
Справа №760/20574/21
Провадження №3/760/8428/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2021 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Король О.О., представника Київської митниці Держмитслужби Короля Л.І., захисника (адвоката) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Водолажської М.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Чернівецька обл., місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: водієм з доставки в США, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 10.09.2019; орган, що видав 7301, запис № 19770815-07294, у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу 1152/10000/21 про порушення митних правил від 23.06.2021, вбачається, що 23.06.2021 о 21 год. 45 хв. для проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин України ОСОБА_1 , що прибув до України з Сполучених Штатів Америки транзитом через Туреччину м. Стамбул, рейсом 459 авіакомпанії «Turkish Airlines». Для проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст.366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
На підставі положень п.4 ст.336 та ст.342 МК України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадянина України ОСОБА_1 . На запитання співробітників митниці громадянин України ОСОБА_1 повідомив, що переміщує через митний кордон України близько 10 000 доларів США.
Після проведення опитування громадянину України ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином було видано готівку в розмірі 22 140 доларів США, що знаходилася: 12 140 доларів США в одному з відділень поясної сумки, одягненої на пасажирі, решта - 10 000 доларів США у відділенні сумки (ручна поклажа).
Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України ОСОБА_1 вся валюта належить йому особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці власноручно громадянином України ОСОБА_1 .
На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки громадянину України ОСОБА_1 було пропущено 11 890 доларів США, що згідно курсу НБУ на 23.06.2021 становить еквівалент 10 000 євро.)
Оскільки громадянин України ОСОБА_1 самостійно, своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваною ним готівкової валюти обрав канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації громадянин України ОСОБА_1 до митного оформлення не надав - в діях та бездіяльності громадянина України ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст.366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності громадянина України ОСОБА_1 порушення митних правил, визначеного положеннями ст.471 МК України.
Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль». За протоколом про порушення митних правил, на підставі положень ч.3 ст.197, ст.511 МК України у громадянина України ОСОБА_1 вилучено предмет правопорушення 10 250 доларів США.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв`язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил за ст.471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просила гр. ОСОБА_1 визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Адвокат особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечували щодо притягнення останнього до відповідальності та зазначила, що готівка перевозилася без ознак приховування та вилучення коштів буде надмірним тягарем для останнього. Крім того, в матеріалах справи містяться письмові пояснення ОСОБА_1 відповідно до яких останній зазначив, що прибув в Україну літаком з США, де проживає і працює з березня 2005 року. Знаючи, що ніколи не перевозить заборонені речі, ОСОБА_1 впевнено пішов по «зеленому коридору», але цього разу вперше мав з собою суму більше 10000 евро. Коли працівники митного органу запитали чи має ОСОБА_1 готівку, останній відповів, що має і митники запропонують йому заповнити декларацію. Вину свою визнає. Просить звернути увагу, що не завдав жодної шкоди державі Україна. Також ОСОБА_1 зазначив, що вилучені кошти чесно зароблені, котрі підтверджуються роботодавцем та банком з якого вони зняті. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що на батьківщині приймає участь та фінансово підтримує місцеві проекти, організовує та приймає участь у проекті «Заспіваймо разом» із поїздками по Україні та Європі, зокрема відвідування зони АТО, як волонтер. ОСОБА_1 зазначає, що вилучена сума коштів стане для нього надмірним тягарем, який є єдиним заощадженням для нього і його батька, якому необхідно зробити операцію на рак 12-палої кишки.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, 23.06.2021 о 21 год. 45 хв. для проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин України ОСОБА_1 , що прибув до України з Сполучених Штатів Америки транзитом через Туреччину м. Стамбул, рейсом 459 авіакомпанії «Turkish Airlines». Для проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст.366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень ч.2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до положень ч.4 ст.366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При цьому перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон - «зеленої лінії», згідно положень Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
На підставі положень п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадянина України ОСОБА_1 . На запитання співробітників митниці громадянин України ОСОБА_1 повідомив, що переміщує через митний кордон України близько 10 000 доларів США.
Після проведення опитування громадянину України ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином було видано готівку в розмірі 22 140 доларів США, що знаходилася: 12 140 доларів США в одному з відділень поясної сумки, одягненої на пасажирі, решта - 10 000 доларів США у відділенні сумки (ручна поклажа).
Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України ОСОБА_1 вся валюта належить йому особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці власноручно громадянином України ОСОБА_1 .
В матеріалах справи міститься довідка від 22.07.2021 видана «Фенікс Транс Лімітед», з якої вбачається, що ОСОБА_2 працював в якості незалежного підрядника в компанії «Фенікс Транс Лімітед» починаючи з 01.01.2021 по теперішній час. Оплата за період 25016 доларів США.
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка від 30.07.2021 видана медичним центром в м. Сан-Хосе «Дігніти Хелс», з якої вбачається,що ОСОБА_3 був госпіталізований в медичний центр Мерсі Сан-Хосе починаючи з 27.07.2021 та станом на сьогоднішній день є госпіталізований.
Відповідно до положень ст.486 МК України та ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст.489 МК України та ст.289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з`ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч.1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п.4, п.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Частиною 3 ст.197 МК України передбачено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Фізична особа, юридична особа несуть відповідальність за недекларування готівки і банківських металів, що переміщуються через митний кордон України, відповідно до законодавства України (пункт 7 розділу 1 «Загальні положення» Інструкції 148).
Постановою Національного банку України від 05.02.2019 № 31 визнано таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 27.05.2008 № 148, яким затверджено Інструкцію 148.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на гр. ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст.487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст.471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Так, відповідно до ч.1 ст.1 МК України, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
В той же час, згідно з ч.2 ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм правом. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях наголошує, що держава при конфіскації майна зобов`язана додержуватися, зокрема третього критерію правомірності позбавлення майна (балансу інтересів), визначеного ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 09.06.2005 у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24.03.2005 у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України»; від 06.11.2008 у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23.09.1982 у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції»). Зазначений критерій передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов`язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб`єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з`ясованих обставин і фактів.
Виходячи з наведених положень закону та з урахуванням обставин справи суддя вважає, що в якості основного стягнення до гр. ОСОБА_1 підлягає застосуванню штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Приймаючи до уваги всі обставини даної справи, а також враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , суд вважає, що конфіскація вилученої у гр. ОСОБА_1 готівки, покладе на нього «індивідуальний надмірний тягар» та не може бути застосовано у даному випадку.
Крім того, суд враховує те, що шкода, яку ОСОБА_1 потенційно міг завдати державі - незначна, оскільки він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти були ввезені. Таким чином, метою конфіскації є не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки він не зазнав ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина України ОСОБА_1 (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Чернівецька обл., місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: водієм з доставки в США, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 10.09.2019; орган, що видав 7301, запис № 19770815-07294, визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. України ОСОБА_1 (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Чернівецька обл., місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: водієм з доставки в США, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 10.09.2019; орган, що видав 7301, запис № 19770815-07294 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). р/р: UA568999980313040106005026010.
Вилучені грошові кошти, згідно протоколу про порушення митних правил №1152/10000/21 від 23.06.2021, а саме - 10250 доларів США - повернути гр. ОСОБА_1 .
Стягнути з гр. України ОСОБА_1 (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Чернівецька обл., місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , працює: водієм з доставки в США, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 10.09.2019; орган, що видав 7301, запис № 19770815-07294 судовий збір в розмірі 454 грн, які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010 , код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко