КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-8536/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В.
Суддя-доповідач: Данилова М. В.
У Х В А Л А
Іменем України
"24" травня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М. В.,
суддів: Губської О. А., Ключковича В. Ю.,
при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області до Приватного підприємства "Оріль-Агро" про стягнення коштів,отриманих за нікчемною угодою, -
в с т а н о в и л а :
Броварська об'єднана державна податкова інспекція Київської області звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Оріль-Агро" про стягнення коштів,отриманих за нікчемною угодою.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням , позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову,як таку, що винесена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися , про дату та час слухання справи були повідомленні належним чином, згідно ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України, розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши та перевіривши матеріали справи, обставини справи, зміст судового рішення, апеляційної скарги, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін, з наступних підстав.
Згідно з п.1 ч.1ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне підприємство «Оріль-Агро»зареєстроване 19.08.2006 виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»зареєстроване 26.09.2006 Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією та перереєстроване 27.12.2007 виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області у звязку із зміною місцезнаходження підприємства.
У січні 2008 року між Приватним підприємством «Оріль-Агро»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»укладено договір «Щодо надання маркетингових та інформаційних послуг»від 14.01.2008 № 0803.
Предметом даного договору було надання Товариством з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»послуг з проведення маркетингових досліджень та виконання інформаційно-консультаційних послуг з питань стану товарного ринку України та товарних ринків інших країн світу на суму 300000,00 грн.
За результатами виконання робіт сторонами підписано Акти здачі-прийняття послуг від 11.02.2008 № 1 та від 29.04.2008 № 2, в яких вказано про те, що згідно вимог договору від 14.01.2008 № 0803 Товариство з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»надало Приватному підприємству «Оріль-Агро»роботу по пошуку оптимального «Покупця»зернової продукції (пшениці, жита) та наданню інформаційно-консультативних та маркетингових послуг з даного приводу.
Крім того, у зв'язку з виконанням вказаного договору Товариством з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»складено податкові накладні від 20.02.2008 № 6 на суму 300000,00 грн. та від 29.04.2008 № 41 на суму 150000,00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не надано суду жодних доказів, як свідчать про намір відповідачів при здійсненні господарської операції щодо поставки рекламної продукції діяти з метою створення податкових вигод та заниження обєкту оподаткування фінансового-господарських результатів виконання договору комісії, а відтак, не доведено умислу.
З матеріалів справи вбачається, що представник позивача надав суду копії виписок з банківського рахунку, які свідчать про те, що на виконання договору від 14.01.2008 № 0803 Приватним підприємством «Оріль-Агро»перераховано на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»кошти в сумі 450000,00 грн.
Отже, факт виконання вказаної угоди підтверджується актами здачі прийняття робіт та податковими накладними, а факт перерахування коштів банківськими виписками.
У січні 2010 року посадовими особами Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства «Оріль-Агро»щодо підитвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків Товариством з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ», про що складено Акт перевірки від 30.01.2010 № 47/232/34465686.
У ході проведення перевірки встановлено, що Приватним підприємством «Оріль-Агро»віднесено до складу валових витрат, витрати щодо консультаційних та маркетингових послуг згідно договору від 14.01.2008 № 0803 у сумі 375000,00 грн.
Суми податку на додану вартість, сплачені у складі ціни придбаних Приватним підприємством «Оріль-Агро»послуг, включено до податкового кредиту за лютий 2008 року та квітень 2008 року у сумі 25000,00 грн. та 50000,00 грн.
Відповідно до Акта перевірки, отримано лист СВ Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області від 27.11.2008 № 9356, згідно з яким податковий орган повідомлено про те, що розслідується кримінальна справа № 30-2030, порушена 11.06.2008 відносно службових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»за фактом використання завідомо підроблених документів, за ознаками злочину, передбаченого частиною третьою статті 358 Кримінального Кодексу України.
Згідно вказаного листа, в ході слідчих дій виявлено, що невстановлена особа запропонувала ОСОБА_2, яка є громадянкою Республіки Білорусь, за матеріальну винагороду, стати засновником та директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ».
19.07.2007 ОСОБА_2 засуджено Московським районним судом м. Брест за крадіжку до позбавлення волі на 1,5 року, а взагалі в місцях позбавлення волі остання перебуває з 15.05.2007.
У ході розслідування кримінальної справи встановлено, що з моменту перереєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»та взяття підприємства на податковий облік всі первинні бухгалтерські документи підписувались ОСОБА_2 невідомими особами.
У зв'язку з цим, податковий орган дійшов висновку про те, що в момент вчинення правочину за договором від 14.01.2008 № 0803. укладеним між ПП «Оріль-Агро»та ТОВ «Трепел-НВХ»не дотримано вимог чинного законодавства, а отже вказаний правочин є нікчемним.
Згідно з частиною першою статті 208 Господарського кодексу України, якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.
Наведену норму слід застосовувати з урахуванням того, що за змістом приписів статті 228 Цивільного кодексу України правочин, учинений з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, водночас є таким, що порушує публічний порядок, а отже, є нікчемним.
Колегія суддів зазначає, що в матеріалах даної справи наявні належним чином засвідчені копії договору комісії від 14.01.2008 № 0803, копії Актів здачі прийняття послуг від 11.02.2008 № 1 та від 29.04.2008 № 2, копії виписки з банківського рахунку, які відповідно до вимог статті 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»є первинними документами бухгалтерського обліку, що засвідчують факт здійснення господарської операції. Вказані документи були надані податковому органу під час перевірки.
У вказаних документах визначено найменування наданих Товариство з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»послуг та звіти про виконані роботи.
Представником позивача також надано копії журналу-ордеру по балансовому рахунку за лютий 2008 року і квітень 2008 року, з яких вбачається перерахування Приватним підприємством «Оріль-Агро»коштів у сумі 450000,00 грн. на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ».
Колегія суддів звертає увагу, що в матеріалах справи наявні документальні докази виконання договору надання маркетингових та інформаційних послуг, а факт перерахування коштів підтверджується випискою з банківського рахунку та журналом-ордером по балансовому рахунку за лютий 2008 року та квітень 2008 року.
Відповідно до даних Спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 22.11.2011 Приватне підприємство «Оріль-Агро»і Товариство з обмеженою відповідальністю «Тревел-НВХ»зареєстровані юридичними особами, відомості щодо припинення даних підприємств відсутні.
Відповідно до розяснення Пленуму Верховного Суду України, яке викладене у постанові від 6 листопада 2009 року № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»нікчемними є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.
Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.
Оскільки санкції, передбачені цією частиною, є конфіскаційними, стягуються за рішенням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності, то вони не є цивільно-правовими, а є адміністративно-господарськими, оскільки відповідають визначенню, закріпленому у частини першій статті 238 Господарського кодексу України. Тому такі санкції можуть застосовуватися лише протягом строків, установлених статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Це означає, що початком перебігу зазначених у наведеній статті строків є дата виконання правочину.
Згідно даних актів здачі-приймання послуг та податкових накладних, договір від 14.01.2008 № 0803, виконаний сторонами у квітні 2008 року, в той час, як з даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду 20.10.2010. Тобто, передбачені статтею 250 Господарського кодексу України для застосування адміністративно-господарських санкцій, сплинули.
Колегія суддів доходить до висновку, що вимоги податкового органу про стягнення коштів, отриманих за нікчемним правочином є неправомірними та необґрунтованими.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч.2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись статтями 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області -залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року - залишити без змін.
Повний текст виготовлено 28 травня 2012 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Данилова М. В.
Судді: Губська О.А.
Ключкович В.Ю.
The court decision No. 24678340, Kyiv Administrative Court of Appeal was adopted on 24.05.2012. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary information quickly.
This decision relates to case No. 2а-8536/10/1070. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: