ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/1236/14
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойко А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області на окрему ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року, у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Молодіжний житловий комплекс" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А :
Окремою ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року зобов'язано податковий орган вжити заходів щодо усунення причин та умов, які сприяли порушенню податкового законодавства України, в частині проведення камеральної перевірки податкової звітності платника податку поза межами граничного 30-денного строку та невчасного направлення акту перевірки підприємству.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято в порушення норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати окрему ухвалу.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок щодо наявності порушень з боку податкового органу, оскільки останній діяв у межах своїх повноважень та у спосіб визначений законом.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.12.2013 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності позивача з податку на додану вартість за березень 2013 року, про що складено акт №1911/21-03-15-02/14137852, яким встановлено порушення підприємством пп."б" п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, п.п.1-3, 7 розділу 6, п.п.4.6.8. п.4.6 розділу 3 "Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", а саме позивачем допущено арифметичну помилку, що плинула на стан розрахунків з бюджетом.
За результатами проведеної перевірки податковим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000721502 від 27.02.2014 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ, на 4389 грн., та застосовано штрафні санкції, у розмірі 1097,25 грн.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, зроблено висновок щодо необхідності скасування оскаржуваного рішення та встановлено порушення податковим органом вимог чинного законодавства України, що й стало підставою для винесення окремої ухвали відносно суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у декларації з ПДВ даних протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання такої декларації.
Згідно з п. 86.2 ст. 86 ПК України - за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 166 КАС України - суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Судовою колегією встановлено, що підставою для винесення оскаржуваної окремої ухвали суду є порушення податковим органом термінів проведення камеральної перевірки податкової звітності позивача та невчасне надсилання ним акту перевірки.
Декларацію позивача з ПДВ за березень 2013 року отримано податковим органом 19 квітня 2013 року, а камеральну перевірку цієї декларації проведено відповідачем 25 грудня 2013 року, тобто більше ніж через півроку, що є грубим порушення вищевказаних вимоги закону щодо граничного 30-денного строку проведення таких перевірок.
Складений за результатами проведеної перевірки акт направлено платнику податків 11.02.2014 року (а.с.10), тобто через півтора місяця після самої перевірки, що також є грубим порушенням встановленого 3-денного строку на відсилання акту.
Даними діями порушено права платника податків, оскільки не отримавши у встановлені законом строки акт перевірки своєї декларації, останній має право розраховувати на те, що порушень при перевірці декларації контролюючим органом не виявлено, що може вплинути на повторення помилок у заповненні наступних декларацій тощо.
У своїй апеляційній скарзі податковим органом не зроблено жодних висновків і посилань, якими спростовано вищевказані обставини, а лише зазначено норми Податкового кодексу України, а тому незрозуміло з яких обставин виходив останній при оскарженні окремої ухвали суду.
З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що податковим органом допущено грубі порушення вимог податкового законодавства України, чим порушено права та інтереси платника податків, а тому окрема ухвала суду першої інстанції є обґрунтованою та підлягає виконанню відповідачем.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, що є підставою для залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області - залишити без задоволення, а окрему ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Судді: О.В. Яковлєв А.В. Бойко Т.М. Танасогло
The court decision No. 40933433, Odesa Administrative Court of Appeal was adopted on 14.10.2014. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary information quickly.
This decision relates to case No. 821/1236/14. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: