Індексний категоріальний показник A, B, C або D для ExpressAnalysis обчислюється для кожної компанії автоматично на основі алгоритму дерева рішень (“decision tree”), що в узагальненому вигляді зображений на рис. 1.
Запропонований алгоритм присвоєння категорій індексу ExpressAnalysis грунтується на результатах ряду емпіричних досліджень стосовно сигнальної здатності різних факторів експрес-аналізу YouControl. Останні можуть свідчити про наявність ознак імовірних проблем компаній у сфері відповідності нормативно-правовим вимогам, і/або збереження репутації, і/або виконання боргових зобов’язань перед банками, власними працівниками і іншими контрагентами, чи, за найбільш песимістичного сценарію, можливості втрати здатності до нормального функціонування і повноцінної ділової активності.
Наприклад, індекс “D” присвоюється усім компаніям, в яких спрацював хоча б один із стоп-факторів, до яких віднесено “Відсутність статусу юридичної особи”,“Банкрут”, “В стані припинення”, "Компанія перезареєстрована в Криму", "Компанія під санкціями", "Засновник компанії під санкціями”.
Індекс “А” насамперед присвоюється для компаній у яких виконується умова ідеального стану: коли кількість розрахованих факторів більша за 50% від кількості усіх факторів (тобто у компанії мало факторів зі значеннями "недостатньо даних") і, водночас, кількість “жовтих” і “червоних” факторів дорівнює нулю (тобто жоден фактор експрес-аналізу не вказав на те, що “потрібна особлива увага” або ж “потрібно звернути увагу”).
Для решти випадків, які не підпадають під вищеописані сценарії, присвоюються індексні значення від “A” до “D” в залежності від комбінації таких факторів як:
а) наявність алертів по факторам-сильним предикторам, тобто факторам експрес-аналізу, які в ході проведених YouControl емпіричних досліджень проявили високу сигнальну знатність і були більшою мірою характерними для менш благонадійних компаній;
б) наявність “червоних” алертів, тобто факторів експрес-аналізу, значення яких свідчать, що “Потрібна особлива увага”;
в) кількість алертів, які спрацювали для компанії в рамках одного з чотирьох можливих сценаріїв. Чим більше серед компонентів експрес-аналізу спрацювало сильних предикторів та критичних факторів, тим нижчий індекс ExpressAnalysis.
ExpressAnalysis базується виключно на факторах експрес-аналізу контрагента без залучення фінансових індикаторів, що використовуються для розрахунку FinScore чи MarketScore. Таким чином, найбільш повне розуміння сутності компанії можна скласти шляхом порівняння і співставлення трьох незалежних скорингових продуктів:
• ExpressAnalysis (скоринговий індекс факторів експрес-аналізу)
• FinScore (скоринговий індекс фінансової стійкості компанії)
• MarketScore (скоринговий індекс ринкової потужності компанії).
Для некомерційних організацій, у яких відсутні загальноприйняті фінансові показники, теоретично можливо розрахувати лише ExpressAnalysis. Проте індекс ExpressAnalysis не розраховується для юридичних осіб, у котрих кількість факторів, по яким не можливо знайти дані для розрахунку алертів перевищує 75% від наявної кількості факторів.
Відбір факторів для аналізу контрагента грунтується на накопиченому досвіді YouControl та кращих практиках комплаєнс-оцінок, у тому числі стосовно відповідності компаній вимогам та рекомендаціям, що затверджені у нормативно-правових актах чи згадуються в листах Верховної Ради України, Національного банку України, Державної фіскальної служби, Державної служби фінансового моніторингу України тощо.