
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2018 р. справа № 809/748/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (с. Тяпче, Долинський р-н, Івано-Франківська обл., 77522) до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 30.04.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 31.10.2017 із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, в тому числі осучасненого.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 25.10.2017 та 10.01.2018 звертався до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявами про те, що позивач згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений 20-річний стаж. Однак листом №26/Д-15 від 26.01.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1, що розрахунок пенсії за частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є недоцільним, оскільки вказані дії призведуть до значного зниження розміру пенсії позивача. Вважаючи бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо невиплати додаткового збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення її недоліків. У зазначений строк ОСОБА_1 недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.06.2018, відповідно до якого Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с.38). Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що позивачу пенсія виплачується від заробітної плати, за період після введення в дію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто після 01.01.2014. На даний час ОСОБА_1 виплачується пенсія із заробітку визначеного частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому право на перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутнє. Представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №009672, виданого 25.12.1992 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією (а.с.27).
Позивачу в 1991 році призначена пенсія по інвалідності та відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач перебуває на обліку в Калуському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
31.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 25.10.2017, в якій просив повідомити, яка надбавка до пенсії виплачується за понаднормовий стаж у відсотковому відношенні до заробітку, наявного в матеріалах справи, та надати підтверджуючі документи (а.с.25).
09.11.2017 Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №514/Д-15 повідомило позивача, що згідно заяви від 31.01.2012 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків, незалежно від наявного стажу роботи. Також, позивача додатково повідомлено про доцільність здійснити перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с.31).
Згідно копії розпорядження Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №124047 від 27.11.2017 (а.с.41), на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.11.2017 про призначення/перерахунок пенсії, позивача переведено з пенсії по інвалідності за нормами Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с.40).
10.01.2018 ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити, яка надбавка до пенсії виплачується за понаднормовий стаж у відсотковому відношенні та який розмір заробітку використаний при виплаті пенсії, а також просив надати копії підтверджуючих документів (а.с.26).
26.01.2018 Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №26/Д-15 повідомило позивача про складові частини пенсії ОСОБА_1, а також зазначило, що розрахунок пенсії за частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є недоцільним, оскільки вказані дії призведуть до значного зниження розміру пенсії позивача (а.с.32).
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Таким чином, вищевказаною нормою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно матеріалів справи, позивач неодноразово змінював вид пенсії. Так, на підставі заяви від 31.01.2012 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а згідно заяви від 21.11.2017 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд звертає увагу на те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказане свідчить про те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є спеціальним Законом та визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Зазначений висновок суду відповідає правовим позиціям в подібних правовідносинах, викладених в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 в справі №560/675/17, провадження №К/9901/684/17, та в постанові Верховного Суду від 14.03.2018 в справі №316/1863/16-а, провадження №К/9901/2720/17.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років та зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, із врахуванням виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 31.10.2017, то суд вказує на таке.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Зокрема, згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 подав до відповідача заяву від 21.11.2017 про призначення/перерахунок пенсії (а.с.40), на підставі якої позивача переведено з пенсії по інвалідності за нормами Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується копією розпорядження Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №124047 від 27.11.2017 (а.с.41).
Однак, відповідач під час перерахунку пенсії позивача не врахував передбачену частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розрахункову величину, яка має пільговий характер, та підлягає самостійному застосуванню органами Пенсійного фонду України за наявності необхідних підстав.
Згідно змісту відзиву Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та доданих до нього документів, суд встановив наявність в позивача підстав для застосування вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що також підтверджується наявними у відповідача матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1
З огляду на те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії 21.11.2017, право на перерахунок призначеної пенсії в ОСОБА_1 виникло з 01.12.2017, а не з 31.10.2017.
На підставі викладеного позовні вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягають задоволенню частково, з 01.12.2017.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку позов задовольнити частково: визнати протиправною бездіяльність Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років; зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.12.2017 з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку, із врахуванням виплачених сум.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) провести ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, с. Тяпче, Долинський район, Івано-Франківська обл., 77522) перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.12.2017 з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку, із врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
The court decision No. 74542607, Ivano-Frankivsk District Administrative Court was adopted on 08.06.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 809/748/18. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: