
Справа №: 310/9802/19
3/310/161/20
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 січня 2020 року м. Бердянськ
Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Прінь І.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , уродженця с. Міхалєво Оріхівського району Костромської області, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
у скоєнні правопорушень, передбачених ч.2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
19.02.2019р. ухвалою Оріхівського районного суду Запорізької області ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.
До Бердянського міськрайонного суду Запорізької області 17.12.2019р. та 17.01.2020р. надійшло 2 адміністративних матеріали відносно ОСОБА_1 за ст.187 ч.2 КУпАП.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР № 285137 від 12.12.2019 року, який був складений ст. ДОП СДОП ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області Івановим С.Д., було встановлено, що 08.12.2019р. о 22 год. 23 хв. ОСОБА_1 , відносно якого ухвалою Оріхівського районного суду Запорізької області було встановлено адміністративний нагляд, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 обмежень адміністративного нагляду, встановленого відносно нього.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР № 289361 від 08.01.2020 року, який був складений інспектором СРПП №4 Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області Моргуном Ю.В., було встановлено, що 06.01.2020р. о 22 год. 10 хв. ОСОБА_1 , знаходячись під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_2 , чим порушив п.1 обмежень адміністративного нагляду, встановленого відносно нього.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав. Суду пояснив, що проживає по АДРЕСА_3 , здійснює догляд за своєю сестрою, яка є інвалідом. Він був вдома, в квартирі немає дзвінка, ніхто з працівників поліції до нього не приходив.
Допитана в судовому засідання в якості свідка ОСОБА_2 суду пояснила, що проживає в квартирі АДРЕСА_4 . В грудні місяці 2019 року, точної дати вона не пам?ятає, після 22-00 год. працівники поліції попросили її бути свідком того, що в квартирі №43 ніхто не відчиняє двері. Працівники поліції при ній стукали в двері вказаної квартири, але двері ніхто не відчинив.
Свідок ОСОБА_3 суду показала, що проживає в квартирі АДРЕСА_5 близько двох років. У грудні 2019 року, точної дати не пам?ятає, приблизно після 22-00год. вона поверталася додому. Працівники поліції сказали їй, що необхідно перевірити одного чоловіка, відносно якого встановлено адміністративний нагляд, попросили бути свідком. Працівники поліції стукали в двері квартири АДРЕСА_6 , але двері ніхто не відчинив. Дзвінка в квартирі немає.
Вислухавши пояснення правопорушника, показання свідків, дослідивши протоколи, складені відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП та додані до них письмові докази, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Крім того судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово протягом 2019 року притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду, у тому числі і за ч.2 ст.187 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує положення ст. 33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи особу правопорушника, суд приходить до висновку про необхідність застосування до правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч.2 ст. 187, 213, 221, 283 КУпАП, суд –
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення №310/9802/19 (провадження № 3/310/161/20) за ч.2 ст.187 КУпАП, №310/427/20 (провадження №3/310/473/20) за ч.2 ст. 187 КУпАП відносно ОСОБА_1 об`єднати в одне провадження та присвоїти №310/9802/19 (провадження № 3/310/161/20).
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП, та притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень.
Стягнення штрафу провести на р/р UA298999980313000106000008455, населений пункт отг м.Бердянськ, отримувач: Бердянське УК/отг м. Бердянськ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38042560, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Державної судової адміністрації України у розмірі 420,40 грн., стягнувши суму за реквізитами: рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір на користь Державної судової адміністрації України.
Відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк звернення до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення терміну, встановленого у випадку відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в десятиденний строк з моменту винесення.
Суддя Бердянського
міськрайонного суду І.П. Прінь
The court decision No. 87257535, Berdyansk City and District Court of Zaporizhzhia Oblast was adopted on 28.01.2020. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information quickly.
This decision relates to case No. 310/9802/19. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: