
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2021 р. № 400/2826/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаъвськый області (далі - відповідач, ГУПФ України в Миколаъвськый області), у якому просив:
визнати незаконною відмову відповідача щодо проведення перерахунку з 01.03.2021р. пенсії позивача за віком шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 № 127;
зобов`язати відповідача провести з 01.03.2021 р. перерахунок пенсії позивача за віком згідно з діючим пенсійним законодавством України;
зобов`язати відповідача в подальшому проводити перерахунок пенсії позивача за віком згідно з діючим на момент перерахунку пенсійним законодавством України, якщо виникнуть умови для такого перерахунку;
стягнути з відповідача на користь позивача витрати на сплату судового збору на загальну суму 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. згідно наданої квитанції.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 04.10.2017 отримує пенсію за віком Постановою П`ятого апеляційного адмністративного суду від 30.07.2018р. у справі № 814/883/18 зобов`язано відповідача призначити пенсію позивачу за віком з 04.10.2017 р. із застосуванням оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% на підставі пункту 44 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 про то, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Однак, на виконання положень статті 42 Закону №1058 та постанови КМУ від 22.02.2021 №127 пенсійним органом з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір доплати зменшено до 6799,67 грн., чим порушено право позивача на належний соціальний захист. На думку позивача, відповідач мав провести перерахунок пенсії шляхом її підвищення, не змінюючи при цьому суму доплати до попереднього розміру.
Відповідач позов не визнав та у наданому до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 при обчисленні якої застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. оскільки Порядком передбачено, що при перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу - 1 %, а судовим рішенням Відповідача зобов`язано призначити Позивачу пенсію із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35 %, то відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи захисту пенсіонерів у 2021 році”. Вимога позивача проводити в подальшому перерахунки пенсії відповідно до чинного на момент перерахунку пенсійного законодавства є такою вимогою, що заявлена на майбутнє, оскільки дії відповідача станом на дату подання позовної заяви неправомірними не визнано.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до ст.260 КАС України (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Миколаївській області з 21.06.2001 року, а з 04.10.2017 отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Постановою П`ятого апеляційного адмністративного суду від 30.07.2018р. у справі № 814/883/18 зобов`язано відповідача призначити пенсію позивачу за віком з 04.10.2017 р. із застосуванням оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% на підставі пункту 44 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 про то, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
На цій підставі з 04.10.2017 проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсійної виплати склав 6711,22 грн.
У березні 2021 року позивач звернувся до ГУПФ України в Миколаївській області із заявою, у якій наполягав на виплаті йому доплати до основного розміру пенсії з 01.03.2021 індексацію до пенсії в ромірі 6711,22грн.+88,45грн.
Листом від 16.04.2021 вих.№3950-2491-Ц-02/8-1400/21 пенсійний орган повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з 01.03.2021 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи захисту пенсіонерів у 2021 році”.
Не погодившись з такою відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (надалі - Порядок №124).
Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 Порядку №124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
За змістом пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV є рішення Кабінету Міністрів України, у якому визначається розмір, дата та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 22.02.2021 прийнято постанову №127, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, з 01.03.2021 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. При цьому, при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов`язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.
Так, з 01.10.2017 зобов`язано ГУПФ України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.10.2017 року із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Наведене вище є підставою для висновку, що відповідач, зменшуючи під час перерахунків після 01.03.2021 суму доплати до основного розміру пенсії, не дотримався вимог пункту 6 Порядку №124 та не врахував висновки суду під час перерахунку пенсії, а, отже, діяв всупереч вимогам закону, чим порушив конституційне право позивача на належний соціальний захист.
Суд зауважує, що зменшивши доплату під час перерахунків пенсії з 01.03.2021 відповідач фактично позбавив позивача права на отримання підвищеного розміру пенсії.
За обставин цієї справи у обраний відповідачем спосіб дій фактично нівелюється право позивача на перерахунок пенсійної виплати, адже будь які дії з перерахунку пенсії не призводять до її підвищення внаслідок індексації, право на яку закріплене у частині другій статті 42 Закону №1058-IV.
При цьому суд виходить з того, що постанова Кабінету Міністрів України з питання проведення індексації пенсійних виплат є підзаконним нормативно-правовим актом, який приймається Урядом на виконання згаданих вище положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Відповідно, така постанова не містить нових норм права, закріплення яких мало б наслідком зміну порядку обчислення пенсії.
Суд акцентує увагу на тому, що у 2021 році Урядом не вносились зміни у пункт 6 Порядку №124, а тому відповідач під час проведення перерахунків пенсій внаслідок їх індексації зобов`язаний враховувати суму доплати до попереднього розміру пенсії.
За таких обставин, дії ГУПФ України в Миколаївській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунків пенсії позивача за віком зі зменшенням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) на розмір підвищення належить визнати протиправними, зобов`язавши відповідача провести ОСОБА_1 з 01.03.2021 перерахунок пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 (тобто із розрахунку 5426,60 грн), враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
Водночас, що стосується зобов`язання відповідача в подальшому проводити перерахунок пенсії позивача за віком згідно з діючим на момент перерахунку пенсійним законодавством України, якщо виникнуть умови для такого перерахунку, суд враховує, що такі вимоги спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.
Отже, в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити, оскільки їх заявлено передчасно.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.
Судові витрати по справі розподіляються відповідно до вимог ч.3 ст.139 КАС України
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунків пенсії ОСОБА_2 за віком зі зменшенням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) на розмір підвищення.
3. Зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2021 перерахунок пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 (тобто із розрахунку 5426,60 грн), враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
4. В частині вимог щодо зобов`язання Головного управління ПФУ в Миколаївській області в подальшому проводити перерахунок пенсії ОСОБА_2 за віком згідно з діючим на момент перерахунку пенсійним законодавством України, якщо виникнуть умови для такого перерахунку - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 24.04.2021р. за №9230-5547-9456-6158.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов