№ 57710034, 17.05.2016, Central District Court of Mariupol City (until 25.04.2025 - Zhovtnevyi District Court of Mariupol City)

Approval Date
17.05.2016
Case No.
263/3792/16-а
Document №
57710034
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

263/3792/16-а

2-а/263/90/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Шатілової Л.Г., при секретарі Маслюк К.О., за участю представника позивача адвоката ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в залі суду в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії АА № 185058 від 25.02.2016 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 25.02.2016 року Маріупольською ОСОБА_4 у Донецькій області було винесено постанову серії АА № 185058 від 25.02.2016 року про притягнення його як керівника ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 165-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550,00 гривень. Підставою для винесення даної постанови була несплата ПАТ «Маркограф» (ЄДРПОУ 5394618) єдиного внеску за грудень 2015 року в сумі 65389,45 гривень (термін сплати 20.01.2016р., фактично не сплачено), передбаченого пп.1 п.2 ст.6 Закону України 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування». Вважає дану постанову неправомірною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки ПАТ «Маркограф» зверталося з заявою № 477 від 11.11.2014 року до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з проханням звільнити підприємство від сплати єдиного внеску, на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VІІ. Оскільки ПАТ «Маркограф» було звільнено від сплати єдиного податку на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції у м. Маріуполь, притягнення його до адміністративної відповідальності за не сплату єдиного внеску за цей період є неправомірним. Також вважає оскаржувану постанову такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона була винесена відповідачем з перевищенням владних повноважень, а саме: при її винесенні та призначенні покарання відповідач вийшов за межі санкції, передбаченої частиною 3 ст. 165-1 КУпАП, та призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 2550,00 гривень, у той час як санкція даної статті передбачає покарання у вигляді штрафуу розмірі від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, зазначив, що оскаржувана постанова була винесена відповідачем з порушенням ст. 283 КУпАП, а саме: не містить даних про дату, час, місце вчинення адміністративного правопорушення. На підставі вищевикладеного, просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Маріупольської ОСОБА_4 у Донецькій області про накладення адміністративного стягнення серія АА №185058 від 25.02.2016 року.

Представник позивача адвокат ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, додаткових письмових поясненнях та письмових поясненнях на заперечення відповідача та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, про що надала письмові заперечення, просила суд відмовити у задоволенні позову.

Суд, зясувавши думку представників сторін, дослідивши надані докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.02.2016 року Маріупольською ОСОБА_4 у Донецькій області було винесено постанову серії АА № 185058 від 25.02.2016 року про притягнення ОСОБА_3 як керівника ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 165-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550,00 гривень. Підставою для винесення даної постанови була несплата ПАТ «Маркограф» (ЄДРПОУ 5394618) єдиного внеску за грудень 2015 року в сумі 65389,45 гривень (термін сплати 20.01.2016р., фактично не сплачено), передбаченого пп.1 п.2 ст.6 Закону України 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

Згідно п. 94 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Наказом Служби безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/3 «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» встановлено, що з 07.04.2014 року на території Донецької області, в межах якої знаходиться місто Маріуполь, проводиться антитерористична операція.

ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» (код ЄДРПОУ 05394618), директором якого є ОСОБА_3, є юридичною особою, що зареєстровано та здійснює свою діяльність у м. Маріуполі Донецької області.

У період з 01.01.2014 року по теперішній час ПАТ «Маркограф» знаходиться на обліку у Маріупольській ОСОБА_4 у Донецькій області, про що не заперечувала представник відповідача у судовому засіданні.

11.11.2014 року ПАТ «Маркограф» зверталося з заявою № 477 до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з проханням звільнити підприємство від сплати єдиного внеску, на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VІІ.

Таким чином, на підставі поданої заяви та у відповідності до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ПАТ «Маркограф» звільнено від сплати єдиного податку на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції у м. Маріуполі, тому позивач ОСОБА_3 не може бути притягнутий до відповідальності за несплату єдиного внеску за цей період.

Частиною 3 ст. 165-1 КУпАП передбачено покарання за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Маріупольської ОСОБА_4 у Донецькій області серії АА № 185058 від 25.02.2016 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550,00 гривень, що перевищує розмір штрафу, передбачений санкцією даної статті.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дана постанова була винесена відповідачем з перевищенням владних повноважень, а тому підлягає скасуванню також з цих підстав.

Відповідно до приписів статті 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 6/05-19-17-04 від 10.02.2016 року вбачається, що він був складений без присутності ОСОБА_3, тобто особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та направлений поштою на адресу ПАТ «Маркограф», що також вказує на порушення прав та законних інтересів позивача при притягненні його до адміністративної відповідальності.

Одночасно, суд критично оцінює посилання позивача на той факт, що оскаржувана постанова була винесена відповідачем з порушенням ст. 283 КУпАП, а саме: не містить даних про дату, час, місце вчинення адміністративного правопорушення, оскільки адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 165-1 КУпАП, носить триваючий характер, його дата та час можуть займати значний проміжок у часі, а місцем вчинення, зазвичай, є юридична адреса підприємства, установи чи організації.

Крім того, суд не бере до уваги посилання представника позивача у додаткових письмових поясненнях на інші випадки накладення ОДПІ на ПАТ «Маркограф» фінансових зобовязань, оскільки дані обставини не стосуються предмету спору по даній адміністративній справі, а суд, у відповідності до ч. 2 ст.11 КАС України, розглядає справу у межах позовних вимог.

Посилання представника відповідача на той факт, що звільнення від сплати єдиного внеску не лише шкодять бюджету, а й позбавляють працівників ПАТ «Маркограф» на врахування періоду, коли підприємство не сплачувало страхових внесків, в стаж їх роботи, що вплине в майбутньому на розрахунок пенсій працівників, суд розцінює як субєктивні міркування та умовиводи, оскільки вони суперечать Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення вимог адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 94,159,161-163, 171-2 КАС України, ст. 165-1, 251, 254, 256, 283 КУпАП, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії АА № 185058 від 25.02.2016 року - задовольнити.

Визнати неправомірною та скасувати постанову Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області серії АА № 185058 від 25.02.2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч. 3 ст.165-1КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 2550,00 гривень, справу про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області судовий збір у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Г. Шатілова