
Справа № 204/5074/19
Провадження № 3/204/2368/19
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
_____________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 серпня 2019 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Дубіжанська Т.О., за участю секретаря Єфімової А.О., прокурора – Мазур К.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпрі адміністративний матеріал у відношенні:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді головного інженера проекту ДП «Дніпровський проектний інститут», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
19 липня 2019 року до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину визнав частково, зазначив, що ним дійсно було подано декларацію лише 1 квітня 2019 року, тобто з пропуском встановленого строку, проте без жодного умислу та з поважних причин. Про необхідність заповнення електронної декларації за 2018 рік, на підприємстві його було повідомлено лише 29 березня 2019 року. У зв`язку з чим, він одразу звернувся до ПАТ «ПриватБанк» для оформлення електронного ключа, а також з запитом для отримання відомостей стосовно доходів дружини. Того ж дня, він завів чернетку електронної декларації, в якій відобразив усі наявні у нього на той момент відомості. Після отримання довідки при доходи дружини він 1 квітня, оскільки 30-31 березня 2019 року це були вихідні дні, у які підприємства не працюють, додав отримані відомості та підписав декларацію 1 квітня 2019 року. Вважає, що так сталося з причин, які від нього не залежали, часу для отримання всіх необхідних відомостей у нього майже не було, через, що й було несвоєчасно подано декларацію.
Прокурор Мазур К.О. в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки фактично електронну декларацію ним було подано 1 квітня 2019 року, та притягнути його до передбаченої законом відповідальності.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Мазур К.О., дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, приходжу до наступних висновків.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 1311 від 18 липня 2019 року, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді головного інженеру проекту ДП «Дніпровський проектний інститут», ЄДРПОУ 14313369, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно опублікував щорічну декларацію за 2018 рік, а саме: 01 квітня 2019 року о 11 год. 49 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Судова палата у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ інформаційним листом вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 р. звернула увагу суддів на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП, передбачено адміністративне правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 наказом директора ДП «Дніпровський проектний інститут» № 88/к від 15.04.2002 року, призначений на посаду головного інженеру проекту ДП «Дніпровський проектний інститут».
Згідно з Статутом ДП «Дніпровський проектний інститут», ДП «Дніпровський проектний інститут» засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного космічного агентства України.
Протоколом № 1 засідання Комісії для визначення посад на підприємстві для подачі щорічної декларації до Єдиного державного реєстру декларацій від 30 листопада 2018 року, визначено, що до суб`єктів декларування в ДП «ДПІ» мають бути віднесені головні інженери проектів.
За таких обставин, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 згідно з п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством та з додержанням вимог підпункту 1 пункту 5 розділу ІІ Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року № 3, із змінами, внесеними рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за № 960/29090 та змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 273 від 06.07.2017 «Щорічна декларація подається у період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00 год. 00 хв. 1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформація станом на 31 грудня звітного року.
У період часу з 11.03.2019 року по 31.03.2019 року головний інженер проектів Державного підприємства «Дніпровський проектний інститут» Дашко С.М. перебував у черговій відпустці.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за 2018 рік 1 квітня 2019 року о 11 год. 49 хв., тобто з пропуском строку встановлено Законом України «Про запобігання корупції». Даний факт підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
У судовому засіданні встановлено, що з рішенням комісії, у тому числі з додатком до протоколу № 1 від 30 листопада 2018 року, ОСОБА_1 був ознайомлений лише 29 березня 2019 року. Таким чином, ОСОБА_1 про те, що він включений до суб`єктів декларування та йому необхідно подавати вперше електронну декларацію за 2018 рік, був повідомлений лише 29 березня 2019 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 одразу після ознайомлення з протоколом комісії звернувся до банківської установи з запитом на отримання електронного ключа. Того ж дня, 29 березня 2019 року йому було присвоєно електронний цифровий підпис.
На виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 29 березня 2019 року о 11 год. 47 хв. створив чернетку електронної декларації та вніс до неї всі наявні на той час у нього відомості, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Оскільки, відповідно до чинного законодавства суб`єкти декларування до електронної декларації, окрім відомостей про свої доходи, вносять також відомості стосовно майнового стану членів своєї сім`ї, ОСОБА_1 було здійснено запит на отримання інформації стосовно доходів його дружини.
Враховуючи, що кінцевим терміном подачі декларації за 2018 рік є 00 год. 00 хв. 1 квітня 2019 року, а 30 та 31 березня 2019 року припали на вихідні дні, інформацію про доходи дружини, ОСОБА_1 мав змогу додати до електронної декларації лише після її отримання 1 квітня 2019 року.
Згідно із поясненнями ОСОБА_1 , наданих у судовому засіданні, вбачається, що зважаючи на те, що про необхідність подання електронної декларації ОСОБА_1 був повідомлений лише 29 березня 2019 року, він дійсно доклав усіх зусиль, направлених на заповнення електронної декларації. Однак, у зв`язку із відсутністю ЕЦП та всіх необхідних відомостей для заповнення декларації, ОСОБА_1 об`єктивно зміг подати електронну декларацію лише 1 квітня 2019 року.
Таким чином, у судовому засіданні не знайшов підтвердження факт умисного несвоєчасного без поважних причин подання ОСОБА_1 електронної декларації, тобто не було доведено, вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Склад правопорушення - це наявність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Враховуючи вищевикладене, а також обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне закрити провадження у вищевказаній справі у зв`язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 251, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ЗУ «Про запобігання корупції», -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – закрити, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Т.О. Дубіжанська
The court decision No. 83674828, Krasnohvardiiskyi District Court of Dnipropetrovsk City was adopted on 06.08.2019. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important information quickly.
This decision relates to case No. 204/5074/19. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: