Рішення № 100003377, 28.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
400/5412/21
Номер документу
100003377
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2021 р. № 400/5412/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків ЧАЕС, та звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати 788 руб. 24 коп. за вересень 1986 року (робота в зоні відчуження з 04.09.1986 року по 24.09.1986 рік), обчисливши розмір пенсії за ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивачем додано довідку про заробітну плату №04-02/204-243 від 26.08.2020 року, видану Архівним відділом Южноукраїнської міської ради Миколаївської області. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії та вказав, що дія постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року поширюється на тих, що отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання або пенсію, у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.54 і ст.57 Закону №796, фактично позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що довідка про заробітну плату, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, оскільки механізм Порядку №1210 не розповсюджується на позивача і у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку та виплати пенсії з урахуванням заробітної плати 788 руб 24 коп. за період з 04.09.1986 року по 24.09.1986 рік щзгідно довідки про заробітну плату від 26.08.2020 №04-02/204-243 з 29.12.2020 року.

Ухвалою суду від 15.07.2021 року судом відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідив докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року категорія 2, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , виданого 11.12.1992 року, і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) із зниженням пенсійного віку, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році згідно з п.1 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі – Закон 796).

29.12.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку із заробітної плати 0,00788 грн. за вересень 1986 р.

15.01.2021 року позивачу надана відповідь від 16.01.2021 року №374-13/М-02/8-1400/21 в якій зазначено про необхідність звернутись особисто до сервісного центру відповідача за місцем обліку позивача, як отримувача пенсії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року (далі – Порядок №22-1).

25.01.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, яку 26.01.2021 року відповідною заявою просив анулювати у зв`язку із тим, що заява від 25.01.2021 року містить помилки.

26.01.2021 року позивач подав заяву про перерахунок пенсії із заробітної плати 788 руб 24 коп. за вересень 1986 р. на підставі довідки №04-02/204-243 від 26.08.2020 року за період роботи у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням довідок які знаходяться в пенсійній справі.

05.02.2021 року відповідач листом №1007-81/М-02/8-1400/21 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що дія постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року поширюється на тих, хто отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання або пенсію, у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону №796.

Відповідно довідки вих.238 від 16.11.1992 року, копія якої міститься в матеріалах справи, Позивач працював в АТПО «Днепрострой» філіал №2 та з 04.09.1986 року по 24.09.1986 року знаходився у відрядженні на роботах пов`язаних із ліквідацією наслідків аварії Чорнобильської АЕС у м. Припять, водієм, з тарифним окладом 0-85 за год., загальна кількість відпрацьованого часу складає 180 годин.

Надаючи оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796). Відповідно до статті 1 Закону № 796 закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Частиною першою статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено загальну формулу обчислення розміру пенсії за віком, в якій враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (стаття 40 цього Закону).

Згідно з частиною другою статті 27 цього Закону за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом.

Питання надання пільг по обчисленню середньомісячного заробітку осіб, на яких розповсюджується дія Закону України від 28.02.1991 р. № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", врегульоване статтею 57 цього Закону.

Відповідно до ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пільгами по обчисленню середньомісячного заробітку є обчислення середньомісячного заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Частина перша вказаної статті відсилає до загального правила обчислення середньомісячного заробітку, передбаченого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Водночас частиною другою статті 57 цього Закону встановлено, що в разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до ч.3 ст. 57 Закону №796, вказано якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою КМУ від 25.11.2005 р. № 22-1 основним документом при призначенні даного виду пенсій є оригінал довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою 122, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року.

Наявність у позивача довідки за формою 122 підтверджується матеріалами справи.

З наведених норм вбачається, що довідка за формою 122 є достатньою підставою для призначення (перерахунку) пенсії позивачу.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011, що набрала чинності 01.01.2012 Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з п.п.1, 2 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків; заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Підпунктом 4 п. З Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Питання щодо пільг по обчисленню середньомісячного заробітку для постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС, в тому числі ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС чітко врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який є спеціальним законом для вказаної категорії осіб.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача щодо перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження за період з 04.09.1986 року по 24.09.1986 рік, відповідно до довідки про заробітну плату №04-02/204-243 від 26.08.2020 року.

Не знайшли свого відображення в оскаржуваному рішенні і доводи відповідача, щодо неможливості проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року оскільки у нього відсутня інвалідність, пов`язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

З огляду на вказані доводи відповідача, суд зазначає, що даний спір не стосується призначення або переведення на пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, отже такий висновок Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії є безпідставним.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 29.12.2020 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, призначена пенсія підлягає перерахунку з дня звернення пенсіонера для її перерахунку із відповідною заявою, а саме: з 1 числа місяця у разі звернення пенсіонера до 15 числа цього місяця включно та з першого числа наступного місяця у разі його звернення після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що з відповідною заявою позивач звернувся до відповідача 29.12.2020, отже право на підвищення пенсії, тобто на її перерахунок, виникло у позивача з 01.01.2021.

За таких обставин, позовна вимога у частині здійснення перерахунку та виплати пенсії підлягає задоволенню саме з 01.01.2021року.

Таким чином, з огляду на зазначене, з метою забезпечення ефективного та належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати відповідача провести з 01.01.2021 року перерахунок та виплатити пенсію, з урахуванням довідки №04-02/204-243 від 26.08.2020 року, виходячи з заробітної плати 0,00788 грн за вересень 1986 року одержану за роботу в зоні ЧАЕС за період з 04.09.1986 року по 24.09.1986 року.

Відповідно до ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своєї відмови у перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.

Керуючись ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення від 05.02.2021 року №1007-814/М-02/8-1400-21 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про відмову у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний НОМЕР_2 ) із урахуванням довідки №04-02/204-243 від 26.08.2020 року, виходячи з заробітної плати 0,00788 грн за вересень 1986 року за період роботи з 04.09.1986 року по 24.09.1986 року в зоні відчуження.

3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести з 01.01.2021 року перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний НОМЕР_2 ), із урахуванням довідки №04-02/204-243 від 26.08.2020 року, виходячи з заробітної плати 0,00788 грн за вересень 1986 року за період роботи з 04.09.1986 року по 24.09.1986 рік в зоні відчуження, з 01.01.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар