МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
08 жовтня 2014 року Справа № 814/2807/14
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомГоловного управління Міністерства Доходів у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001
доФізичної особи-підприємеця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 простягнення заборгованості в сумі 1700,00 грн., В С Т А Н О В И В:
Головне управління Міндоходів у Миколаївській області (далі-Позивач, ГУ Міндоходів у Миколаївській обл., контролюючий орган) звернулось до суду з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-Відповідач, ФОП ОСОБА_1.) фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач не сплатив фінансові санкції на підставі рішення про застосування фінансових санкцій №000006/07-21 від 30.04.2014 р.
Позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження (арк. с. 11).
Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. с. 22-25).
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні. Суд вважає, що в адміністративній справі достатньо матеріалів для її розгляду в письмовому провадженні.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
18 квітня 2014 року позивач, на підставі направлень на перевірку від 17.04.2014 р № 127/14-29-03-01-36 та № 128/14-29-03-01-36 (арк. с. 9-10), здійснив перевірку діяльності господарської одиниці відповідача, щодо додержання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, про що було складено акт перевірки № 32/14-29-01-36/НОМЕР_1 (арк.с. 6-7).
За результатами обшуку було встановлено порушення відповідачем ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі-Закон), а саме факт зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до єдиного реєстру.
Відповідно до ст. 17 Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру - 10 % вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 грн.
За наслідками перевірки позивачем прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій № 000006/07-21 від 30.04.2014 року на загальну суму 1700,00 грн. (арк. с. 11)
Відповідно до ч.5 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та п.10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
У зв'язку з відсутністю сплати фінансових санкцій, наявністю податкового боргу за ФОП ОСОБА_1 Очаківською ОДПІ відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України Відповідачу було надіслано податкову вимогу №46-11.
Отже, Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн. в судовому порядку не оскаржив, заперечень проти позовних вимог чи доказів сплати суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати у справі відсутні, оскільки на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державного бюджету м. Очакова, код 21081103, МФО 826013, ЄДРПОУ 37929131, р/р 31113106700008 Банк УДКСУ у Миколаївській області заборгованість за рішенням про застосування фінансових санкцій від 30.04.2014 року №000006/07-21 в розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є. В. Марич
The court decision No. 41006397, Mykolaiv District Administrative Court was adopted on 08.10.2014. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important information conveniently.
This decision relates to case No. 814/2807/14. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: