
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2021 року м. Київ № 640/14422/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у письмовому провадженні без виклику сторін
за позовомГоловного управління Держпраці у Київській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю «Фомальгаут» прозастосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
01.08.2019 Головне управління Держпраці у Київській області (надалі - позивач або ГУ Держпраці) звернулося із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фомальгаут» (надалі - відповідач або ТОВ «Фомальгаут»), у якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме:
- заборонити експлуатацію: підземного газопроводу середнього тиску Ду-90 мм, довжиною - 49 м.п.; надземного газопроводу середнього тиску: Ду-57 мм, довжиною 14,7 м.п.; Ду-76 мм, довжиною - 312 м.п., Ду-57 мм, довжиною - 95,4 м.п., Ду - 89 мм, довжиною - 58,6 м.п., вузла обліку газу - 1 од., шафового регуляторного пункту - 3 од. газового обладнання лінії сушки шлаку, газового обладнання лінії сушки піску, газового обладнання лінії по виготовленню цементу по вул. Пшенична, 2-А у м. Києві;
- заборонити експлуатацію твердопаливного котла котельні № 2 по вул. Качалова, 3 у м. Києві зав. № 7411 всього 1 од.;
- заборонити експлуатацію КЛ-10 кВ від м1 КТП-6398 - ТП-4050 довжиною 261 м, КЛ-10 кВ від м2 КТП-6398 - ТП-4050 довжиною 261 м, КЛ-10 кВ КТП-6398 - ЯКНО-10-С довжиною 5 м, КЛ-10 кВ ЯКНО-10-С - КТП-8502 довжиною 18 м, КЛ-10 кВ ТП-3875-ТР-4, ТР-4 (ТП-3845), КТП-8502, КТП-6398 по вул. Пшенична, 2-А у м. Києві,
до усунення відповідачем порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
В якості підстав позову позивачем зазначено, що відповідачем не виконано вимог Припису від 26.12.2018 № 5.4/280/405П та порушено нормативно-правові акти з охорони праці. Так, посадовими особами ГУ Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку ТОВ «Фомальгаут» за фактичною адресою здійснення його господарської діяльності з метою перевірки виконання вимог раніше виданого припису від 26.12.2018 № 5.4/280/405П. Невиконання вимог Припису та наявність порушень було зафіксовано у розділі 5 Акта перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 10.07.2019 № 5.4/280/423 А, який був підписаний відповідачем без зауважень та заперечень.
Справу відповідно до протоколу автоматизованого розподілу було передано судді Пащенку К.С.
09.08.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без (виклику) повідомлення сторін.
18.09.2019 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява представника відповідача - директора ТОВ «Фомальгаут» Кублицького В.А. вих. № 44 від 17.09.2019 із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
20.09.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва заяву представника відповідача - директора ТОВ «Фомальгаут» Кублицького В.А. вих. № 44 від 17.09.2019 залишено без задоволення.
18.09.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного. Відповідач стверджує, що не здійснював експлуатацію газопроводів та іншого газового обладнання по вул. Пшенична, 2-А у м. Києві; експлуатація твердопаливного котла котельні № 2 по вул. Качалова, 3 у м. Києві зав. № 7411 здійснюється на підставі відповідного паспорту згідно з вимогами чинного законодавства України. Крім того, для експлуатації КЛ-10 кВ від м1 КТП-6398 - ТП-4050 довжиною 261 м, КЛ-10 кВ від м2 КТП-6398 - ТП-4050 довжиною 261 м, КЛ-10 кВ КТП-6398 - ЯКНО-10-С довжиною 5 м, КЛ-10 кВ ЯКНО-10-С - КТП-8502 довжиною 18 м, КЛ-10 кВ ТП-3875-ТР-4, ТР-4 (ТП-3845), КТП-8502, КТП-6398 по вул. Пшенична, 2-А у м. Києві відповідач 02.09.2019 отримав висновки експертиз, на підставі яких та згідно з описами ЦНАП від 05 вересня 2019 р. ТОВ «Фомальгаут» 20 вересня отримує у паперовому вигляді Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки.
08.10.2019 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приписом Головного управління Держпраці у Київській області від 26.12.2018 № 5.4/280/405П ТОВ «Фомальгаут» було зобов`язано усунути порушення, виявлені у ході планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
На підставі наказу Головного управління Держпраці у Київській області від 24.06.2019 № 3096 та направлення від 24.06.2019 № 5.4/421 з метою перевірки виконання вимог раніше виданого припису посадовими особами ГУ Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку ТОВ «Фомальгаут».
За результатами перевірки ГУ Держпраці у Київській області встановило, що відповідачем не виконано вимог припису та порушено нормативно-правові акти з охорони праці.
Невиконання вимог Припису та наявність порушень було зафіксовано у розділі 5 Акта перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 10.07.2019 № 5.4/280/423 А.
Вважаючи, що виявлені порушення підпадають під заборонні пункти для подальшого виконання робіт та експлуатації газопроводів та наведеного газового обладнання, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
У розумінні ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) - державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
У відповідності до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення № 96).
В силу ст. 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно із ст. 38 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон №2694-XII) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Зокрема, пп.16 п.4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Згідно пп.5 п.6 Положення № 96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Приписами ч.1 ст. 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 5 статті 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Із аналізу вищенаведених норм вбачається, що підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування шляхом повного або часткового саме зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.
Відповідно до абз. 9 п. 3 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених Наказом Міністерства соціальної політики України № 333 від 05.03.2018, дані Правила не поширюються на опалювальні котли теплопродуктивністю не більше 0,1 МВт.
Відповідно до матеріалів справи, а саме паспорту котла зав. № 7411-98 квт, твердопаливні котли, що експлуатуються ТОВ «Фомальгаут» мають теплопродуктивність меншу, ніж 0,1 МВт, у тому числі це стосується і теплопаливного котла зав. № 7411-98 квт (0,098 МВт).
Таким чином, ТОВ «Фомальгаут» здійснює експлуатацію теплопаливного котла зав. № 7411-98 квт згідно з вимогами чинного законодавства України.
Крім того, суд бере до уваги висновки експертиз № 40282391-03-5471.19 щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки; № 40282391-03-5474.19 щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки, на підставі яких та згідно з Описами ЦНАП від 05 вересня 2019 року ТОВ «Фомальгаут» отримав Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Також, Актом ПАТ «Київгаз» від 08.02.2016, Довідкою ПАТ «Київгаз» від 24.10.2017 про невикористання природного газу, Актом ПАТ «Київгаз» № П-49/19 перевірки вузла обліку газу від 11.02.2019 підтверджується, що газоспоживання не відбувається, а раніше встановлені пломби від ПАТ «Київгаз» не порушені, вентиль загальної вхідної засувки до ВОГ опломбований раніше у закритому стані пломбою.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача за поданим адміністративним позовом є такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Держпраці у Київській області - відмовити повністю.
Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя К.С. Пащенко