№3-119
2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2010 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Шабельніков С.К., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Державної податкової інспекції у Зміївському району Харківської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 32, кв. 124, українця, громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, директора комунального підприємства «Зміївське», до адміністративної відповідальності притягувався протягом року постановою судді Зміївського районного суду Харківської області від 9 жовтня 2009 року за ч. 1 ст. 1632 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч. 2 ст. 1632 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 534/15-080, 11 листопада 2009 року, при проведенні перевірки КП «Зміївське» було встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора КП «Зміївське», допустив несвоєчасне подання посадовими особами платіжного доручення до установ банку на перерахування належного до сплати податку на прибуток по декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2009 року № 17799 від 5 серпня 2009 року у сумі 607 грн., термін сплати 19 серпня 2009 року, згідно акту перевірки № 1398/15-048/34172813 від 19 листопада 2009 року . Вказаними діями порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12. 2000 року, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 26.06.1991 року.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 21/15-080, 25 січня 2010 року, при проведенні перевірки КП «Зміївське» було встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора КП «Зміївське», допустив несвоєчасне подання посадовими особами платіжного доручення на перерахування належного до сплати ПДВ згідно декларації № 16812 від 20 липня 2009 року на суму 11313 грн., термін сплати 30 липня 2009 року, фактично сплачено 14 вересня 2009 року – 868 грн. 42 коп., 23 вересня 2009 року – 3085 грн. 41 коп., 20 жовтня 2009 року 2407 грн. 52 коп., 12 листопада 2009 року – 1886 грн. 58 коп., по акту перевірки № 28/15-048/34172813 від 25 січня 2010 року. Вказаними діями порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12. 2000 року, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 26.06.1991 року.
Ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного.
Згідно ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне із додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У відповідності з п. 7 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
В силу ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, вказані правопорушення були вчинені в липні 2009 року та серпні 2009 року відповідно, а тому період з якого починає плинути строк про притягнення до адміністративної відповідальності починається з моменту вчинення правопорушення, а не з моменту складення протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дані правопорушення не є триваючими.
За таких обставин, враховуючи те, що на момент розгляду адміністративного матеріалу сплинув трьох місячний строк для накладення адміністративного стягнення, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 належить закрити на підставі ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 36, 38, 1632 ч. 2, 247 п. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 1632 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення – закрити на підставі ст. 38 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області.
Суддя:
The court decision No. 8604113, Zmiiv District Court of Kharkiv Oblast was adopted on 31.03.2010. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find useful information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 3-119/10. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: