
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
29 вересня 2021 року справа №640/12805/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доМіністерства внутрішніх справ України (далі по тексту - відповідач, МВС України)про1) визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою: «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (із змінами), для перерахунку пенсії; 2) зобов`язання відповідача відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (із змінами) видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою: «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах станом на 03 березня 2021 року, з урахуванням вислуги 27 років, для перерахунку пенсії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 для перерахунку пенсії, у зв`язку з тим, що позивач не є суб`єктом правовідносин, які визначені пунктом «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на нього не поширюються положення зазначеної постанови.
На думку позивача, те, що він є суб`єктом правовідносин, які визначені пунктом «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому відповідно і суб`єктом правовідносин, передбачених пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, є юридичним фактом, додатково підтвердженим судовими рішеннями, які набрали законну силу, а саме рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2019 року у справі №640/19132/18 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року у справі №640/23951/19.
Ухвалою від 13 травня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/12805/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 20 червня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв заяву представника позивача про уточнення позовних вимог до розгляду.
Позивач подав до суду заяву про відкликання позовної заяви відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Після цього позивач подав заяву, в якій просив не розглядати заяву про відкликання позовної заяви, оскільки на час подання заяви про відкликання позовної заяви суд відкрив провадження у справі.
В матеріалах справи докази надання відповідачем відзиву на позовну заяву відсутні, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 є державним службовцем 4 рангу, працює в Національній поліції на посаді заступника начальника Департаменту документального забезпечення - начальника управління, що підтверджується довідкою від 18 лютого 2021 року №145, виданою Департаментом кадрового забезпечення Національної поліції України.
Відповідно до посвідчення від 23 січня 2015 року серії НОМЕР_1 , виданого Міністерством внутрішніх справ України, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 19 лютого 2021 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 для перерахунку пенсії, до якої долучив оригінал довідки Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України від 18 лютого 2021 року №145.
У відповідь за заяву позивача відповідач листом від 03 березня 2021 року №С-4747/22 відмовив позивачу у видачі довідки та зазначив, що оскільки позивач звільнений зі служби в органах внутрішніх справ до набрання чинності положеннями Закону України «Про Національну поліцію», які передбачили право окремих категорій осіб на пенсію відповідно до пункту «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 для перерахунку пенсії відсутні.
Відповідач також повідомив, що перерахунок пенсії позивача проведений відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», інші умови для перерахунку пенсії позивача на час розгляду заяви відсутні.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2019 року у справі №640/19132/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 26 вересня 2017 року в розмірі 62% грошового забезпечення та з 01 серпня 2018 року в розмірі 65% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 26 вересня 2017 року в розмірі 62% грошового забезпечення та з 01 серпня 2018 року в розмірі 65% грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 листопада 2020 року у справі №640/23951/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахування ОСОБА_1 пенсії з 01 серпня 2019 року у розмірі 68% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2019 року у розмірі 68% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 пенсію, перераховану відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2019 року по справі №640/19132/18 без обмежень граничного розміру.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п`яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Абзацом другим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі по тексту - Постанова №393) передбачено, що до вислуги років осіб, зазначених у пункті «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення із служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в закладах освіти, закладах охорони здоров`я та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Закон України «Про Національну поліцію» опублікований в офіційному виданні «Голос України» від 06 серпня 2015 року №141-142.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2019 року по справі №640/19132/18 встановлено, що позивач:
- з 28 вересня 2015 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- з 29 вересня 2015 року звільнений з посади заступника начальника управління документального забезпечення - начальника відділу забезпечення керівництва МВС управління документального забезпечення Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення, вислуга років позивача на день звільнення зі служби складала 22 роки 01 місяць 28 днів,
- з 30 вересня 2015 року призначений заступника начальника управління документального забезпечення - начальника відділу забезпечення керівництва МВС управління документального забезпечення Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення, стаж державної служби, що дає право на одержання надбавки за вислугу років в органах виконавчої влади - 18 років 2 місяці 1 день;
- з 06 листопада 2015 року звільнений за переведенням до Національної поліції;
- з 07 листопада 2015 року призначений заступником начальника Департаменту - начальником управління.
Під час розгляду справи №640/19132/18 Окружний адміністративний суд м. Києва вважав преюдиційними обставини, встановлені рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2019 року по справі №640/19132/18, а саме обставини, що стосуються продовження ОСОБА_1 з 30 вересня 2015 року роботи на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу» у Міністерстві внутрішніх справ України, з 07 листопада 2015 року роботу у Національній поліції України» та наявності права у позивача для здійснення перерахунку призначеної пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років з урахуванням пункту «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зазначені висновки Окружного адміністративного суду м. Києва, викладені в рішенні від 10 листопада 2020 року у справі №640/19132/18 та підтверджені постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року.
Частиною п`ятою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Суд звертає увагу, що обставини, встановлені рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2019 року по справі №640/19132/18, яке набрало законної сили 12 вересня 2019 року, не спростовано відповідачем належними доказами під час розгляду даної справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач є суб`єктом правовідносин, передбачених пунктом «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та має право на додаткове зарахування до вислуги років часу безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції, що заміщуються державними службовцями.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103).
Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 затверджена Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі по тексту - Інструкція №760), яка визначає процедуру організації, зокрема, в МВС України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Пунктами 2 та 4 розділу ІІІ Інструкції №760 встановлено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення; підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС готують довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 у справі №553/3619/16-а.
Проте до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як встановив суд, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 для перерахунку пенсії.
Постановою №393 Кабінет Міністрів України встановив порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій, зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським.
Пунктом 6 Постанови №393, в редакції діючій на час призначення пенсії позивачу, передбачено установити, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби, а звільненим зі служби до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» - із суми грошового забезпечення, встановленого для відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день введення в дію цього Закону.
Кабінет Міністрів України 22 травня 2019 року прийняв постанову №435 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», підпунктом 2 пункту 5 якої пункт 6 Постанови №393 доповнено абзацом такого змісту: «Якщо на день призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або було введено для поліцейських нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, пенсія особам, зазначеним у пункті «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначається із грошового забезпечення, визначеного у середніх розмірах, з урахуванням такої зміни за відповідними прирівняними посадами поліцейських на день звільнення з посад, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», у закладах освіти, закладах охорони здоров`я і науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - з будь-яких посад».
Отже, Постановою №393 визначений порядок обчислення пенсій при їх призначенні та на момент призначення пенсії позивачу пенсії обчислювалися із суми грошового забезпечення, що виплачується цим особам на день звільнення зі служби.
Крім того, абзацом другим пункту 6 Постанови №393 також встановлений порядок визначення грошового забезпечення при призначенні пенсії, а не при її перерахунку, а саме, при зміні розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення на день призначення пенсії.
Верховний Суд в рішенні від 04 лютого 2019 року №240/5401/18 за результатами зразкової справи зазначив, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами.
Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, застосування абзацу другого пункту 6 Постанови №393 для визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправним, тому що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою: «заступник начальника управління апарату Національної поліції», визначеного у середніх розмірах відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (із змінами) для перерахунку пенсії.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено та враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10; ідентифікаційний код 00032684).
Суддя В.А. Кузьменко