні-кафе (далі - майно) загальною площею 1193,4 квадратних метри, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, що знаходиться на балансі Національного авіаційного університету (далі - балансоутримувач), вартість якого за експертною оцінкою станом на 31.10.2005 року становить 2 010 000, 00 грн - І та ІІ поверх, 556 000, 00 грн - підвал. Майно передається в оренду з метою використання як:

- допоможні приміщення (підвал) - 393, 2 кв.м.;

- кафе з правом продажу товарів підакцизної групи - 409, 1 кв.м.;

- центр відпочинку молоді - 391, 1 кв. м.

Згідно п. 2.1. Договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.

Пунктом 3.1. Договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - грудень 2005 року - 23 583, 51 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Відповідно до п. 3.3. Договору, перерахування здійснюється орендарем самостійно до 10 числа місяця, наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції таким чином: 50 % орендної плати перераховується орендарем до державного бюджету; 50 % орендної плати перераховується орендарем на розрахунковий рахунок балансоутримувача.

За умовами п. 5.10 Договору, орендар зобов`язаний забезпечувати доступ в приміщення працівників орендодавця та балансоутримувача для необхідного огляду та перевірки використання орендованого майна у відповідності до умов цього договору.

Цей договір укладений строком на 5 (п`ять) років, що діє з 21.02.2006 року по 21.02.2011 року та на підставі п. 10.5. договору дію цього договору пролонговано до 21.02.2016 року (п. 10.1. Договору в редакції договору № 2739/02 від 30.12.2007 про внесення змін до договору оренди № 2739 нерухомого майна від 21.02.2006).

12.06.2007 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" (далі - орендар) укладено договір № 2739/01 про внесення змін до договору оренди № 2739 нерухомого майна, що належить до державної власності, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Пономарьовим В.Ю., зареєстрований в реєстрі за № 242, відповідно до якого сторони вирішили п. 1.1. договору викласти в наступній редакції:

1.1. Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - двоповерхова окрема розташована будівля їдальні-кафе (далі - майно) загальною площею 1193,4 квадратних метри, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, що знаходиться на балансі Національного авіаційного університету (далі - балансоутримувач), вартість якого за експертною оцінкою станом на 31.10.2005 року становить 2 010 000, 00 грн - І та ІІ поверх, 556 000, 00 грн - підвал. Майно передається в оренду з метою організації видовищно-розважальної діяльності (нічного клубу).

Крім того, сторони вирішили п. 3.1. договору викласти в наступній редакції: Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку- січень 2007 року - 60 932, 29 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв`язку з введенням карантину постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", якою заборонено з 17.03.2020 роботу суб`єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо) позивачем видано наказ № 17/03/1-20 від 17.03.2020 про припинення діяльності нічного клубу ТОВ "Форсаж Клуб", який знаходиться в приміщенні за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 51-а, яке було передано в оренду згідно договору оренди № 2739 до моменту скасування вказаного карантину відповідним рішенням (постановою) Кабінету Міністрів України.

Тож, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", якою було запроваджено карантин на усій території України з 12.03.2020 та постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215, Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" було надіслано на адресу відповідача лист № 20/03 від 20.03.2020, в якому позивач зазначає, що у зв`язку з забороною Кабінетом Міністрів України роботи ресторанів та концертно-видовищної діяльності позивач не може використовувати майно, яке було передано йому в оренду за цільовим призначенням, відтак позивач повідомив відповідача, що не буде здійснювати орендні платежі по договору в період, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 та підтвердив проведення оплати експлуатаційних та операційних витрат (електроенергія, водопостачання).

З матеріалів справи вбачається, що в квітні 2020 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву було проведено огляд державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі Національного авіаційного університету, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, орендарем якого є ТОВ "Форсаж Клуб" (договір № 2739 від 21.02.2006). За результатами огляду щодо використання орендованого державного нерухомого майна встановлено, що об`єкт оренди не використовується, будь-яка діяльність не ведеться, про що складено акт огляду орендованого державного майна.

Листом № 15/06 від 15.06.2020 позивач повторно звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, в якому просив відповідача прийняти позитивне рішення щодо звільнення ТОВ "Форсаж Клуб" від орендної плати за майно, визначене в договорі оренди на час режиму карантину, який був встановлений Кабінетом Міністрів України для роботи суб`єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо). До вказаного листа позивачем в тому числі було додано сертифікат № 3100-20-0632 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України 12.05.2020 листом № 560/05-4.

Листом № 30-06/9158 від 21.10.2020 відповідач надав відповідь на вищезазначені листи позивача та повідомив, що відповідно до договору № 2739 від 21.02.2006 майно передане в оренду ТОВ "Форсаж Клуб" з метою розміщення нічного клубу та зазначений вид діяльності за користування нерухомим державним майном не входить до жодного переліку із додатків до Постанови КМУ від 15.07.2020 № 611, у зв`язку з чим відповідач відмовив позивачу у звільненні від нарахування орендної плати на період карантину та вимагав у 10 - денний строк сплатити до державного бюджету заборгованість з орендної плати, яка станом на 15.10.2020 становить 589 106, 01 грн та пеню 17 324, 76 грн.

Крім того, відповідачем було надіслану на адресу позивача лист № 30-05/9331 від 26.10.2020, в якому відповідач вимагав сплатити протягом 10 днів заборгованість з орендної плати у розмірі 589 106, 01 грн та пеню у сумі 15 393, 26 грн.

Також, листом № 30-06/10101 від 18.11.2020 відповідач повторно зазначив, що згідно постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 від орендної плати за користування нерухомим майном звільняються орендарі, які орендують приміщення з метою організації концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності, проте розміщення нічних клубів не зазначено в жодному із додатків вказаної постанови. Крім того, відповідач зазначив, що акт огляду не є основним підтверджуючим документом щодо невикористання об`єкту оренди на весь час дії карантину.

З матеріалів справи вбачається, що Національним авіаційним університетом було надіслано позивачу претензію № 06-03/2838 від 19.11.2020, в якій він повідомив про наявність заборгованості зі сплати орендної плати за договором № 2739 від 21.02.2006 на суму 1 280 646, 96 грн та просив у десятиденний строк погасити вказану заборгованість.

Крім того, з матеріалів справи також вбачається, що 26.11.2020 Національним авіаційним університетом було проведено огляд орендованого ТОВ "Форсаж Клуб" державного майна що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, за результатами якого встановлено що об`єкт оренди не використовується, будь-яка діяльність не ведеться, про що складено акт огляду.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає що оскільки основною діяльністю ТОВ "Форсаж Клуб" є організація розважальної діяльності, останній не мав права використовувати майно за його цільовим призначенням під час карантину, тож позивач не здійснював підприємницьку діяльність з використання орендованих приміщень за договором № 2739 від 21.02.2006 з 17.03.2020 у зв`язку з запровадженням постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 на території України карантину.

За наведених обставин позивач просить суд зобов`язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву за період з 24.01.2021 по 08.06.2021 включно та встановити її на рівні фактичних витрат на утримання майна; визнати припиненими зобов`язання Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" щодо сплати орендних платежів за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву за період з 24.01.2021 по 08.06.2021 в повному обсязі.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Так, згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Частинами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом, позивачу на підставі Договору передано в строкове платне користування державне нерухоме майно - двоповерхова окрема розташована будівля їдальні-кафе загальною площею 1193,4 кв м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, що знаходиться на балансі Національного авіаційного університету.

Вказане нежитлове приміщення передано позивачу в оренду з метою організації видовищно-розважальної діяльності (нічного клубу).

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (в редакції постанови КМУ № 215 від 16.03.2020) з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 установлено з 12 березня на усій території України карантин.

Зокрема, вказаною постановою заборонено:

- з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

- з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. роботу суб`єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв`язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Як встановлено судом, у зв`язку з введенням карантину постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, позивачем було видано наказ № 17/03-20 від 17.03.2020 про припинення діяльності нічного клубу ТОВ "Форсаж Клуб", який знаходиться в приміщенні за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 51-а, яке було передано в оренду згідно договору оренди № 2739 до моменту скасування вказаного карантину відповідним рішенням (постановою) Кабінету Міністрів України.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 визначено, що від орендної плати звільняються орендарі згідно з додатком № 1 до постанови, проте враховуючи що майно за договором (в редакції договору № 2739/1 від 12.06.2007) передавалося в оренду позивачу з метою організації видовищно-розважальної діяльності (нічного клубу), а розміщення нічних клубів не зазначено в жодному з додатків до вказаної постанови, як підставу для звільнення позивача від сплати орендної плати, а тому відсутні підстави для звільнення позивача від сплати орендної плати.

Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, з огляду на наступне.

15.07.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", якою установлено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1.

Так, додатком № 1 до вказаної постанови визначено перелік орендарів, які звільняються від орендної плати за користування нерухомим державним майном, зокрема орендарі, які орендують приміщення з метою організації концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності.

Як встановлено судом, відповідно до Договору (зі змінами) нежитлове приміщення - двоповерхова окрема розташована будівля їдальні-кафе загальною площею 1193,4 кв м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А передано позивачу в оренду з метою організації видовищно-розважальної діяльності (нічного клубу).

Більше того, в квітні 2020 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву було проведено огляд державного нерухомого майна, яке обліковується на балансі Національного авіаційного університету, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, орендарем якого є ТОВ "Форсаж Клуб" (договір № 2739 від 21.02.2006), за результатами огляду щодо використання орендованого державного нерухомого майна встановлено, що об`єкт оренди не використовується, будь-яка діяльність не ведеться, про що складено акт огляду орендованого державного майна.

Крім того, з матеріалів справи також вбачається, що 26.11.2020 Національним авіаційним університетом також було проведено огляд орендованого ТОВ "Форсаж Клуб" державного майна що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, за результатами якого встановлено що об`єкт оренди не використовується, будь-яка діяльність не ведеться, про що складено акт огляду.

Суд зазначає, що орендна плата за державне майно та пропорції її розподілу встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 затверджена Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу.

Додатком № до вказаної Методики встановлені орендні ставки за використання нерухомого державного майна, які залежать від цільового призначення орендованого майна.

Вказаний перелік не містить такого цільового призначення як "нічний клуб", проте містить таке цільове використання як "організація концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності".

Тож враховуючи що орендна ставка в Договорі (зі змінами) визначена сторонами на підставі вказаної Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, суд приходить до висновку, що у даному випадку орендоване майно використовується позивачем саме з метою організації видовищно-розважальної діяльності та зазначення у дужках про нічний клуб, не свідчить про те, що позивач не підпадає під перелік орендарів які звільнені постановою Кабінетом Міністрів України від 15.07.2020 № 611 від орендної плати на період дії карантину.

При цьому, у матеріалах справи наявний сертифікат Торгово-промислової палати № 3100-21-0525 від 18.06.2021, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб", яким Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, які унеможливили виконання обов`язку (зобов`язання) за договором № 2379 від 21.02.2006 щодо користування державним нерухомим майном - двоповерхова окрема розташована будівля їдальні-кафе загальною площею 1193,4 кв м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, буд. 51-А, що знаходиться на балансі Національного авіаційного університету, з метою організації видовищно-розважальної діяльності (нічного клубу). Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання - 17.03.2020, дата закінчення - 08.06.2021.

Згідно з пп. 2 п. 3 ст. 14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Відповідно до ст. 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Крім того, суд зазначає, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 31 грудня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).

Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи, а саме забороняється: проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 583 викладено зокрема п.п. 6 п. 3 постанови №1236 в новій редакції, яка дозволяє роботу зокрема розважальних закладів за умов дотримання відповідних вимог. Вказана постанова №583 вступила в силу 08.06.2021.

Судом встановлено, що рішенням Господарського суду міста Києва від 18.02.2021 у справі №910/18693/20, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.07.2021, зобов`язано Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006 року, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву за період з 17.03.2020 до 24.01.2021 включно та встановити її на рівні фактичних витрат на утримання майна.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв`язку з дією обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19" від 16 червня 2020 року № 692-IX, який набрав чинності 16.07.2020, пункт 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України викладено в такій редакції: "14. Установити, що з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.

Зазначені витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов`язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.

Ця норма не поширюється на суб`єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді".

Відповідно до ч. 4, 6 статті 762 Цивільного кодексу України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що позивач, починаючи з 17.03.2020 до 08.06.2021 не використовував майно, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 51-а, яке передане йому в оренду згідно Договору оренди № 2739 за цільовим призначенням у зв`язку з веденням карантину постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 та орендна плата за використання нежитлового приміщення згідно положень п. 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України підлягає зменшенню до фактичних витрат на утримання вказаного майна (плата за землю, комунальні послуги) зокрема за заявлений період з 24.01.2021 по 08.06.2021 включно, з урахуванням тих обставин, що період з 17.03.2020 до 24.01.2021 був предметом розгляду у справі №910/18693/20, за результатами розгляду якої суд зобов`язав відповідача провести перерахунок розміру орендної плати за Договором оренди нерухомого майна за період з 17.03.2020 до 24.01.2021.

Проте, як встановлено судом, відповідач проти зменшення орендної плати позивачеві на рівні фактичних витрат на утримання майна заперечує.

Таким чином, враховуючи що позивач, зокрема в період з 24.01.2021 по 08.06.2021 не використовував майно, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 51-а передане йому в оренду згідно договору оренди № 2739 за цільовим призначенням у зв`язку з веденням карантину постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, враховуючи, що позивач підпадає під перелік орендарів які звільнені постановою Кабінетом Міністрів України від 15.07.2020 № 611 від орендної плати на період дії карантину, а законом визначено право позивача на зменшення до фактичних витрат на утримання вказаного майна, це свідчить про наявність порушеного права позивача на момент його звернення, у зв`язку з чим вимоги позивача про зобов`язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006 року, за період з 24.01.2021 по 08.06.2021 включно та встановити її на рівні фактичних витрат на утримання майна, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно вимог про визнання припиненими зобов`язань позивача щодо сплати орендних платежів за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006 року, за період з 24.01.2021 до 08.06.2021, суд зазначає таке.

Підстави припинення зобов`язань визначені гл. 50 Цивільного кодексу України.

Так, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом (ст. 598 ЦК України).

Зокрема, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України); зобов`язання припиняється за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо) (ст. 600 ЦК України); зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог (ст. 601 ЦК України); зобов`язання припиняється за домовленістю сторін (ст. 604); зобов`язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов`язків (ст. 605); зобов`язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі (ст. 606); зобов`язання припиняється неможливістю його виконання у зв`язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає (ст. 607); зобов`язання припиняється смертю боржника, чи кредитора (ст. 608 ЦК України); зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи (ст. 609 ЦК України).

В той же час, встановлені у справі обставини щодо права позивача на земншення орендної плати у відповідний період не підпадають під визначений ЦК України перелік підстав припинення зобов`язань.

Власне, позивач у позові не надає будь-якого нормативно-правового обґрунтування стосовно наявності підстав для визнання припиненим зобов`язання позивача.

Більше того, надаючи правову оцінку належності обраного способу захисту, суд звертає увагу на визначення можливої ефективності такого способу з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Так, у п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги ст. 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02).

Іншими словами, у кінцевому результаті ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

Суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту щодо визнання зобов`язання припиненим є неефективним в розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з урахуванням того, що позивачем заявлено вимогу про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру орендної плати та встановити її на рівні фактичних витрат на утримання майна, яка є достатнім та ефективним способом захисту з урахуванням суті порушеного права, яким обґрунтовано позовні вимоги.

За наведених обставин, вимоги позивача про визнання зобов`язання припиненим не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача по сплаті судового збору стосовно вимоги про зобов`язання вчинити дії покладаються на відповідача з огляду на задоволення позову в цій частині; витрати позивача по сплаті судового збору стосовно вимоги про визнання зобов`язання припиненим покладаються на позивача з огляду на відмову в позові в цій частині.

Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов`язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 50-Г, ідентифікаційний код: 19030825) провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 2739 від 21.02.2006, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" (ідентифікаційний код: 33592050) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (ідентифікаційний код: 19030825) за період з 24.01.2021 по 08.06.2021 включно та встановити її на рівні фактичних витрат на утримання майна.

3. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 50-Г, ідентифікаційний код: 19030825) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форсаж Клуб" (03058, м. Київ, вул. Гарматна, 51-А, ідентифікаційний код: 33592050) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. судового збору.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 01.10.2021

Суддя Ю.В. Картавцева