ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
06 жовтня 2016 року м. Київ К/800/26137/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Стародуб О.П., перевіривши касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016р. у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про скасування рішення про припинення виплати йому державної допомоги при народженні дитини та зобов'язання виплатити вказану допомогу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2016р. у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016р. скасовано рішення суду першої інстанції, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження УПСЗН Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 23.09.2014р. про припинення виплати позивачу допомоги при народженні дитини та зобов'язано УПСЗН Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації нараховувати та виплачувати позивачу допомогу при народженні дитини у розмірі та порядку, передбачених чинним законодавством України.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції УПСЗН Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою.
Пунктом п'ятим частини п'ятої статті 214 КАС України передбачено, що суддя - доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що виїзд позивача з дитиною за межі України унеможливлює здійснення перевірки використання ним допомоги при народженні дитини, а тому оскаржуване рішення про припинення виплати позивачу допомоги при народженні дитини є правомірним.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що призначена позивачу державна допомога при народженні дитини була йому нарахована, але не була виплачена, а тому посилання відповідача на неможливість проведення перевірки цільового використання коштів, які не виплачувались, є необгрунтованим. Оскаржуване рішення про припинення виплати позивачу допомоги при народженні дитини від 23.09.2014р. прийняте на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов від 23.09.2014р., в якому не було встановлено жодної із передбачених частиною 9 статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та абзацом 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми підстав для припинення виплати вказаної допомоги.
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що проживаючи за межами України позивач має такі ж конституційні права як і інші громадяни України, оскільки законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини, за ознакою місця проживання (перебування), а відсутність механізму перевірки цільового використання коштів у даному випадку не може бути підставою для припинення виплати даної допомоги.
Враховуючи, що зміст оскаржуваного судового рішення та обставини, на які посилається скаржник в обґрунтування касаційної скарги, не дають підстав для висновку про порушення судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, що свідчить про необґрунтованість касаційної скарги, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Керуючись пунктом 5 частини 5 статті 214 КАС України, -
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016р. у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Стародуб
The court decision No. 62019713, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine) was adopted on 06.10.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary data conveniently.
This decision relates to case No. 826/22716/15. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: