Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
16.07.2009 р. № 2а - 3275/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді
Зіньковського О. А. при секретарі судового засідання Васильєвої А.Ю. вирішив адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва, вул. Потьомкінська, 24,Миколаїв,54030 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Лідер", вул. Карла Лібкнехта, 37, кв. 10,Миколаїв,54001 пронадання дозволу на проведення позапланової перевірки,
за участю представників:
від позивача: Науменко Андрій Сергійович довіреність №4/9/10-011 від 08.01.2009 р..
від відповідача: не з’явився
Державна податкова інспекція у Центральному районі м.Миколаєва звернулася до суду з позовом про надання дозволу на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Лідер"
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд –
встановив:
Відповідач є юридичною особою, знаходиться на податковому обліку у позивача з 23.08.2005, у відповідності зі статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 №1251-ХІІ (далі –Закон №1251-ХІІ) зобов’язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати податки і збори, а також зобов’язаний допускати посадових осіб державних податкових органів для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
Статтею 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 №509-ХІІ (далі –Закон №509-ХІІ) передбачено, що податкові органи мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Пунктом 6 частини 6 статті 111 Закону №509-ХІІ встановлено, що позапланова перевірка проводиться, зокрема, у разі проведення реорганізації (ліквідації) підприємства.
Крім того, п.8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів) затвердженого Наказом ДПА України від 19.02.1998 №80 передбачено прийняття рішення органом державної податкової служби про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, у зв’язку з проведенням його реорганізації чи ліквідації, у тому числі, в разі одержання судового рішення або відомостей з Єдиного державного реєстру щодо прийняття судом рішення про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податку.
Господарським судом Миколаївської області прийнято ухвалу від 15.06.2009 по справі №18/75/09, якою порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Лідер".
Отже, відповідно до п.6 ч.6 ст.111 Закону №509-ХІІ та п.8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів) з моменту порушення провадження у справі про банкрутство відповідача у позивача виникло право на проведення позапланової перевірки відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Надати Державної податкової інспекції у Центральному районі м.Миколаєва, (код ЄДРПОУ 34034100) дозвіл на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Лідер", (код ЄДРПОУ 33682840).
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому ст.185 КАС України.
Суддя О. А. Зіньковський
The court decision No. 4656331, Mykolaiv District Administrative Court was adopted on 16.07.2009. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 2а-3275/09/1470. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: