
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
"12" січня 2021 р. справа № 300/35/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , 05.01.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та зобов`язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Як з`ясовано судом з власної ініціативи відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 відкрито провадження у зразковій справі за №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20), предметом розгляду в якій є визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У цій зразковій справі за №440/2722/20 визначено ознаки типової справи:
- позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
- позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
- спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі за №1-247/2018(3393/18);
- позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
У справах №300/35/21 та №440/2722/20 позивачами є особи, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за відповідний рік; позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня; спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у відповідному році та урегульовані одними й тими самими нормами права; позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо недоплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за відповідний рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Отже, за наведених обставини у розумінні пункту 21 частини 1 статті 4 КАС України вказані справи є типовими.
Суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі (частина 1 статті 291 КАС України).
На підставі частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В даному випадку, на переконання суду, адміністративну справу №300/35/21 слід віднести до типової справи, що має ознаки, притаманні зразковій справі №440/2722/20, оскільки у справах №300/35/21 та №440/2722/20 визначальним є застосування висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі за №1-247/2018(3393/18), щодо правомірності використання орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, положень саме постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", а не Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 12 і 13 в редакції, що переглядалася Конституційним Судом якого визнані неконституційними.
Правові висновки Верховного Суду у коментованій зразковій справі (№440/2722/20) в частині застосування положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", будуть мати ідентичне та особливе значення для застосування судом у даній справі (№300/35/21) положень статті 12 коментованого Закону, в яких аналогічно за змістом викладено наступні положення: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.".
Відповідно до пункту 9 частини 2 статі 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
За приписами частин 1 і 2 статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень та офіційного веб-сайту Судова влада України (підрозділ "рішення у зразкових справах" розділу "зразкові справи") судом встановлено, що 29.09.2020 року Верховним Судом прийнято рішення у справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Втім, ухвалою від 02.11.2020 Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20), а ухвалою від 24.11.2020 призначено справу до апеляційного розгляду на 09.12.2020.
Станом на даний час вказане рішення суду не набрало законної сили.
Положеннями частин 1 і 2 статті 255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відтак, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №300/35/21 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у даній зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20).
Враховуючи наведене, керуючись пунктами 21, 22 частини 1 статті 4, пунктом 9 частини 2 статті 236, частиною 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Зупинити провадження в справі №300/35/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 256, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Микитюк Р.В.
The court decision No. 94066613, Ivano-Frankivsk District Administrative Court was adopted on 12.01.2021. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important information quickly.
This decision relates to case No. 300/35/21. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: