Рішення № 100008724, 29.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
826/11624/18
Номер документу
100008724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2021 року м. Київ № 826/11624/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу

за позовомКиївської міської організації ветеранів до треті особи проКиївської міської ради Департамент комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація» визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Київська міська організація ветеранів (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Київської міської ради (далі по тексту - відповідач), за участі третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департаменту комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» про визнання бездіяльності та зобов`язання відповідача розглянути та прийняти рішення відповідно до Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 №415/1280 щодо передачі в оренду майна без проведення конкурсу Київській міській організації ветеранів України з використовуємого ними приміщення у будинку №16 літера А на вул. Липська у м. Києві, площею 86,80кв.м.

Ухвалою суду від 27.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неукладення з позивачем договору оренди приміщення за адресою: м. Київ, вул. Липська, 16А, у м. Києві, площею 86,8кв.м.

07 серпня 2018 року КП «Київжитлоспецексплуатація» подані письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.

30 серпня 2018 року представником відповідача та третьої особи - 1 подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Київська міська організація ветеранів входить до структури Організації ветеранів України, створеної у 1987 році, яка є неприбутковою громадською організацією.

Позивач користувався приміщенням, площею 86,8кв.м., яке знаходиться по вул. Липська, 16А в м. Києві, власником якого є територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради. Балансоутримувачем вказаного приміщення є Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація».

Як зазначає позивач, з метою укладення договору оренди приміщення ним подано до Департаменту комунальної власності міста Києва заяву про укладення договору оренди на пільгових умовах, до якої додано необхідні документи.

Однак, як зазначає позивач, станом на момент звернення до суду з даним позовом (25.07.2018), його заява не розглянута, договір оренди приміщення не укладено з вини Київської міської ради.

Не погоджуючись з оскаржуваною бездіяльністю відповідача та у зв`язку із цим про зобов`язання вчинити дії, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 140 Конституції України передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про столицю України-місто-герой Київ» передбачено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста Києва як безпосередньо так і через Київську міську раду, районні у місті ради у разі їх утворення та їх виконавчі органи.

Київська міська рада - є органом місцевого самоврядування, а також представником власника майна територіальної громади міста Києва до якого відносяться майно, яке закріплене за третьою особою 2 на праві господарського відання.

Відповідно до статті 148 Конституції України місцеві ради самостійно вирішують питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішенням Київської міської ради від 19 червня 2014 року № 9/9 затверджене Положення про постійні комісії Київської міської ради (далі - Положення про постійні комісії), відповідно до якого Постійні комісії Київської міської ради є органами Київської міської ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради та її виконавчого органу.

Відповідно до частини 4 статті 5 Положення про постійні комісії Постійна комісії Київради з питань власності вивчає, попередньо розглядає, бере участь у підготовці та готує проекти рішень Київської міської ради, надає висновки та рекомендації, здійснює контроль за виконанням рішень ради, її виконавчого органу з питань:

1) володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності (включаючи питання приватизації, управління, надання в оренду (суборенду), застави, страхування, концесії;

2) формування комунальної власності територіальної громади міста Києва (включаючи питання зарахування до комунальної власності закінчених будівництвом (реконструкцією) об`єктів комунального призначення);

3) захист прав комунальної власності;

4) передачі об`єктів комунальної власності під реконструкцію;

5) створення, реорганізації та ліквідації комунальних підприємств, установ та організацій;

6) обліку та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна.

Основними формами роботи постійних комісій Київради є засідання та слухання у комісіях (стаття 7 Положення про постійні комісії).

За результатами розгляду питань порядку денного комісія готує і ухвалює рекомендації, висновки та інші рішення, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов`язків - заступником голови або секретарем постійної комісії.

Згідно з статті 10 Положення про постійні комісії за результатами розгляду питання порядку денного постійна комісія може: 1) ухвалити висновок; 2) ухвалити рекомендацію; 3) взяти інформацію до відома; 4) створити робочу групу; 5) надати відповідні доручення голові комісії та членам комісії; 6) прийняти інше рішення на виконання повноважень, визначених цим Положенням.

Рекомендації, висновки та інші рішення постійних комісій Київської міської ради підлягають розгляду органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, їх посадовими особами. Про результати розгляду рекомендацій, висновків та інших рішень постійних комісій Київської міської ради, а також вжиті заходи органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, їх посадові особи повідомляють постійній комісії у встановлений законодавством термін.

Засідання постійних комісій Київради протоколюються (стаття 11 Положення про постійні комісії).

Постійна комісії наділена повноваженнями приймати рішення щодо погодження питання зміни істотних умов договору оренди.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна, органи уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Порядок передачі в оренду майна територіальної громади міста Києва врегульований Положенням про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженим Рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 «Про затвердження Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, яким Київська міська рада наділила постійну комісію Київської міської ради з питань власності повноваженнями щодо погодження або відмови в погодженні питання щодо зміни істотних умов договорів оренди.

Так, до Департаменту комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від Київської міської організації ветеранів України 03.08.2017 надійшла заява про оренду об`єкту (надати в оренду комунальне майно територіальної громади м. Києва без проведення конкурсу) приміщення у будинку № 16 літера А на вул. Липська у м. Києві, площею 86,80 кв.м.

Третьою особою 1 листом від 18.09.2017 № 062/05/15-9130 підготовлений проект рішення Київської міської ради «Про передачу в оренду без проведення конкурсу нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва» та направлено на підпис заступникові голови Київської міської державної адміністрації.

Проект рішення пройшов всі експертизи та погодження у виконавчому органі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Листом від 11.07.2018 № 08/283-588 вих постійна комісія Київської міської ради з питань власності повідомила третю особу 1, що у зв`язку з тим, що за результатами розгляду проекту рішення Київської міської ради «Про передачу конкурсу нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва» («Київська міська організація ветеранів України», вул. Липська, 16, літ. А) (доручення від 26.04.2018 №08/231-1411/ПР) постійною комісією Київської міської ради з питань охорони здоров`я та соціального захисту не прийнято жодного рішення, передбаченого ч. 5 ст. 30 Регламенту Київської міської ради від 07.07.2016 № 579/579, повернуто оригінал зазначеного проекту для його можливого оформлення відповідно до частини 5 статті 30 Регламенту.

Листом від 26.07.2018 № 062/05/15-6815 третя особа 1, звернулась до постійної комісії Київської міської ради з питань охорони здоров`я та соціального захисту в якому зазначила наступне: «У зв`язку з тим, що постійною комісією Київської міської ради з питань охорони здоров`я та соціального захисту не прийнято жодного рішення, передбаченого ч. 5 ст. 30 Регламенту Київської міської ради від 07.07.2016 № 579/579, просимо повторно розглянути зазначений проект рішення Київської міської ради для прийняття відповідного рішення, з метою його подання з відповідним висновком для опрацювання до управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради».

Позивачу листом від 31.07.2018 № 062/05/15-6958 третя особа 1, зазначила, що після ухвалення та набуття чинності рішення Київської міської ради Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в установленому порядку буде укладено договір оренди з Київською міською організацією ветеранів України.

Будинок № 16 літер А на вул. Липська належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва та передано на баланс комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" за актом 03-1 від 01.07.1992.

Розпорядженням Київської міської ради народних депутатів Київської міської державної адміністрації від 02.02.1993 «Про повернення вулицям історичних назв, перейменування парків культури та відпочинку, станцій метро» вул. Рози Люксембург, перейменована у вул. Липська.

Відповідно до рішення Київської міської ради народних депутатів від 13.01.1992 № 26 (додаток 1-таблиця 14, позиція 66) "Про формування комунального майна міста та районів" нежилий будинок площею 2045,0 кв.м в будинку № 16 літер А на вул. Рози Люксембург (нині вул. Липська) у місті Києві віднесено до комунальної власності територіальної громади м. Києва.

Розпорядженням представника президента від 29.05.1992 № 368 «Про створення державного комунального виробничого житлово-ремонтного об`єднання» (нині- комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація") нежилий будинок площею 2045,0 кв.м у будинку № 16 літер А на вул. Рози Люксембург, закріплено за КП "Київжитлоспецексплуатація".

Як свідчить акт обстеження нежилих приміщень від 05.07.2018 приміщення в будинку № 16 літер А на вул. Липська, загальною площею 86,8 кв.м, яке знаходиться на балансі КП "Київжитлоспецексплуатація", фактично займає та використовує без договору оренди Київська міська організація ветеранів України, про що свідчить, що позивач фактично користується приміщенням площею 86,8 кв.м в будинку № 16 літер А на вул. Липська без відповідних розпорядчих документів, та договору оренди про що свідчить акт обстеження нежилих приміщень від 05.07.2018.

Згідно із ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Згідно зі ст.ст. 2, 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" правовою підставою користування комунальним майном є договір оренди.

Враховуючи, що між сторонами відсутні договірні відносини, користування нежилим приміщенням площею 86,8 кв.м. в будинку № 16 літер А на вул. Липська, здійснюється без дозволу власника майна - територіальної громади м. Києва.

Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право вимагати повернення (віндикації) свого майна з чужого незаконного володіння.

Згідно з ч. 1 ст. 133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Норми ч. 3 ст. 133 Господарського кодексу України гарантують рівний захист майнових прав усіх суб`єктів господарювання.

Статтею 136 Господарського кодексу України встановлено, що право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.

Згідно з чинним законодавством власник має право вимагати повернення майна з чужого незаконного володіння, а особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. ( ст.ст. 387, 1212 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням Господарського суду міста Києва від 23.11.2018 у справі №910/9757/18 за позовом Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" до Київської міської організації ветеранів України про виселення, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 12.08.2019, позов задоволено, виселено Київську міську організацію ветеранів України (01004, м. Київ, вул. Терещенківська, буд. 13; ідентифікаційний код 22874774) з нежитлових приміщень загальною площею 86,80 кв.м в будинку № 16 літер А на вул. Липська.

Постановою Верховного Суду від 22.10.2019 рішення Господарського суду міста Києва від 23.11.2018 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.08.2019 у справі № 910/9757/18 залишено без змін.

Таким чином, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Київської міської організації ветеранів задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Київській міській організації ветеранів (м. Київ, 01004, вул. Липська, 16, код ЄДРПОУ 22874774) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін