Рішення № 100006869, 28.09.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
460/8273/21
Номер документу
100006869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 вересня 2021 року м. Рівне №460/8273/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави доМиляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальний заклад "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

Керівник Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Миляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області, в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність Миляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю дошкільного навчального закладу комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради та щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою для обслуговування будівель, споруд дошкільного навчального закладу даного комунального закладу;

-зобов`язати Миляцьку сільську раду Сарненського району вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю дошкільного навчального закладу комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради та оформлення права постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 0,5 га, загальною вартістю 337150,00 грн., для обслуговування будівель, споруд вказаного дошкільного навчального закладу, загальною вартістю 478157,00 грн.

Мотивуючи вимоги позову прокуратура зазначала, що за результатами вивчення стану додержання вимог земельного законодавства в діяльності органів влади та місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів на майно та земельні ділянки загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів встановлено, що на нерухоме майно (земельну ділянку) та будівлю дитячого садка - дошкільного підрозділу комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради відсутні правовстановлюючі документи. Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні з виготовленням технічної документації та оформленням правовстановлюючих документів на земельну ділянку, може призвести до нецільового використання цієї земельної ділянки або її вибуття з користування закладу освіти. Враховуючи викладене, просив суд позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 16.08.2021 на 10:30 год. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву. Також вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальний заклад "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області.

Відповідач, у встановлений судом строк, відзиву до суду не надав.

Разом з тим, 13.08.2021 відповідачем подано заяву, в якій він зазначав, що визнає даний адміністративний позов Сарненської окружної прокуратури.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, письмові пояснення не надавались.

Ухвалою суду від 16.08.2021 закрито підготовче провадження у справі №460/8273/21 та розпочато розгляд справи по суті. Подальший розгляд справи №460/8273/21 вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву та з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що рішенням Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області від 15.01.2016 №25 затверджено Статут комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області" (а.с. 25-35; далі – Статут).

Відповідно до п.1.5 Статуту засновником комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області" (далі - НВК) є Миляцька сільська рада Дубровицького району Рівненської області.

Управління НВК та його майном рішенням Дубровицької районної ради від 14.01.2016 №28 передано Миляцькій сільській раді Дубровицького району Рівненської області.

Миляцька сільська рада здійснює фінансування НВК, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, обладнання, інженерні комунікації, встановлює їх статус, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, сприяє організації медичного обслуговування та харчування вихованців та учнів (п.1.8 Статуту).

Листом від 31.03.2021 за вих.№147.01-41, надісланим у відповідь на вимогу в.о. начальника Дубровицького відділу окружної прокуратури, відповідач, зокрема, повідомив, що КЗ "Удрицький НВК" - заклад дошкільної освіти та заклад загальноїсередньої освіти розміщуються у двох окремих приміщеннях на двох окремих земельних ділянок.

Вказав, що на земельну ділянку, що знаходиться під закладом дошкільної освіти(площа 0,5 га) за адресою с. Удрицьк, вул. Центральна, 40 Б не оформленоправовстановлюючі документи.

На приміщення закладу дошкільної освіти правовстановлюючі документи не оформлені (а.с.16-18).

Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна підтверджено, що відомості щодо права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження за адресою: Рівненська обл., Дубровицький р-н, с. Удрицьк, вул. Центральна, буд. 40б, відсутні(а.с.46).

Згідно з наданою на запит позивача інформацією Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 19.05.2021 №10-17-0.10-2419/2-21, базова вартість 1 м2 земель с. Удрицьк Сарненськогорайону станом на 01.01.2021 становить 67,43 грн. (а.с.22).

Таким чином, вартість земельної ділянки загальною площею 0,5 га,яка використовується дитячим садком КЗ "Удрицький НВК" по вулиці Центральна, 40 Б в селі Удрицьк Сарненського району, становить 337150,00 грн.

Відповідно до інвентаризаційного опису необоротних активів від30.11.2020, загальна балансова вартість будівель, споруд ДНЗ, до яких входитьприміщення дитячого садка, загальною площею 791,1 м2, становить 478157,00 грн. (а.с.39-40).

За таких обставин керівник Сарненської окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом

Згідно з ч.1, 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Суд зазначає, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно з ч.4, 5 ст.53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

За даною позовною заявою прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов`язання оформити належним чином право власностіна будівлю дошкільного навчального закладу комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради та оформлення права постійного користування відповідною земельною ділянкою - відсутній.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VIII (далі – Закон №2145-VIII) до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Частиною 2 статті 80 Закону №2145-VIII встановлено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ст.38 Закону України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 №2628-III (далі - Закон №2628-III) матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що земельна ділянка, якою користується комунальний заклад "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради має перебувати у нього на праві постійного користування, а будівля, яку навчальний заклад використовує у своїй діяльності повинна перебувати у власності територіальної громади.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності (п."а", "ґ" ч.2 ст.92 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі – ЗК України).

Як передбачено ч.9, 10 ст.79-1 ЗК України, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч.1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок, комунальної власності у користування визначений ст.123 ЗК України.

Приписи ст. 125, 126 ЗК України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі – Закон №1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Загальними засадами державної реєстрації прав є обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав (п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV).

Згідно з ч.2 ст.3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

У ході розгляду справи, судом встановлено, що в порушення вказаних норм правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку, які використовує у своїй діяльності комунальний заклад "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради не оформлено.

Поряд з цим, суд зауважує, що17.10.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади" № 802-р.

Зі змісту такого розпорядження вбачається, що Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, іншим центральним органам виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, Міністерству фінансів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.

Державному агентству земельних ресурсів та його територіальним органам забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

Як встановлено судом та не заперечувалося сторонами, за наявності підстав та відповідних повноважень, Миляцькою сільською радою заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю та земельну ділянку комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради станом на червень 2021 року не вживались.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність Миляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області, яка виразилась у невиконанні вимог чинного законодавства, створює передумови для зловживань щодо розпорядження нерухомим майном, ризики для нормального функціонування закладу освіти та навчально-виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

При зазначених обставинах, а також враховуючи необхідність забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку системи дошкільної освіти,вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки відповідачем до початку розгляду справи по суті визнано позов, то суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 1135,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні позову, згідно з платіжним дорученням від 01.06.2021 №919, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.14).

Керуючись ст.241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави (вул.Демократична, 32, м.Сарни, Сарненський район, Рівненська область, 34500, код ЄДРПОУ 02910077) до Миляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області (вул. Василевського, 122 Б, с.Миляч, Сарненський район, Рівненська область, 34133, код ЄДРПОУ 40131743), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальний заклад "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області (вул. Центральна, 37, с. Удрицьк, Сарненський район, Рівненська область, 34113, ЄДРПОУ 39131290) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Миляцької сільської ради Сарненського району Рівненської області щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради та щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою для обслуговування будівель, споруд дошкільного навчального закладу даного комунального закладу.

Зобов`язати Миляцьку сільську раду Сарненського району Рівненської області вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю комунального закладу "Удрицький навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Миляцької сільської ради та оформлення права постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 0,5 га, загальною вартістю 337150,00 грн., для обслуговування будівель, споруд вказаного дошкільного навчального закладу, загальною вартістю 478157,00 грн. (вулиця Центральна, 40 Б, село Удрицьк, Сарненський район, Рівненська область, 34113).

Повернути Рівненській обласній прокуратурі з державного бюджету 1135,00 грн. судового збору, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 01.06.2021 №919.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 вересня 2021 року

Суддя С.А. Борискін