Рішення № 100006862, 28.09.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
460/4599/21
Номер документу
100006862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 вересня 2021 року м. Рівне №460/4599/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі – відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301, яким застосовано штрафні санкції до позивача в сумі 67933,33 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що зважаючи на скасування податкових накладних у зв`язку з припиненням співпраці та повернення товару постачальнику, такі податкові накладні не підлягали реєстрації в реєстрі податкових накладних, а оскаржуване податкове повідомлення – рішення, яким застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, є протиправним.

Ухвалою суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалу суду від 24.05.2021 отримано відповідачем 05.07.2021 (а.с.26).

28.07.2021 відповідач, поза межами встановленого судом строку, подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів / послуг та реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку з метою виправлення допущеної помилки має право згідно з п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України скласти розрахунок коригування до помилкової податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.30-31).

Ухвалою суду від 28.09.2021 у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено.

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.

Позивачем сформовано податкові накладні від 18.06.2018 №84; від 19.06.2018 №85; від 20.06.2018 №86; від 22.06.2018 №87; від 25.06.2018 №88; від 26.06.2018 №89; від 27.06.2018 №90; від 02.07.2018 №95; від 03.07.2018 №96; від 03.07.2018 №97; від 04.07.2018 №98; від 13.07.2018 №80.

Головним державним ревізором–інспектором відділу аналізу та прогнозування надходжень податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Рівненській області Давидовичем В.М. проведено камеральну перевірку з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), за результатами якої складено акт "Про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" від 05.11.2018 №853/17-00-13-05/ НОМЕР_1 (далі іменується – Акт перевірки) (а.с.8-10).

Актом перевірки встановлено порушення платником податків п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України; ст. 120-1 Податкового кодексу України – порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних (терміном від 3 до 10 днів) в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування.

На підставі акта перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% - 67933,33 грн (а.с.5).

Вважаючи вказане податкове повідомлення–рішення протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Суд зазначає, що факт несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не оспорюється, натомість, позивач вважає, що накладні, зазначені в акті перевірки, взагалі не підлягали реєстрації, з тієї підстави, що господарські відносини між позивачем та її покупцями було припинено та продукцію повернуто постачальнику, за результатами чого скасовано податкові накладні 18.06.2018 №84; від 19.06.2018 №85;від 20.06.2018 №86; від 22.06.2018 №87; від 25.06.2018 №88; від 26.06.2018 №89; від 27.06.2018 №90; від 02.07.2018 №95; від 03.07.2018 №96; від 03.07.2018 №97; від 04.07.2018 №98; від 13.07.2018 №80. Такі доводи позивача суд вважає безпідставними та необґрунтованими, з огляду на наступне.

У Податковому кодексі України визначено виключно два випадки, які звільняють платника податків від відповідальності за порушення граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкова накладна не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів /послуг для операцій, які звільнені від оподаткування;

- податкова накладна не надається отримувачу (покупцю) складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої п.120-1.1 ст.120-1 ПК України необхідна наявність одночасно двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.12.2019 у справі №540/830/19.

Крім того, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 26.06.2018 у справі №816/1990/17, обов`язок щодо здійснення відповідної реєстрації покладається на платника податків як відносно податкових накладних, що надаються покупцю, так і податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

За змістом ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів, що підтверджували б його право на звільнення від відповідальності, передбаченої п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, за порушення граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Більш того, позивач взагалі не покликається на наявність в спірній ситуації таких випадків, коли: 1) податкова накладна не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів /послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; 2) податкова накладна не надається отримувачу (покупцю) складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Поряд з цим, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 у справі №460/401/19, яке набрало законної сили 04.11.2019, встановлено, що платник податків порушив терміни реєстрації податкових накладних №№85, 89, 84, 86, 88, 87, 90, 80, 97, 95, 98, 96 в ЄРПН, а відтак повинен нести відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, за обставинами справи позивачем порушено терміни реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується належними та допустимими доказами.

Положенням п.192.1 ст.192 ПК України визначено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як стверджує позивач в позовній заяві, між нею та її покупцями було припинено господарські відносини та повернуто постачальнику продукцію. Таким чином, враховуючи вимоги п.192.1 ст.192 ПК України, позивачу необхідно було подати розрахунок коригування до податкових накладних, складений в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, у ході розгляду справи судом встановлено, що позивачем не було складено розрахунки коригування до податкових накладних та, відповідно, не було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується наданим відповідачем витягом з ЄРПН (а.с. 47-48). Докази протилежного в матеріалах судової справи відсутні та на їх наявність позивач не вказує.

Суд зауважує, що факт припинення господарських взаємовідносин постачальника та покупця та повернення постачальнику товарів за операціями, на які було виписано та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні з порушенням граничних строків такої реєстрації, за відсутності факту складання розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, не має самостійного значення в розумінні податкового законодавства, а також не звільняє платника податків від відповідальності за допущене податкове правопорушення. Податкове законодавство не містить терміну "скасування податкової накладної", як і не визначає способу такого "скасування".

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301 прийнято правомірно. Доводи позивача не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України, не узгоджуються з обставинами справи та дослідженими доказами, отже не спростовують правомірності оскарженого рішення суб`єкта владних повноважень та не дають суду підстав для його скасування.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 вересня 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко