Рішення № 100002828, 28.09.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
340/4316/20
Номер документу
100002828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4316/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

позивач: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, код ЄДРПОУ 43142606)

про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області та Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень.

Позов мотивовано тим, що наслідками документальної планової виїзної перевірки, оформленої актом №2/11-28-13-05/ НОМЕР_1 від 02.01.2019 року, щодо позивача винесено податкові повідомлення-рішення №0000501305, №0000511305, №0000521305, №0000531305, №0000541305, №0000551305, №0000561305, №0000571305, №0000581305, №0000591305 від 20.02.2019 року, вимога №Ф-0000061305 від 20.02.2019 року, а також рішення №0000111305 та №0000121305 від 20.02.2019 року. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року у справі №340/730/19 за позовом ОСОБА_1 окремі з цих рішень визнані протиправними та скасовані. Згодом позивач отримав нові податкові повідомлення-рішення, а саме №0001253304 від 20.07.2020 року про донарахування грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, №0001263304 від 20.07.2020 року про донарахування грошового зобов`язання з військового збору, №0001273304 від 20.07.2020 року про донарахування грошового зобов`язання з податку на додану вартість, №0001243304 від 20.07.2020 року про застосування санкцій за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, а також вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000103304 від 20.07.2020 року та рішення №0000243304 від 20.07.2020 року про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску. Позивач не погоджується з цими рішеннями, а також з податковим повідомленням-рішенням №0000581305 від 20.02.2019 року, яким йому нараховано пеню за порушення термінів розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 17 837 574, 42 грн., посилаючись на незаконність висновків акту перевірки №2/11-28-13-05/ НОМЕР_1 від 02.01.2019 року про виявлені порушення норм податкового, валютного законодавства та заперечуючи заниження ним сум податків та зборів, установлених цим актом. З цих підстав позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001253304 від 20.07.2020 року, №0001263304 від 20.07.2020 року, №0001273304 від 20.07.2020 року, №0001243304 від 20.07.2020 року, вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000103304 від 20.07.2020 року, рішення №0000243304 від 20.07.2020 року про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску, податкове повідомлення-рішення №0000581305 від 20.02.2019 року.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.01.2021 року, відмовлено у відкритті провадження у справі за позовною вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області №0000581305 від 20.02.2019 року.

Ухвалою судді від 04.11.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за рештою позовних вимог, вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Від представників відповідачів до суду надійшли відзиви на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що спірні рішення винесені за наслідками судового оскарження податкових повідомлень–рішень, вимоги та рішень, прийнятих на підставі акту №2/11-28-13-05/2787201455 від 02.01.2019 року, з огляду на те, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року у справі №340/730/19 зменшені визначені у ним суми грошових зобов`язань, штрафних санкцій та сум єдиного внеску. Доводячи правомірність новоприйнятих рішень, представники відповідачів просили суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач правом подачі відповіді на відзив не скористався.

Ухвалою від 09.02.2021 року суд виключив зі складу відповідачів Головне управління ДФС у Кіровоградській області. Цією ж ухвалою суд закрив підготовче провадження у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень.

У ході судового розгляду справи представники сторін подали заяви про розгляд справи без їхньої участі.

Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 з 26.11.1999 року по 23.07.2021 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебував на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області. Основним видом його економічної діяльності була оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. З 23.07.2021 року позивач знову зареєстрований як фізична особа-підприємець.

У грудні 2018 року посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, за наслідками якої складено акт №2/11-28-13-05/ НОМЕР_1 від 02.01.2019 року. (а.с. 32 – 47, т.1)

За висновками акту у ході перевірки встановлені такі порушення:

- пункту 177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України в частині заниження податкового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 6 663 044,19 грн.;

- підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України в частині заниження суми податкового зобов`язання по військовому збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 555 253,68 грн.;

- пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України в частині заниження податкового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 33 591 грн.; зменшено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 декларації) за лютий 2017 року на загальну суму 18 310 грн.;

- пункту 44.3 статті 44, пункт 85.2 статті 85 Податкового кодексу України в частині незберігання та ненадання на перевірку Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 року №481, зареєстрованим в Мін`юсті України 01.10.2013 року за №1686/24218;

- підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України в частині неподання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та невідображення сум виплачених доходів на користь фізичних осіб-підприємців за 2016 та 2017 роки;

- підпункту 164.1.1 пункту 164.1, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України в частині заниження податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів фізичним особам за 2017 рік на загальну суму 1 980 грн.;

- підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України в частині заниження військового збору при виплаті доходів фізичним особам за 2017 рік на загальну суму 165 грн.;

- статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", пункту 3 постанови Правління Національного Банку України від 16.11.2012 року №475 "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов`язкового продажу надходжень в іноземній валюті", зареєстрованої в Мін`юсті 16.11.2012 за №1921/22233, в частині несвоєчасного надходженням валютної виручки від здійснення експортних операцій;

- пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" в частині не відображення в декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 25.12.1995 року №207, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.01.1996 року за №18/1043, валютних цінностей, що знаходилися за межами України понад терміни, встановлені для проведення розрахунків по експортних контрактах;

- частини 2 пункту 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в частині заниження єдиного внеску від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 199 524,63 грн.

- пункту 2 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року №435, зареєстрованого в Мін`юсті України 23.04.2015 року за №460/26905, в частині неподання звіту про суми нарахованого єдиного внеску від здійснення підприємницької діяльності за 2017 рік.

На підставі цього акту перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області прийняті такі рішення щодо ФОП ОСОБА_1 :

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000501305 від 20.02.2019 року, яким за порушення пункту 177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 9 994 566, 29 грн., з яких 6 663 044,19 грн. - за податковим зобов`язанням, 3 331 522,10 грн. - за штрафними санкціями;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000511305 від 20.02.2019 року, яким за порушення підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 832 880, 52 грн., з яких 555 253,68 грн. - за податковим зобов`язанням, 277 626,84 грн. – за штрафними санкціями;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000521305 від 20.02.2019 року, яким за порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 503 86,50 грн., з яких 33 591 грн. – за податковим зобов`язанням, 16795,50 грн. - за штрафними санкціями;

- податкове повідомлення-рішення форми "В4" №0000531305 від 20.02.2019 року, яким за порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України зменшено від`ємне значення суми податку на додану вартість у розмірі 18 310 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №0000541305 від 20.02.2019 року, яким за порушення пункту 44.3 статті 44, пункт 85.2 статті 85 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 510 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №0000551305 від 20.02.2019 року, яким за порушення підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 510 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" №0000561305 від 20.02.2019 року, яким за порушення підпункту 164.1.1 пункту 164.1, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 2 475 грн., з яких 1 980 грн. – за податковим зобов`язанням, 495 грн. - за штрафними санкціями, 430,73 грн. – пеня;

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" №0000571305 від 20.02.2019 року, яким за порушення підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 206, 25 грн., з яких 165 грн. - за податковим зобов`язанням, 41,25 грн. - за штрафними санкціями, 6, 30 грн. – пеня;

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0000581305 від 20.02.2019 року, яким за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 17 837 574,42 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0000591305 від 20.02.2019 року, яким за порушення пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" застосовано штраф за порушення строків декларування валютних цінностей у розмірі 2 380 грн.;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000061305 від 20.02.2019 року, якою визначено суму боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 199 524,63 грн.;

- рішення №0000111305 від 20.02.2019 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 48 884,89 грн.;

- рішення №0000121305 від 20.02.2019 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", яким застосовано штраф у розмірі 170 грн.

Не погодившись з цими рішеннями, позивач у березні 2019 року звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання їх протиправними та скасування.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року в адміністративній справі №340/730/19 позов ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Кіровоградській області задоволено частково. (а.с. 134 – 149, т.1) Цим рішенням суду визнано протиправними та скасовано:

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000501305 від 20.02.2019 року в частинні нарахування податку на доходи фізичних осіб у розмірі 6 472 784,19 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 3 236 392,095 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000511305 від 20.02.2019 року в частині нарахування військового збору у розмірі 539 398,68 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 269 699,34 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000521305 від 20.02.2019 року в частині нарахування податку на додану вартість у сумі 23 828 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 11 914 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0000591305 від 20.02.2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 1190 грн.;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000061305 від 20.02.2019 року в частині нарахування недоїмки у сумі ?181 654 грн.;

- рішення №0000111305 від 20.02.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій за донарахування єдиного внеску у розмірі ?43 523,701 грн.

Крім того, цим рішенням суду скасовано повністю податкове повідомлення-рішення форми "В4" №0000531305 від 20.02.2019 року про зменшення від`ємного значення суми податку на додану вартість. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування решти рішень ГУ ДФС у Кіровоградській області відмовлено.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року та набрало законної сили 17.06.2020 року (а.с. 150 – 163, т.1)

На підставі цих судових рішень ГУ ДПС у Кіровоградській області, яке є правонаступником ГУ ДФС у Кіровоградській області, сформовано нові рішення щодо ФОП ОСОБА_1 , а саме:

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0001253304 від 20.07.2020 року, яким за порушення пункту 177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 285 390 грн., з яких 190 260 грн. – за податковим зобов`язанням, 95 130 грн. – за штрафними санкціями (а.с. 28, т.1)

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0001263304 від 20.07.2020 року, яким за порушення підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору у розмірі 23 782,50 грн., з яких 15 855 грн. – за податковим зобов`язанням, 7927, 50 грн. – за штрафними санкціями (а.с. 27, т.1)

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0001273304 від 20.07.2020 року, яким за порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 14 644,50 грн., з яких 9 763 грн. – за податковим зобов`язанням, 4 881, 50 грн. – за штрафними санкціями (а.с. 26, т.1)

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0001243304 від 20.07.2020 року, яким за порушення пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" застосовано штраф за порушення строків декларування валютних цінностей у розмірі 1190 грн. (а.с. 29, т.1)

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0000103304 від 20.07.2020 року, якою на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено суму боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 17 870,63 грн. (а.с. 30, т.1)

- рішення №0000243304 від 20.07.2020 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" застосовано штрафні санкції у розмірі 5 361,19 грн. (а.с. 31, т.1)

Не погоджуючись з цими рішеннями, позивач 02.10.2020 року звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що за визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):

14.1.157. податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;

14.1.39. грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

14.1.156. податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Відповідно до пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;

54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов`язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Пунктом 54.5 статті 54 ПК України передбачено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

- невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

- завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

- заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Згідно з пунктом 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 56.1 статті 56 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 56.18 статті 58 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно з пунктом 57.4 статті 57 ПК України пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов`язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов`язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 60.1.5 пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов`язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу. У цьому випадку податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання. (пункт 60.4 статті 60 ПК України)

Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року №1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 року за №124/28254, затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (надалі - Порядок №1204).

Згідно з пунктом 5 розділу ІІ Порядку №1204 якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов`язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, в тому числі за порушення норм іншого законодавства.

Пунктом 7 розділу ІІ Порядку №1204 передбачено, що податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4 - 6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконуючим його обов`язки, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.

Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881, затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі - Порядок №422), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №422 оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

Згідно з пунктами 1, 2 глави 1 розділу ІІ Порядку №422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегрована картка платника (ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Крім того, ІКП відкриваються автоматично кожному платнику у разі нарахування сум грошових зобов`язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", рішення про застосування штрафних санкцій по єдиному внеску, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску).

У главі 1 розділу V Порядку №422 унормована процедура формування первинних показників документів органів ДФС (податкових повідомлень-рішень, вимог про сплату недоїмки з єдиного внеску та рішень про застосування (нарахування) штрафних санкцій тощо) для відображення в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, та перенесення до ІКП.

Згідно з пунктом 1 цієї глави працівники підрозділів, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, при організації, проведенні та оформленні документів за їх результатами вносять інформацію до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в день вчинення відповідних дій: при направленні у встановлених законодавством випадках повідомлень платнику податків про початок документальної перевірки; підписанні наказів, направлень на проведення перевірок; реєстрації актів (довідок) перевірки, інших складених актів (довідок); при прийнятті та врученні податкових повідомлень-рішень, рішень, вимог та рішень щодо єдиного внеску.

Пунктом 2 глави 1 розділу V Порядку №422 передбачений такий порядок формування первинних показників за результатами контрольно-перевірочної роботи:

1) відображення в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, сум нарахування (зменшення) грошового зобов`язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми ПДВ, зменшення/збільшення сум податкових зобов`язань, податкового кредиту з ПДВ, сум нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору здійснюється на підставі податкових повідомлень-рішень, форми яких затверджені відповідним нормативно-правовим актом.

Податкове повідомлення-рішення формується за кожним окремим податком, збором разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на орган ДФС, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

3) занесення до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, сум єдиного внеску, штрафних санкцій та пені, визначених за результатами перевірок платників єдиного внеску, здійснюється на підставі документів, форма яких визначається інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу V Порядку №422 не пізніше наступного робочого дня після дня вручення платнику податків податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску або отримання інформації про їх вручення працівник структурного підрозділу, який склав документ, вносить дату вручення документа до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Після внесення до підсистеми, що забезпечує відображення результатів КПР, інформації про дату вручення податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску облікові показники щодо донарахованих/зменшених органом ДФС грошових зобов`язань, єдиного внеску, зменшення суми бюджетного відшкодування, відмови у бюджетному відшкодуванні, зменшення суми від`ємного значення ПДВ, врахованого у зменшення податкового боргу, одночасно переносяться до ІКП та відображаються датою граничного строку сплати/зменшення з використанням відповідних облікових показників (кодів операцій).

До настання граничного строку сплати/зменшення донараховані/зменшені суми за відсутності процедури адміністративного або судового оскарження не беруть участі у розрахунках.

Порядок дій до настання граничного строку сплати/зменшення донарахованих/зменшених сум за наявності процедури адміністративного або судового оскарження описано у главі 4 цього розділу.

За умови відсутності інформації про початок процедури адміністративного та/або судового оскарження з дня настання граничного строку сплати/зменшення відповідні донараховані/зменшені суми в ІКП беруть участь у розрахунках.

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 4 розділу V Порядку №422, якою передбачена процедура відображення в інформаційній системі органів ДФС результатів адміністративного та/або судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП, працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.

Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

В ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами:

2) інформація з ухвали суду про відкриття провадження.

На підставі інформації з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в судовому порядку").

4) інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) ("Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд" / "Анульовано").

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на "Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд" / "Анульовано" при частковому скасуванні.

При частковому скасуванні формується нове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

При збільшенні зазначених у податковому повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику податків (вноситься дата вручення до інформаційної системи органів ДФС та виконуються процеси, описані в пункті 2 глави 1 цього розділу).

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Вручено, судовий розгляд"), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку) / зменшення суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в судовому порядку"), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Судом установлено, що спірні податкові повідомлення-рішення про збільшення грошових зобов`язань та застосування штрафних санкцій, а також вимога та рішення щодо єдиного внеску складені 20.07.2020 року на підставі інформації про результати судового оскарження сум грошових зобов`язань, штрафних санкцій та сум єдиного внеску, нарахованих попередніми рішеннями ГУ ДФС у Кіровоградській області, прийнятими 02.02.2019 року на підставі акту документальної планової перевірки №2/11-28-13-05/2787201455 від 02.01.2019 року, та з огляду на часткове скасування цих сум рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року в адміністративній справі №340/730/19, яке набрало законної сили 17.06.2020 року.

Часткове скасування судом у справі №340/730/19 первинних рішень контролюючого органу та зменшення за результатами судового оскарження визначених у них сум грошових зобов`язань, штрафних санкцій та сум єдиного внеску відповідно до пункту 60.4 статті 60 ПК України, пунктів 5, 7 розділу ІІ Порядку №1204, підпункту 4 пункту 2 глави 4 розділу V Порядку №422 зумовлювало обов`язок відповідача сформувати та направити позивачу нові рішення, які містять зменшену суму грошових зобов`язань, штрафних санкцій та сум єдиного внеску, що залишилися підтвердженими за результатами судового оскарження.

Суд зазначає, що правомірність висновків акту документальної планової перевірки №2/11-28-13-05/2787201455 від 02.01.2019 року про порушення позивачем вимог податкового та валютного законодавства, законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування були предметом спору в адміністративній справі №340/730/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень.

Судовими рішеннями у цій справі частково підтверджені висновки контролюючого органу про порушення позивачем пункту 177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України, підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які призвели до заниження позивачем податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість, застосування штрафних санкцій за порушення строків декларування валютних цінностей, виникнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Оскільки ці обставини встановлені судовими рішеннями в адміністративній справі №340/730/19, які набрали законної сили, тому за правилами частини 4 статті 78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи та не можуть бути спростовані позивачем.

Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Суд прийшов до висновку, що спірні рішення прийняті ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством. Тож у задоволенні позову про їх скасування слід відмовити.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, тому підстави для стягнення на його користь сплаченого судового збору відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш