№ 4156449, 03.07.2009, Odesa Administrative Court of Appeal

Approval Date
03.07.2009
Case No.
22а-3585/2008
Document №
4156449
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА  Справа №3585/2008

 Головуючий першої інстанції суддя - Васильєва Л.І.

Категорія: П - 2.11.1

 Доповідач суддя - Димерлій О.О.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2009 року

м. Одеса

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого -

Димерлія О.О.

суддів -

Яковлева Ю.В., Семенюка Г.В.

при секретарі -

Мішиєвій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за апеляційною скаргою спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві на постанову господарського суду Миколаївської області від 12 листопада 2007 року за позовом відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

08 жовтня 2007 року відкрите акціонерне товариство енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» (надалі - ВАТ ЕК «Миколаївобленерго») звернулось до суду першої інстанції з вказаним адміністративним позовом.

Позивач зазначив, що з 23 липня 2007 року по 27 серпня 2007 року СДПІ була проведена планова документальна виїзна перевірка з питань дотримання товариством вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.03.2007 року. За результатами перевірки податковий орган склав Акт №681/39/23399393 від 03.09.2007 року, в якому вказав на порушення ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» вимог ст.ст. 5, 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ст. ст. 4, 6, 7 Закону України «Про податок на додану вартість», ст. 23 Закону України «Про плату за землю», ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». На підставі Акту перевірки СДПІ винесла податкове повідомлення-рішення №00009339/0 від 06 вересня 2007 року, яким визначила суму податкового зобов'язання за порушення вимог Закону України «Про податок на додану вартість» усього в сумі 221 461 гривень 50 копійок (147 641 гривень - за основним платежем, 73 820 гривень 50 копійок - за штрафними санкціями), та податкове повідомлення-рішення № 00009439/0 від 06 вересня 2007 року за порушення вимог Закону України «Про плату за землю» усього на суму 1 348 гривень 58 копійок (899 гривень 05 копійок - за основним платежем, 449 гривень 53 копійок - за штрафними фінансовими санкціями).

Посилаючись на порушення відповідачем норм діючого законодавства, ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» просило суд ухвалити постанову, якою визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №00009339/0 від 06 вересня 2007 року та податкове повідомлення-рішення № 00009439/0 від 06 вересня 2007 року.

12 листопада 2007 року господарський суд Миколаївської області виніс постанову, якою частково задовольнив позовні вимоги, а саме: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення №00009339/0 від 06 вересня 2007 року. Рішення суду мотивовано тим, що двократна вартість різниці фактично спожитої та договірної величини електроенергії є штрафною санкцією та не є об'єктом оподаткування ПДВ.

09 січня 2008 року на рішення суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00009339/0 від 06 вересня 2007 року, в задоволенні позову ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» відмовити повністю. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Колегією суддів встановлено, і сторони це не заперечують, що за споживання енергії понад встановлені в договорі обсяги ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» стягувало зі споживачів двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величинами. При цьому позивач не нараховував податок на додану вартість з суми коштів, нарахованих як плата за перевищення договірної величини спожитої енергії у розмірі 164 283 гривень.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається з їх договірної ціни, в той час як двократна вартість різниці між фактично спожитою та договірною величинами електроенергії є штрафною санкцією.

Правильно встановивши обставини справи, суд першої інстанції при винесенні рішення допустив порушення норм матеріального права, а саме.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно п. 5.5. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою національною комісією з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року, договір про постачання електричної енергії містить такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей, а саме: договірні величини споживання електричної енергії, договірні величини споживання електричної потужності.

Вказане свідчить, що договірна величина споживання електричної енергії є істотною умовою договору.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, що передбачено ст. 611 ЦК України.

Відповідальність за порушення істотних умов договору електропостачання, зокрема споживання понад обумовлені обсяги, передбачена в Законі України «Про електроенергетику » від 16.10.1997 року.

 Відповідно до п.п. 5 ст. 26 Закону споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

З наведеного вбачається, що стягнення двократного розміру вартості фактично надмірно спожитої електроенергії - є штрафною санкцією за невиконання істотних умов договору.

Згідно п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості. Разом з тим, до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Вирішуючи питання про віднесення двократної вартості надмірно спожитої електроенергії до договірної вартості послуг, колегія суддів виходить з того, що така сплата пов'язана з компенсацією вартості послуг, що відповідає вимозі Закону. Крім того, розмір штрафних санкцій є істотною умовою договору і фактично означає підвищення розміру оплати за споживання більшого обсягу енергії, а тому має бути віднесений до договірної вартості послуг.

Така правова позиція суду підтверджується також листом Державної податкової адміністрації України № 3980/7/16-1517 від 03.03.2006 року. При цьому управління земельних ресурсів посилається на те, що двократна різниця фактично являє собою підвищену плату за використану з порушенням режимів споживання електроенергію, така плата є додатковою компенсацією вартості товарів і підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку.

Виходячи з викладеного, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що стягнена товариством подвійна вартість послуг з електропостачання є штрафною санкцією, а тому не входить до бази оподаткування.

Апелянт просив суд змінити постанову господарського суду Миколаївської області в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00009339/0 від 06 вересня 2007 року, в задоволенні позову ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» відмовити повністю.

Вирішуючи вказане питання, апеляційний суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; вирішення не всіх позовних вимог або питань.

Оскільки судом першої інстанції неправильно вирішено справу, то постанова господарського суду Миколаївської області від 12 листопада 2007 року підлягає не зміні, а скасуванню.

З урахуванням наведеного, судова колегія дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції та часткового задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.185, 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві - задовольнити частково.

Постанову господарського суду Миколаївської області від 12 листопада 2007 року за позовом відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго» - відмовити повністю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді:

 Справа №3585/2008

 Головуючий першої інстанції суддя - Васильєва Л.І.

Категорія: П - 2.11.1

 Доповідач суддя - Димерлій О.О.