
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 вересня 2021 року м. РівнеСправа №460/9426/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку розміру та перерахунку пенсії позивача в частині обмеження її максимального розміру, а також відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, з дня призначення – з 01.04.2019, та здійснити виплату (доплату) різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №460/478/21 зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №12/1/хг15527/1763 від 08.12.2020, виданої станом на 05.03.2019. Проте, при перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки органом Пенсійного фонду було застосовано обмеження макимального розміру пенсії. 07.06.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області щодо перерахунку пенсії на підставі вказаної та просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром. ГУ ПФУ в Рівненській області позивачу було повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії. Позивач вважає, що наявні правові підстави для перерахунку його пенсії без обмеження її максимального розміру, а такі дії відповідача - протиправними, які порушують гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 09.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення відповідних категорій військовослужбовців визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Визначення порядку проведення перерахунку пенсії та встановлення розмірів проведених виплат віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Згідно із частиною сьомою статті 43 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме у частину сьому статті 43 слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року". Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Дану норму визнано неконституційною у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VІІІ від 24.12.2015. Закон України від 06.12.2016 №1774-VІІІ не було визнано неконституційною. Враховуючи вище зазначене відсутні підстави для виплати пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру оскільки, на законодавчому рівні дане питання врегульоване та встановлено максимальний розмір пенсії, що підлягає до виплати. Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 03.07.2018 у справі №554/8997/16-а (№К/9901/24185/18). Вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області, та з 07.09.2014 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.10-27).
08.12.2020, на підставі рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 у справі №460/6725/20 та відповідно до вимог постанови Кабінет Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки сформовано довідку №12/1/хг15527/1763 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с.26 зворот), згідно з якою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 28407,50 грн, з них: посадовий оклад – 8180,00 грн; оклад за військовим званням “полковник” – 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) – 4830,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) – 9418,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) – 1636,00 грн; премія (35%) – 2863,00 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №460/478/21, яке набрало законної сили 19.05.2021, підтверджено право ОСОБА_1 на перерахунок основного розміру його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 за №12/1/хг15527/1763, починаючи з 01.04.2019, та зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №12/1/хг15527/1763 від 08.12.2020, виданої станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (а.с.12-15).
01.06.2021 ГУ ПФУ в Рівненській області, на підставі рішення суду від 19.02.2021 у справі №460/478/21, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 (а.с.26). При перерахунку пенсії позивача органом Пенсійного фонду були враховані наступні суми грошового забезпечення: посадовий оклад – 8180,00 грн; оклад за військовим званням “полковник” – 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) – 4830,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) – 9418,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) – 1636,00 грн; премія (35%) – 2863,00 грн. Вказані розміри грошового забезпечення позивача враховані відповідачем під час здійснення перерахунку та складають 28407,50 грн.
Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення – 19885,25 грн.
Крім того, враховані підвищення або надбавки до пенсії в загальній сумі 482,25 грн.
Підсумок пенсії позивача (з надбавками) – 20367,50 грн.
При цьому, з урахуванням максимального розміру пенсії: 17690,00 грн, попередньої суми пенсії 3979,29 грн та підвищення 13710,71 (100%), пенсія позивача становить 17690,00 грн.
07.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із запитом на отримання публічної інформації щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2020 за №12/1/хг15527/1763, у якому, зокрема, просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром (а.с.16).
Листом від 11.06.2021 №4905-5282/К-03/8-1700/21 ГУ ПФУ в Рівненській області позивачу було повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії, оскільки станом на 01.06.2021 судові рішення щодо зобов`язання ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок пенсії позивача без обмеження граничним (максимальним) розміром не надходили, підстави для вчинення будь яких дій у відповідача відсутні. Станом на 01.06.2021 розмір його пенсії складає 17690,00 грн, що є максимально допустимою величиною пенсії, встановленою законодавством (а.с.17-18).
Вважаючи такі дії органу Пенсійного фонду протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ).
За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII в редакції Закону №911-VIII від 24.12.2015 чинній з 1 січня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно зі статтею 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Починаючи з 2017 року та до моменту ухвалення даного рішення суду інших змін до частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII не вносилося.
Таким чином, з 20.12.2016 до вересня 2021 року обмеження максимальним розміром пенсії позивача є протиправним.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18 (№К/9901/66965/18), які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 03.07.2018 у справі №554/8997/16-а (№К/9901/24185/18), оскільки Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17 (№14-435цс18) відзначила, що суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо перерахунку розміру пенсії позивача на підставі рішення суду від 19.02.2021 у справі №460/478/21 із застосуванням обмеження її максимального розміру з 01.04.2019 є протиправними, оскільки такі здійснені не у спосіб, визначений чинним законодавством України, чим порушено гарантоване державою право на пенсію, яке підлягає судовому захисту.
Водночас, посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу невиплати пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо, неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Крім того, відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 08.11.2005).
Враховуючи викладене, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими та підтверджені належними й допустимими доказами, а тому позов слід задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”, то підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо перерахунку 01.04.2019 розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмеження її максимального розміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 29 вересня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко