ЯКИМІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А Справа № 2а-1/2009р.
16 червня 2009 року Якимівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Нестеренко Т.В.
при секретарі - Корнієнко М.М.
з участю прокурора Трусов С.В.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом прокурор Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури звернувся з адміністративним позовом в інтересах Державної податкової інспекції Якимівського району до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,
в с т а н о в и в:
Позивач, прокурор Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури звернувся з адміністративним позовом в інтересах Державної податкової інспекції Якимівського району до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості у розмірі 25182,07 гривень, мотивуючи тим, що статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших субєктів при здійсненні ними управлінських функцій. Частина 4 ст. 17 КАС України передбачає, до компетенції адміністративних судів відносяться суперечки за зверненням субєктів владних повноважень у випадках встановлених законом. Згідно ст. 1 Закону України " Про державну додаткову службу в Україні " до системи органів державної додаткової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові організації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, міста (крім міста Києва та Севастополя), районах у містах. Статтею 4 даного Закону передбачено, що Державна податкова адміністрація України є органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах, міжрайонні та об'єднання податкової інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим інспекціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративним судом. Відповідно до п. 5 Прикінцевих і перехідних положень КАС України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів підсудні їм справи вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні загальні суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Пунктом 13 Прикінцевих і перехідних положень КАС України встановлено, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність КАС України діють у частині, що йому не суперечать. Статтею 60 КАС України передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду з адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Визначено, що прокурор здійснює у суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами України. Це передбачено, крім того, пунктом 2ст. 121 Конституції України та статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру". Згідно рішення Конституційного суду України №3-рп/99 від 08.04.99 прокурор самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави і обґрунтовує необхідність їх захисту. Позивачем по даній справі прокурором визначено орган виконавчої влади, якому законом надано повноваження щодо здійснення відповідних функцій у спірних відносинах. Проведеною Бердянською природоохоронною міжрайонною прокуратурою перевіркою встановлено, що в період з 28 жовтня 2003 по 32 грудня 2005 року в смт. Якимівка Запорізької області, ОСОБА_1 будучи посадовою особою директором Південної філії Інституту механізації і електрифікації сільського господарства, неналежне виконував обовязки через несумісне ставлення до них, що заподіяло істотної шкоди державним інтересам. Так, у порушення вимог Декрету Кабінету Міністрів України " Про прибутковий податок громадян ", Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", у процесі виплати заробітної плати робітникам Південної філії Інституту механізації і електрифікації сільського господарства, у вказаний період утримав з громадян прибутковий податок і податок з фізичних осіб, однак у звязку з незнанням податкового законодавства, внаслідок неналежного відношення до своїх службових обовязків, директор філії ОСОБА_1 до бюджету отримані кошти не перерахував, а використав в інтересах підприємства. Таким чином, в результаті злочинних дій ОСОБА_1 до бюджету не надійшло 25182,07 грн. прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений ч. 1 ст. 367 КК України. Вироком Якимівського районного суду Запорізької області від 05.12.2007 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у звязку з несплатою філією до бюджету 25182,07 грн. прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб. На теперішній час зазначена сума боргу не погашена, позов у порядку кримінального судочинства до ОСОБА_1 не предявлявся. Несплата вказаної суми боргу до державного бюджету перешкоджає реалізації єдиної державної політики у сфері оподаткування, породжує у особи почуття безкарності, результат чого може сприяти вчиненню подібних злочинів у подальшому. Тому прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 в доход бюджету податковий борг у розмірі 25182, 07 гривень прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб, також прийняти заходи щодо забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві, судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні прокурор підтримав адміністративний позов в повному обсязі та просив його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з”явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, у зв”язку з великою професійною завантаженістю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, а саме: копію вироку Якимівського районного суду від 05.12.2007 року відносно ОСОБА_1, відповідно якого ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у звязку з несплатою філією до бюджету 25182,07 грн. прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб, вирок набрав чинності 21.12.2007 року (а.с.4); копію постанови про порушення кримінальної справи (а.с.5-6); копію постанови про притягнення в якості звинуваченого (а.с.7-9); акт від 21.04.2006 року про результати комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства (а.с.10-30); пояснення Державної податкової інспекції у Якимівському районі з додатками (а.с.37-42); клопотання про перегляд судового рішення (а.с.63-65); заява відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі (а.с.92), приходить до наступного. Позовні вимоги адміністративного позову підлягають задоволенню, а саме в частині стягнення прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб в заявленій сумі. Відповідно до ч.4 ст.72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов”язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою. В даному випадку вирок Якимівського районного суду від 05.12.2007 року відносно ОСОБА_1, відповідно якого ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у звязку з несплатою Південною філією Інституту механізації і електрифікації сільського господарства, директором якого є відповідач ОСОБА_1, до бюджету 25182,07 грн. прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб, який набрав чинності 21.12.2007 року є обов”язковим для прийняття рішення по заявленим вимогам даного адміністративного позову. Судом встановлено, що на теперішній час зазначена сума боргу не погашена, позов у порядку кримінального судочинства до ОСОБА_1 не пред”являвся.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 69, 72, 138, 158-161 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов прокурора Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури в інтересах Державної податкової інспекції Якимівського району до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості до бюджету, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход бюджету податковий борг у розмірі 25182, 07 (двадцять п”ять тисяч сто вісімдесят дві грн. 07 коп.) гривень прибуткового податку і податку з доходів фізичних осіб на розрахунковий рахунок 33217800700017, одержувач місцевий бюджет Якимівської селищної ради, ОКПО 34676885, МФО 813015 УДК у Запорізькій області.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Радивонівка, Якимівського району, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 держмито на користь держави у розмірі 17 грн. (реквізити рахунку для оплати: місцбюджет Якимівська с/рада, код БК 22090100, р/р 31418537700017, код ЄДРПОУ 34676885, МФО банка 813015, банк ГУДКУ у Запорізькій області).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя:
The court decision No. 5754792, Yakymivka District Court of Zaporizhzhia Oblast was adopted on 16.06.2009. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important data quickly.
This decision relates to case No. 2а-1/09. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: