№ 62372813, 31.10.2016, Borodianka District Court of Kyiv Oblast

Approval Date
31.10.2016
Case No.
360/1759/16-а
Document №
62372813
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 360/1759/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року Бородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого - судді Унятицького Д.Є.,

за участю секретаря - Буларги Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що являється постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4). Внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом наслідків аварії на ЧАЕС її визнано інвалідом ІІІ групи довічно. Звернувшись до УСЗН Бородянської РДА про видачу їй посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії отримала відмову, мотивовану тим, що прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ, виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01 січня 2015 року департаментом соціального захисту населення не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам закону та порушує її права на отримання статусу потерпілої категорії 1 від наслідків аварії на ЧАЕС просила визнати дії відповідачів щодо відмови у видачі їй посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії протиправними, зобов'язати управління соціального захисту населення Бородянської РДА прийняти її документи та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та зобов'язати Київську ОДА надати їй статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, відповідно до заяви просила слухати справу у її відсутність, позов підтримала.

Представники відповідачів - управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в судове засідання представників не направили, проти позову заперечували, вважали що оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року виключений абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, то підстав для видачі позивачці посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії немає, оскільки вона не проживає на території забрудненої зони.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (а.с.31).

З копії експертного висновку №8648 від 30 травня 2016 року(а.с.28) та копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.29) вбачається, що ОСОБА_1 визнано інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.

Листом №4062/08 від 15 вересня 2016 року управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації відмовило у підготовці подання для оформлення посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.11), у зв'язку із тим, що з 01 січня 2015 року (з дати набрання чинності Закону та листа роз'яснення департаменту №05-49-143 від 23 січня 2015 року) департаментом соціального захисту населення не приймаються подання райдержадміністрацій на оформлення первинних посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров»я.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідачів на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивачка не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.

За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити, визнати протиправною відмову відповідачів у видачі позивачці посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Керуючись ст.159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області та департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 1 категорії протиправною, зобов'язати управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області прийняти документи ОСОБА_1 та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію надати ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Головуючий-суддяД.Унятицький