Decision № 75427613, 23.07.2018, Odesa District Administrative Court

Approval Date
23.07.2018
Case No.
815/6631/17
Document №
75427613
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 815/6631/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мідас» про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 25500,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мідас» про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 25500,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначає, що з метою, здійснення заходів щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «Мідас» за адресою: м.Одеса, вул..Павла Кравцова,буд.6, відповідно до Направлення на проведення перевірки №122 від 15.06.2017 року та Наказу Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області №229 від 15.06.2017 року працівниками ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області було проведено перевірку характеристик продукції у формі позапланової виїзної перевірки у суб'єкта господарювання ТОВ «Мідас» за адресою: м.Одеса, вул..Павла Кравцова,буд.6. За результатами проведення перевірки ТОВ «Мідас» складено акт перевірки характеристик продукції №69 від 19.06.2017 року, в якому зафіксовано виявлені порушення. Постановою про накладення штрафних санкцій №26 від 29.06.2017 року за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу нанесено знак відповідності технічним регламентам- національний знак відповідності; відсутнє зазначення відсоткового складу продукції до ТОВ «Мідас» застосовано штрафні санкціїу розмірі 25500,00 грн. Станом на 13.12.2017 року відповідачем штрафні санкції не сплачені. Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути з ТОВ «Мідас» штрафні санкції у розмірі 25500,00 грн.

Ухвалою суду 19.12.2017 року даний позов було залишено без руху та надано позивачу термін на усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду.

Ухвалами суду 10.01.2018 року та 05.02.2018 року було продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви, згідно клопотань представника позивача від 09.01.2018 року та від 02.02.2018 року.

Ухвалою суду 22.02.2018 року відкрито провадження по справі №815/6631/17 за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).

Ухвалою суду 14.03.2018 року зупинено розгляд справи №815/6631/17 за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мідас» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 25500,00 грн. до моменту набрання законної сили судовим рішенням по справі №815/5464/17.

Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив.

В судове засідання 16.07.2018 року прибув представник позивача, представник відповідача був сповіщений належним чином про дату, час та місце слухання справи але в судове засідання не з`явився (а.с.85), ніяких клопотань від нього не надходило. Представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

Організація та порядок здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції під час її ввезення на митну територію України визначаються Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2012р. №2735- ІV (із змінами і доповненнями). Відповідно до ст.3 Закону №2735-ІУ законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.

Згідно з абз.8 ст.1 Закону №2735-ІV державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам. Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обгрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч.І ст.4 Закону №2735-1V).

Відповідно до ч.І та ч.2 ст.10 Закону №2735- ІV ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів.

Згідно з п.4 ч.І ст.11 Закону №2735- ІV до повноважень органів ринкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.

Відповідно до пп.3 п.8 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 року №22, Головне управління Держпродспоживслужби, відповідно до покладених на нього завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду, проводить перевірки характеристик продукції.

Законом України №2735-ІV встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається в ст.23 цього закону. Частиною третьою статті 23 Закону №2735-ІV передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Відповідно до Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", "Про загальну безпечність нехарчової продукції", Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 15.06.2017 року винесено наказ №229 про проведення позапланової перевірки характеристик продукції ТОВ «Мідас» за адресою: м.Одеса, вул.Павла Кравцова,буд.6 у період з 16.06.2017 року по 19.06.2017 року (а.с.9).

На підставі направлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на проведення перевірки №122 від 15.06.2017 року (а.с.8) та наказу №229 від 15.06.2017 року працівниками ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області: заступником начальника відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів Лукічовою І.Г. та головним спеціалістом відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів Бойко Н.В. доручено здійснити перевірку характеристик продукції у суб'єкта господарювання ТОВ «Мідас» за адресою: м.Одеса, вул. Павла Кравцова,6. Предметом перевірки є мийні засоби.

Під час здійснення позапланового заходу було проведено перевірку наступної продукції: на відповідність вимогам Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ №717 від 20.08.2008 року - натуральний засіб для ручного миття посуду. Виробник: ТОВ «Мідас», м.Одеса, вул..Павла Кравцова, 6. Дата виробництва: 13.01.2017р. Термін придатності: 18 місяців. Об'єм: 500 мл. ш/к:4 820190 340238. Торгова марка СОСОS; на відповідність вимогам Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ №717 від 20.08.2008 року - засіб для чищення універсальний. Виробник: ТОВ «Мідас», м.Одеса, вул..Павла Кравцова, 6. Дата виробництва: 21.11.2016р. Термін придатності: 18 місяців. Об'єм: 500 мл. ш/к:4 820190 340566. Торгова марка СОСОS.

Відповідно до ч.І7 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», - за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За результатами перевірки ТОВ «Мідас» за адресою: м.Одеса, вул. Павла Кравцова,6 посадовими особами складено акт перевірки характеристик продукції від 19.06.2017 року №69 (а.с.11-12), в якому було виявлено порушення, а саме: Пунктів 11,15,17,19 пункту 1 Додатку 2 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ №717 від 20.08.2008 року - введення в обіг продукції (позиції 1.2 акту перевірки), яка не відповідає встановленим вимогам, а саме: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу не нанесено знак відповідності технічним регламентам - національний знак відповідності, відсутнє зазначення відсоткового складу продукції, що виявлено ГУ Дерпродспоживслужби в Одеській області у розповсюджувача ТОВ «Київське», м.Одеса, вул..Середня, 83-В - в акті перевірки №32 від 11.05.2017 року. В поясненнях особи, у розділі «Зауваження суб'єкта господарювання щодо проведеної перевірки та складеного акта» акту перевірки відповідачем зазначено: «Претензий к проверке нет». Копію акту перевірки характеристик продукції №69 від 19.06.2017 року було отримано директором ТОВ «Мідас» - ОСОБА_3

Також, 19.06.2017 року посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено: рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №69, яким обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності; рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №70, яким обмежено надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами; рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №71, обмежено надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку (а.с.13,14,15). Встановлено строк виконання вказаних рішень до 17.07.2017 року.

14.07.2017 року за вхід.№4730/26 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов лист ТОВ «Мідас», в якому повідомлялося, що відповідачем було приведено продукцію у відповідність Технічному регламенту мийних засобів, оповіщені споживачі продукції та вжиті заходи пере маркування (а.с.16).

Позивачем на підставі вказаного листа та повного, результативного виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.06.2017 року були прийняті рішення про внесення змін до рішення чи скасування рішення від 18.07.2017 року, а саме: рішення №84 - скасовано рішення про обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності №69 від 19.06.2017 року; рішення №85 - скасовано рішення про надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами №70 від 19.06.2017 року; рішення №86 - скасовано рішення про обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку №71 від 19.06.2017 року (а.с.21,22,23).

27.06.2017 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено протокол №26 про виявлені порушення вимог статті 44 закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" при проведенні перевірки ТОВ «Мідас» (а.с.24).

29.06.2017 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області винесено постанову про накладення штрафних санкцій №26, якою встановлено порушення ТОВ «Мідас» п.2 ч.2 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам: на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу нанесено знак відповідності технічним регламентам - національний знак відповідності, відсутнє зазначення відсоткого складу продукції, у зв'язку з чим, на ТОВ «Мідас» накладено штраф у розмірі 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 25500,00 грн. (а.с.25), яка направлена на адресу ТОВ «Мідас» засобами поштового зв'язку та отримана відповідачем 07.07.2017 року, що підтверджується копією повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.26).

Так, правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

Відповідно до ст.3 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.

Згідно ст.1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Статтею 4 вказаного Закону визначено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Згідно ст.23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно.

Під час невиїзної перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції та схема (креслення) конструкції виробу, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо); 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, органами доходів і зборів, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" ; 9) інші документи та матеріали, звернення, одержані органами ринкового нагляду відповідно до положень цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".

Під час виїзної перевірки характеристик продукції може проводитися перевірка документів (їх копій) та інформації, зазначених у частині сьомій цієї статті, а також обстеження, відбір і експертиза (випробування) зразків продукції.

У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, що дають змогу відстежити походження такої продукції та її подальший обіг (зокрема договори, товарно-супровідна документація), визначає особу, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, та всіх осіб, яким цей суб'єкт господарювання поставив зазначену продукцію.

У разі якщо суб'єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції, сертифікати відповідності або інші документи про відповідність, видані за результатами добровільної оцінки відповідності акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду належним чином ураховують ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції.

Органи ринкового нагляду проводять планові перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів згідно із секторальними планами ринкового нагляду (п.1 ч.І ст.24 Закону №273 5-IV.

Відповідно до вимог ч.2 ст.24 Закону № 2735-ІV, - під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті:

1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:

а) наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам;

б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;

2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:

а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;

б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).

Відповідно до вимог ч.1 ст.29 Закону №2735-ІV,- у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Згідно ч.5 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Доказів сплати ТОВ «Мідас» штрафу у розмірі 25500,00 грн. до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області не надано.

Крім того, доказів сплати штрафу у розмірі 25500,00 грн. на дату розгляду справи відповідачем до суду також не надано.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління Держспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мідас» про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 25500,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мідас" (вул.Павла Кравцова,6, м.Одеса, 65003) до Казначейства України на р/р №31114106015009, МФО 899998 до УК у м.Одесі/ Суворовській район, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафних санкцій у розмірі 25500,00 грн.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 23.07.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.