ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"10" серпня 2016 р. Справа № 809/936/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та стягнення невиплаченої підйомної допомоги в сумі 7022,60 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
29.08.2016 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Одеського обласного військового комісаріату (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення невиплаченої підйомної допомоги в сумі 7022,60 грн.
05.08.2016 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання без його участі та про витребування з Одеського обласного військового комісаріату витягу із спільної Директиви Міністерства Оборони України та Генерального штабу ЗС України від 08.08.2014 №Д/322/1/28 ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів в ЗС України у 2014 році» в частині того, хто являється правонаступником розформованого військового комісаріату Автономної Республіки Крим, оскільки у позивача відсутній доступ до вказаного документа.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлення про вручення судової повістки на адресу суду не повернулося. Відповідно до даних відстеження пересилання поштових відправлень судова повістка вручена відповідачу 09.08.2016.
Згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно пункту 10 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність витребування документів.
Відповідно до частин 3, 4 та 5 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи.
Враховуючи, що письмовий доказ - витяг із спільної Директиви Міністерства Оборони України та Генерального штабу ЗС України від 08.08.2014 №Д/322/1/28 ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів в ЗС України у 2014 році» в частині того, хто являється правонаступником розформованого військового комісаріату Автономної Республіки Крим необхідний для повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи, а позивач не має змоги його надати, вказаний доказ слід витребувати у Міністерства оборони України.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі, зокрема, наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
З огляду на необхідність витребування додаткових доказів, провадження у даній справі слід зупинити до 27.09.2016.
При цьому, суд зазначає, що у відповідності до частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 71, 150, 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
1. Витребувати у Міністерства оборони України витяг із спільної Директиви Міністерства Оборони України та Генерального штабу ЗС України від 08.08.2014 №Д/322/1/28 ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів в ЗС України у 2014 році» в частині відомостей про правонаступника розформованого військового комісаріату Автономної Республіки Крим.
2. Зупинити провадження в даній адміністративній справідо 27 вересня 2016 р.
3. Призначити судове засідання з вирішення питання поновлення провадження у справі на "27" вересня 2016 р. о 13:30 год., який буде проводитися одноособово суддею Остап'юком С.В., в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, 3 поверх, кабінет № 309.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині зупинення провадження у справі подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Остап'юк С.В.
The court decision No. 59620428, Ivano-Frankivsk District Administrative Court was adopted on 10.08.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful information easily.
This decision relates to case No. 809/936/16. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: