
______________________
Справа № 520/18567/18
Провадження № 2/520/1154/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2019 року
Київський районний суд м. Одеси
в складі: головуючого судді Калашнікової О.І.
при секретарі Шеховцевій О.В.
за участю представників: ОСОБА_6 . , ОСОБА_7
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру в Одеській області Міністерства внутрішніх справ про стягнення збитків,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 в листопаді 2018 року звернувся до суду з вимогами ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на його - позивача- користь на відшкодування збитків 100 000 грн.
Ухвалою суду від 17.12.2018 року після виконання позивачем ухвали про усунення недоліків за позовом ОСОБА_4 відкрите провадження за позовом ОСОБА_4 Справу визначено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В сьогоднішньому судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і доводив, що внаслідок недбалого ставлення працівниками Регіонального сервісного центру до своїх обов`язків щодо перевірки наявності у державному реєстрі обтяжень рухомого майна рішення про обмеження на відчуження автомобіля, ОСОБА_4 зазнав збитків на суму 100 000 грн. За договором купівлі-продажу 13.08.2016 року ОСОБА_4 набув права власності на автомобіль марки «NissanTiida" д.н.з. НОМЕР_1 . При здійсненні перереєстрації транспортного засобу на ім`я позивача працівники територіального Сервісного центру №5142 ( ТСЦ є структурним підрозділом регіонального сервісного центру МВС) не перевірили наявність обтяжень на вищевказаний автомобіль у державному реєстрі обтяжень рухомого майна, внаслідок чого ОСОБА_4 придбав за договором купівлі-продажу автомобіль, що перебуває під заставою. На думку позивача право власності ОСОБА_4 на автомобіль порушено, тому як він позбавлений розпоряджатися цим автомобілем. Збитками для позивача є вартість автомобіля, яку він сплатив продавцю - 100 000 грн.
Представник відповідача, не визнаючи позовні вимоги ОСОБА_4 , пояснив, що на день перереєстрації транспортного засобу, належного позивачу, РСЦ не мав доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, що відповідні зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів були зроблені Постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 року №687.
Дослідивши надані сторонами докази і наведені доводи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Судом встановлено і визнано сторонами, що на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №5141\2016\001217 від 13.08.2016 року і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 З ОСОБА_4 набув права власності на автомобіль марки «NissanTiida»,2007 року випуску, сірого кольору , кузов НОМЕР_3 . Первісним власником автомобіля є ОСОБА_5 , який 15.08.2007 року отримав споживчий кредит на придбання автомобіля і передав цей автомобіль в заставу АКІБ «УкрСиббанк». 20.04.2012 року АКІБ «УкрСиббанк» за договором Факторингу відступив ТОВ «КредексФінанс» право вимоги за договором кредиту і застави транспортного засобу. 11.08.2014 року реєстратором - державним підприємством «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України на автомобіль було накладено обтяження у вигляді застави рухомого майна, про що свідчить Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 54699789 від 29.01.2018 року (а.с.10).
Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно ч.2 ст.34 Закону України "Про дорожній рух" державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.
Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Порядок реєстрації обтяжень рухомого майна в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна регламентується Законом України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» від 18.11.2003 року №1255-IV, Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 року №830 та Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру та заповнень заяв, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 29.07.2004 року №73/5.
Передбачено пунктами 5, 6, 16 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою КМУ № 830 від 05 липня 2004 р. державна реєстрація обтяжень рухомого майна проводиться з метою забезпечення виконання зобов`язань і захисту прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна та надання в інтересах цих осіб інформації про наявність чи відсутність обтяжень рухомого майна.
Порядком №1388 в редакції, що діяла на момент реєстрації транспортного засобу на ім`я позивача - 13.08.2016року на працівників ТСЦ не покладався обов`язок здійснювати перевірку транспортних засобів за Державним реєстром обтяжень рухомого майна. Держателем реєстру є Мінюст, адміністратором реєстру є державне підприємство, що належить до сфери управління Мінюсту і станом на серпень 2016 року працівники ТСЦ не мали доступу до державного реєстру. Зміни щодо обов`язків адміністраторів сервісних центрів здійснювати перевірку відомостей за Державним реєстром обтяжень рухомого майна внесені до Порядку №1388 Постановою КМУ від 05.10.2016 року №687 , яка набрала чинності 20.10.2016 року.
З огляду на викладене вимоги позивача не містяться на положеннях Закону тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.259,263-265,268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру в Одеській області Міністерства внутрішніх справ про стягнення збитків залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Київський райсуд м.Одеси протягом 30 днів з дня його проголошення.
Дата виготовлення повного тексту судового рішення 04.04.2019 року.
Суддя Калашнікова О. І.
The court decision No. 80948890, Kyivskyi District Court of Odesa City was adopted on 04.04.2019. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary data easily.
This decision relates to case No. 520/18567/18. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: