ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Літвін О.Т.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"31" січня 2013 р. Справа № 0670/6996/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю сторін: представник відповідача Кравцов М.М.
розглянувши апеляційну скаргу Військової частини А 1494 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Військова частина А 1494 про стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся з позовом до Військової частини А 1494 про стягнення 5199,01 грн. грошової компенсації за речове майно.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2012р., адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Військової частини А 1494 на користь ОСОБА_5 грошову компенсацію за не отримане речове майно в розмірі 5199,01 грн.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Представник відповідача доводи апеляційної скарги в судовому засіданні підтримав.
Відповідно до ч. 1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду України дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 проходив військову службу в військовій прокуратурі Житомирського гарнізону та перебував на грошовому і матеріальному забезпеченні у відповідача.
Наказом Міністра оборони України від 26.07.2012 року №601 позивача звільнено з військової служби за пунктом "г" частини 6 статті 26 (у зв'язку із скороченням штату) Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (а.с. 7).
Наказом військового прокурора Житомирського гарнізону №131 від 14.08.2012 року позивача було виключено зі списків військової прокуратури Житомирського гарнізону (а.с.8).
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.
Відповідно до статті 2 Закону № 1459-III дію частини другої статті 9 Закону № 2011-XII зупинено у частині одержання військовослужбовцями за їх бажанням грошової компенсації за неодержане речове майно.
Отже, за змістом статті 9 Закону № 2011-XII (у редакції зі змінами, внесеними Законом № 1459-III, що набрав чинності 11 березня 2000 року) військовослужбовці мали право одержати грошову компенсацію лише за речове майно, неодержане до березня 2000 року.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що у зв'язку з прийняттям Закону № 1459-III, який набрав чинності 11 березня 2000 року, було зупинено дію частини другої статті 9 Закону № 2011-XII щодо права осіб звільнених з військової служби на одержання грошової компенсації за не отримане речове майно.
Таким чином, у осіб звільнених з військової служби з 11 березня 2000 року відсутнє право на отримання грошової компенсації за не отримане речове майно.
Правова позиція з названого питання викладена в Постанові Верховного суду України від 04.12.2012року (справа №21-345а/12).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб" від 3 листопада 2006 року N 328-V, який набрав чинності з 1 січня 2007 року, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" був доповнений статтею 9-1 "Продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців", а стаття 9 була викладена в новій редакції.
При цьому, пунктом 2 статті 9-1 Закону було передбачене право військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів. Проте фактично ця норма в 2007 році не діяла, оскільки була зупинена на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 р. №489-V.
Законом України від 28.12.2007 року №107-VI пункт 2 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" було виключено, проте зміни, внесені підпунктом 3 пункту 67 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008).
Відтак, з 22.05.2008року відновлено дію пункту 2 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який передбачає право військовослужбовців на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів.
Таким чином, дія норми, що передбачала можливість виплати військовослужбовцям грошової компенсації за не отримане речове майно, була відновлена з моменту прийняття Рішення Конституційним судом України, тобто з 22 травня 2008 року, а тому позивач вправі претендувати на отримання грошової компенсації за не отримане речове майно, заборгованість за яким виникла до 11.03.2000 року та з 22.05.2008 року.
Судом першої інстанції в ході розгляду справи встановлено, що у відповідача відсутнє необхідне для видачі речове майно. Названі обставини відповідачем в суді апеляційної інстанції не заперечувались.
Відповідно до довідки - розрахунку від 31.08.2012 року, виданої військовою частиною А1494, розмір грошової компенсації замість речового майна, що підлягає видачі позивачу, становить 5199,01 грн. (а.с.9). Проте, названа довідка є узагальненою, не виокремлює вартості не отриманого речового майна, право на отримання компенсації за яким виникло до 11.03.2000 року та після 22.05.2008року.
За таких обставин, прийнявши рішення про стягнення з позивача грошової компенсації, суд першої інстанції не встановив розміру нарахованої грошової компенсації за майно, що підлягало видачі станом на 21 травня 2008 року та починаючи з 22 травня 2008 року до дати виключення зі списків особового складу та зняття з речового забезпечення. Оскільки суд не наділений компетенцією виконувати функцію органу, що уповноважений нараховувати компенсацію, то спосіб захисту порушеного права слід змінити, а зокрема зобов'язати відповідача нарахувати грошову компенсацію та забезпечити її виплату починаючи з 22 травня 2008 року до дати виключення зі списків особового складу та зняття з речового забезпечення.
Отже, постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню в частині задоволення позовних вимог про стягнення грошової компенсації за неотримане позивачем речове майно в період до 21 травня 2008 року, а в решті - підлягає залишенню без змін.
Ухвалою від 21.12.2012 року відповідачу - військовій частині А 1494 відстрочено сплату судового збору до 24.01.2013 року, проте документ про сплату судового збору не надано відповідачем в судове засідання.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Військової частини А 1494 задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2012 р. скасувати частково.
Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити частково.
Зобов'язати військову частину А1494 нарахувати та виплатити ОСОБА_5 грошову компенсацію за неотримае речове майно за період, починаючи з 22 травня 2008 року до дати виключення зі списків особового складу та зняття з речового забезпечення.
У решті - постанову залишити без змін
Стягнути з відповідача- Військової частини А 1494 судовий збір в розмірі 53,65 грн. в дохід Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор Є.В.Одемчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "31" січня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_5 АДРЕСА_1,10005
3- відповідачу Військова частина А 1494 вул.В.Бердичівська, 17 А,м.Житомир,10000
The court decision No. 29682413, Zhytomyr Administrative Court of Appeal was adopted on 31.01.2013. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 0670/6996/12. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: