
Справа № 346/6138/19
Провадження № 3/346/204/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2020 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Беркещук Б.Б., розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , підприємця, українки, громадянина України, за ст.155-1 ч.2 КпАП України, -
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 63 від 09.12.2019 року ОСОБА_1 порушила встановлений порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: проведення розрахункової операції на повну суму покупки без застосування РРО; не видала розрахунковий документ встановленого зразку; порушила порядок проведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснила продаж товарів, які не обліковані у встановленому порядку; не забезпечила відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка заначена в денному звіті РРО, чим порушила п.1,2, 12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі громадського харчування та послуг», відповідальність за які передбачена ч.2 ст.155-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи вважаю, що справа підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст. 245,251,252,280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне дану адміністративну справу направити для доопрацювання, оскільки до матеріалів справи не додано постанову суду про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП, що підтверджувало б кваліфікацію діяння останньої за ч.2 ст. 155-1 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст.221,256,283 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 155-1 КпАП України повернути на доопрацювання для належного оформлення до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Беркещук Б. Б.
The court decision No. 86940708, Kolomyia City and District Court of Ivano-Frankivsk Oblast was adopted on 15.01.2020. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 346/6138/19. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: