
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року справа № 580/923/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, далі – відповідач 1), ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача 1, яка оформлена листом від 11.02.2020 №4703/15-2020 у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, відповідно до ст. 23 Закону України “Про міліцію” і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції, що затверджений постановою КМУ від 21.10.2015 №850;
- зобов`язати відповідача 2 повторно надіслати до відповідача 1 висновок та документи для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, відповідно до ст. 23 Закону України “Про міліцію” і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції, що затверджений постановою КМУ від 21.10.2015 №850;
- зобов`язати відповідача 1 призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на дату встановлення ІІ групи інвалідності 25.10.2019, відповідно до ст. 23 Закону України “Про міліцію” і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції, що затверджений постановою КМУ від 21.10.2015 №850.
Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно відмовив у нарахуванні і виплаті одноразової грошової допомоги з огляду на те, що після первинного встановлення 3 групи інвалідності позивачу за наслідками повторного огляду МСЕК у 2019 році установлено 2 групу інвалідності та більший відсоток втрати працездатності у строк, понад два роки. Позивач наголошував, що ні Закон України від 20.12.1990 №565-XII “Про міліцію” (далі – Закон №565-XII), ні Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі – Порядок №850), не містять обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності після первинного встановлення втрати працездатності. Крім того, у позові вказано, що перелік підстав, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги, визначено у пункті 14 Порядку №850, і такі підстави у позивача відсутні, а тому, на його думку, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч.6 ст.23 Закону №565-XII.Також вказував, що у порушення вимог Порядку №850 відповідач не прийняв рішення за наслідками розгляду документів, а лише надіслав лист. Тому просив задовольнити позов.
Ухвалою від 23.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Встановив відповідачам строк для надання відзиву та пояснень на позовну заяву.
10.04.2020 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що відповідно до п. 4 Порядку №850 позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що після первинного встановлення йому інвалідності 3 групи 2 групу інвалідності установлено позивачу в строк, понад два роки.
15.04.2020 від відповідача 1 суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Окрім вищевказаних доводів, що вищу групу інвалідності установлено позивачу в строк понад два роки вказує, що прийняття рішення за наслідками розгляду документів є виключними дискреційними повноваженнями відповідача 1. Також зазначає, що позовна вимога щодо зобов`язання прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги є передчасною, оскільки документи позивача направлені відповідачу 2 на доопрацювання і після такого доопрацювання не повертались.
Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) суду не надали, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без їх виклику (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 23.12.1983 до 11.02.2002.
Згідно з довідкою УМВС України в Черкаській області від 09.12.2019 №14/8-Р-400 позивач у період з 04.05.1986 до 17.05.1986 перебуваючи на посаді міліціонера Смілянського МРВВС УВС Черкаського облвиконкому приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою ВЛК УМВС України в Черкаській області від 15.04.2002 №6 визначено, що захворювання позивача пов`язане з виконанням службових обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою МСЕК серії 10 ААА №922181 позивачу з 10.04.2012 встановлено 3 групу інвалідності.
З 25.10.2019 Черкаською обласною МСЕК №1 позивачу встановлена 2 група інвалідності безтерміново (довідка до акта огляду МСЕК від серії 12 ААБ №467974) та визначено 80% втрати працездатності.
У зв`язку з цим, позивач звернувся до УМВС України в Черкаській області із заявою (вх. від 03.12.2019 №1/Р-722) про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності.
До заяви додав копії: паспорта та РНОКПП; довідок МСЕК; довідки з НАСК «Оранта»; індивідуальної програми реабілітації та свідоцтва про хворобу; довідку з банку; довідки УПСЗН; чорнобильського посвідчення; посвідчення інваліда війни; довідки про банківський рахунок.
23.12.2019 УМВС України в Черкаській області складено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності на підставі п.3.2. Порядку №850.
Вказаний висновок разом поданими позивачем документами направлений Департаменту фінансово-облікової політики МВС України.
За наслідками розгляду цих документів Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом від 11.02.2020 №4703/15-2020 повернув матеріали до УМВС України в Черкаській області і зазначенням про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з невідповідність ви вимогам п.4 Порядку №850.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На підставі ч.6 ст.23 Закону №565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
02 липня 2015 року прийнято Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі – Закон №580-VIII) згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію”, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.
На виконання пункту 2 розділу II “Прикінцевих положень” Закону України від 13.02.2015 № 208-VIII “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок №850, що набрав чинності з 31.10.2015.
Пунктом 1 Порядку №850 встановлено, що даний порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно з п.2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Порядку № 850 визначені окремі підстави, які надають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, однією із яких є установлення працівникові міліції інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. При цьому розмір такої допомоги залежить від встановленої групи інвалідності (200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи).
Пунктом 7 Порядку №850 визначено перелік документів, які подає за місцем служби працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 9 вказаного Порядку № 850).
Для вирішення спору суд врахував правову позицію Верховного Суду (далі – ВС) у подібній категорії справ щодо призначення одноразової грошової допомоги, викладену у постанові від 30.01.2018 у справі №822/1579/17, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України обов`язкова для врахування судом.
Так, з аналізу викладених норм Порядку №850 ВС у вказаному рішенні вказав, що після надходження передбачених Порядком документів МВС України зобов`язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5, наказ, розпорядження, постанова, рішення – акти організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Отже, лист відповідача 1 від 11.02.2020 №4703/15-2020 за наслідками розгляду документів позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги за змістом та формою не може вважатись “рішенням про відмову” у розумінні вищевикладених норм.
Відповідач 1 не прийнявши за результатом розгляду документів про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, жодного з рішень та повернувши зазначеним листом відповідачу 2 матеріали про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, діяв всупереч вимогам п.9 Порядку № 850.
Тому суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною відмови відповідача 1 щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги є необґрунтованою.
У вказаних правовідносинах відповідач 1 допустив протиправну бездіяльність щодо неприйняття одного з рішень, передбачених п.8 Порядку №850 рішень.
Тому для захисту прав позивача, суд на виконання ч.2 ст.9 КАС України дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 03.12.2019 стосовно призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням 2 групи інвалідності.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача 1 призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, суд зазначає таке.
Повертаючи листом від 11.02.2020 №4703/15-2020 відповідачу 2 матеріали про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідач 1 керувався положеннями п. 4 Порядку №850, якими передбачено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Отже, в даному випадку відповідач 1 вважає, що оскільки повторний огляд МСЕК із встановленням позивачу 2 групи інвалідності відбувся більш ніж через 2 роки після первинного огляду МСЕК, яким позивачу встановлено 2 групу інвалідності, останній не має правових підстав для отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Для вирішення спору суд врахував правову позицію ВС у подібній категорії справ щодо призначення одноразової грошової допомоги, викладеній у постанові від 13.02.2018 у справі №808/1866/16 (провадження №К/9901/16183/18).
ВС у вказаній справі зазначив, що Законом №565-XII не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку № 850. Вказана норма Порядку №850 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Так само цей пункт Порядку не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу дворічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності (пункт 18 постанови ВС від 13.02.2018).
Вичерпний перелік випадків, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги, визначено у пункті 14 Порядку №850, а саме: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги. Підстави, з якої виходив відповідач, відмовляючи позивачу у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, вказана норма не містить. Отже, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч.6 ст.23 Закону №565-XII (пункти 19, 20 постанови ВС від 13.02.2018).
Оскільки відповідач не навів, визначених у пункті 14 Порядку №850 підстав для відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку про наявність у нього права на призначення такої допомоги.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд наголошує, що відповідно до ст.13 Європейської конвенції з прав людини кожен, чиї права, свободи визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний спосіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Крім того, відповідно до рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 у справі №1-12/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача 1 полягає у неприйнятті ним жодного з рішень, які передбачені п.9 Порядку № 850, виконуючи завдання адміністративного суду, передбачене у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача відповідно до вимог п.9 Порядку № 850 прийняти рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 03.12.2019 з доданими документами, в якому мають бути чітко зазначені визначені законом підстави щодо вказаного у ньому результату її вирішення.
При цьому зобов`язання відповідача 1 саме призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, як того просить позивач у позові, є втручанням у його дискреційні повноваження, що не відповідає завданню адміністративного суду. Тому така позовна вимога задоволенню не підлягає.
Також, зважаючи, що листом від 11.02.2020 №4703/15-2020 матеріали про призначення позивачу одноразової грошової допомоги повернуті відповідачу 2, для прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку зобов`язати відповідача 2 повторно надіслати відповідачу 1 заяву позивача з доданими документами та висновок щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
У зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у вищевказаних частинах.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 03.12.2019 стосовно призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням 2 групи інвалідності.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036) надіслати до Міністерству внутрішніх справ України заяву ОСОБА_1 з доданими документами та висновок щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд.10; код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.12.2019 ( АДРЕСА_1 ) з доданими документами про призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням 2 групи інвалідності і прийняти відповідно до ст.23 Закону України “Про міліцію” та п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
The court decision No. 89388751, Cherkasy District Administrative Court was adopted on 22.05.2020. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 580/923/20. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: