
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"15" жовтня 2019 р. справа № 300/1769/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 від 03.10.2019 про вступ ОСОБА_2 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та скасування рішення Територіального сервісного центру №2643 Регіонального сервісного центру МВС України в Івано-Франківській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу, а також зобов`язання до вчинення дій щодо відновлення реєстрації транспортного засобу і видачу свідоцтва про реєстрацію, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_3 ) до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Регіональний сервісний центр МВС України в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дій та скасування рішення Територіального сервісного центру №2643 Регіонального сервісного центру МВС України в Івано-Франківській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу, а також зобов`язання до вчинення дій щодо відновлення реєстрації транспортного засобу і видачу свідоцтва про реєстрацію.
Згідно доводів позивача, підставою звернення ОСОБА_3 до суду є протиправні, на переконання позивача, дії Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо скасування у відношенні до нього державної реєстрації транспортного засобу марки "Mercedas-Benz Vito", номер кузова НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , з підстав фіктивності та підроблення документів на вказаний транспортний засіб. Позивач вважає себе добросовісним набувачем вказаного майна (автомобіля). На переконання ОСОБА_3 скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів на момент проведення реєстрації, а також якщо такий факт встановлений вироком суду за наслідками розгляду кримінального провадження, яке у спірних правовідносинах відсутнє.
04.10.2019, ОСОБА_1 (надалі по тексту також - заявник) в інтересах ОСОБА_2 (надалі по тексту також - ОСОБА_2 ) звернувся в суд із заявою від 03.10.2019 про вступ ОСОБА_2 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області.
В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 зазначає про наступні обставини, що на переконання останнього мають місце і відповідно підстави для залучення ОСОБА_2 третьою особою з самостійними вимогами. Як стверджує заявник ОСОБА_2 була власником транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель V1TO 109 CDI 2006 року, номер кузова НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_3 з 28 липня 2016 року по 21 березня 2017 року.
21 березня 2017 року відбулася перереєстрація вищезазначеного транспортного засобу на підставі договору купівлі-продажу укладеному в Територіальному сервісному центрі №2643 і власником став ОСОБА_3 , який отримав державний номерний знак НОМЕР_4 . Перереєстрація транспортного засобу відбулася на підставі договору купівлі-продажу №2643/2017/378439 від 21 березня 2017 року укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . При укладенні даного договору ОСОБА_4 представляв інтереси ОСОБА_2 на підставі довіреності серії ВРМ за №094569 від 05 листопада 2016 року посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Погребняк М.П.
В серпні 2018 року ОСОБА_2 дізналася, що належний їй транспортний засіб було відчужено без її згоди та волевиявлення, наслідком чого стала втрата транспортного засобу, а тому 13 серпня 2018 року ОСОБА_2 подала заяву до Коломийського відділу поліції, за результатами якої відкрито кримінальне провадження за №12018090180000784. Дане кримінальне провадження є не завершеним та проводяться слідчі дії.
В рамках кримінального провадження встановлено, що приватна нотаріальна діяльність ОСОБА_5 по Київському міському нотаріальному округу зареєстрована не була, а бланк довіреності серії ВРМ за №094569 виданий 04 липня 2011 року приватному нотаріусу Юрчук І.А. та втрачений 01 серпня 2011 року. Висновками судового експерта Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центр МВС Тутецької Н.В. встановлено, що рукописні написи в графі "Підпис довірителя" у довіреності серії ВРМ за №094569 виконані не ОСОБА_2 , а іншою особою. Рукописні написи в графі "Підпис довірителя" у довіреності серії ВРМ за № 094569 виконані ймовірно не ОСОБА_4 , а іншою особою.
14 червня 2019 року начальником Регіонального сервісного центру МВС в Івано- Франківській області Шпек О. повідомлено слідчого Петрук О.М. про врахування висновку судової почеркознавчої експертизи, яким встановлено факт підробки довіреності НОМЕР_5, та прийнято рішення про скасування державної реєстрації спірного транспортного засобу марки.
Таким чином, на момент розгляду справи, має місце обставина відсутності реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель VITO 109 CDI 2006 року, номер кузова НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_3 як за останнім власником - ОСОБА_3 , так і за попереднім власником - ОСОБА_2 .
Враховуючи викладені вище обставини, заявник вважає, що рішення, яке буде винесено судом за результатами розгляду позовної заяви ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та скасування рішення Територіального сервісного центру №2643 Регіонального сервісного центру МВС України в Івано-Франківській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу, а також зобов`язання до вчинення дій щодо відновлення реєстрації транспортного засобу і видачу свідоцтва про реєстрацію, істотно впливатиме на права та обов`язки ОСОБА_2
Вивчивши зміст вказаної заяви, дослідивши наведені у ній доводи ОСОБА_1 , перевіривши дотримання заявником вимог щодо оформлення (подання) документів з процесуальних питань, суд відзначає наступне.
За змістом частини 1 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
У відповідності до статті 16 КАС України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Водночас, статтею 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно зі змістом статті 57 КАС України, представником у суді може бути адвокат або законний представник. У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Разом з цим, положеннями статті 1312 Конституції України встановлено, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Підпунктом 11 пункту 161 Розділу XV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Суддя зазначає, що предметом даної позовної заяви є оскарження рішення Територіального сервісного центру №2643 Регіонального сервісного центру МВС України в Івано-Франківській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу, а також відновлення реєстрації транспортного засобу і видачу свідоцтва про реєстрацію, та не охоплюється приписами частини четвертої статті 1312 Конституції України.
Разом з цим, згідно зі змістом частини 6 статті 12 КАС України, адміністративна справа, предметом розгляду якої є оскарження рішень територіального органу Регіонального сервісного центру МВС України, не належить до справ незначної складності.
Виходячи із наведеного, та у відповідності до положень підпункту 11 пункту 161 Розділу XV "Перехідні положення" Конституції України, починаючи з 01.01.2019 представництво, зокрема, фізичних осіб у судах першої інстанції здійснюється виключно прокурорами та адвокатами.
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (частина 4 статті 59 КАС України).
За приписами частини 2 цієї ж статті КАС України довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.
Тобто, повноваження адвоката як представника, в тому числі щодо підписання заяви про вступ третьої особи від імені клієнта чи довірителя, підтверджуються виключно нотаріально посвідченою довіреністю або ордером.
Відповідно до частини 8 статті 59 КАС України уразі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Натомість, ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до заяви від 03.10.2019 про вступ ОСОБА_2 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи, не долучено жодного доказу на підтвердження представництва останньої у суді. До матеріалів позовної заяви не подано ні ордеру, ні нотаріально посвідченої довіреності.
Будь-яких документів на підтвердження того, що представник ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) є адвокатом, який в силу виданого ним (адвокатським бюро чи адвокатським об`єднанням) ордеру або на його ім`я нотаріально посвідченої довіреності, і засвідчує повноваження адвокат на надання правової допомоги в суді, до заяви про вступ третьої особи від 03.10.2019, не долучено.
Суд зазначає, що з огляду на вищенаведені положення Конституції України та КАС України, ОСОБА_1 не підтвердив повноваження належного представника, уповноваженого на представництво інтересів ОСОБА_2 , яка виявила бажання вступити у розгляд даної справи, як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.
Більше того, до коментованої заяви не долучено копії документів, які засвідчують особу, підтверджують обставину перебування в ОСОБА_2 у її приватній власності спірного транспортного засобу, в тому числі запиту адвоката до відповідача про надання інформації і відповіді на нього за №31/9/3/591 від 26.07.2019, мова про які йдеться у заяві ОСОБА_1 від 03.10.2019.
Приписами статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України визначено процесуальні права та обов`язки учасників справи.
Згідно частини 1 статті 51 коментованого Кодексу, крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають права позивача.
Так, за змістом частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані, поряд з іншим: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи чи його представника (частина 10 статті 44 КАС України).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , який звернувся в суд 04.10.2019 із заявою від імені ОСОБА_2 про вступ останньої, як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи, скріпив таку заяву власноручним підписом, при цьому не підтвердив свої повноваження на представництво в суді.
Статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення
Відповідно до частини 1 статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
В той же час, згідно частини 2 статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на вказаний недолік, суддя дійшов висновку про наявність підстав для повернення даної заяви без розгляду.
Враховуючи вищевказане, та беручи до уваги подання ОСОБА_1 заяви від 03.10.2019 про вступ ОСОБА_2 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи, без підтвердження повноваження належного представника, уповноваженого на представництво інтересів ОСОБА_2 , суд дійшов висновку про необхідність повернення заявнику вказаної заяви, без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись частиною 10 статті 44, частиною 2 статті 167, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Повернути ОСОБА_1 заяву від 03.10.2019 про вступ ОСОБА_2 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та скасування рішення Територіального сервісного центру №2643 Регіонального сервісного центру МВС України в Івано-Франківській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу, а також зобов`язання до вчинення дій щодо відновлення реєстрації транспортного засобу і видачу свідоцтва про реєстрацію, - без розгляду
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Згідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.
The court decision No. 84920175, Ivano-Frankivsk District Administrative Court was adopted on 15.10.2019. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 300/1769/19. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: