ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" квітня 2012 р. м. Київ К-32295/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Усенко Є.А.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівський консультативно-діагностичний центр»
на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2010 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року
у справі №2а-8421/10/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівський консультативно-діагностичний центр»(надалі -ТОВ «Олександрівський консультативно-діагностичний центр»)
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва (надалі -ДПІ у Святошинському районі міста Києва)
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Святошинському районі міста Києва від 19.05.2010р. №0002032330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 30500,00грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2010р. залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010р., у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, вказуючи на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій ставить питання про скасування рішення судів попередніх інстанцій та прийняття у справі нового рішення про задоволення позову повністю.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом було проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог Законів України: «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні», про що складено акт №0390/26/57/23/35507962 від 07.05.2010р.
Висновками перевірки встановлено порушення п.п.2.6 п.2, п.п.4.2 п.4 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні».
За наслідками перевірки податковим органом прийнято оскаржуване рішення №0002032330 від 19.05.2010р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 30500,00грн.
Так, в ході перевірки встановлено не оприбуткування готівки в касі підприємства на загальну суму 6100,00грн. згідно таких прибуткових касових ордерів: №1182 від 05.05.2010р. - на суму 2600,00грн.; №1183 від 06.05.2010р. - на суму 1600,00грн.; №1184 від 06.05.2010р. - на суму 1900,00грн.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затверджений Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637 що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320.
Відповідно до ч.1 та ч.2 п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»- вся готівка, що надходить до касі, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно п.4.2 зазначеного Положення, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
З пояснень наданих директором підприємства 07.05.2010 року вбачається, що касова книга ведеться бухгалтером підприємства і, оскільки бухгалтер підприємства з 01.05.2010р. по 10.05.2010р. перебував у відпустці, надати касову книгу для перевірки неможливо.
Таким чином, під час судового розгляду справи встановлено, що касова книга під час перевірки для огляду не надавалась, в зв'язку з відсутністю бухгалтера підприємства.
Пунктом 4.3 вказаного вище Положення визначено обов'язок касира щоденно в кінці робочого дня підсумовувати операції за день, виводити залишок готівки в касі на початок наступного дня і передавати до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги. Оскільки касова книга па підприємстві велась бухгалтером підприємства, який з 01.05.2010р. по 10.05.2010р. знаходився у відпустці, то таким чином спростовуються доводи позивача щодо своєчасного оприбуткування готівки в касі.
Відповідно до абз.3 п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995р. фінансова санкція за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування готівки в касах застосовується у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
За таких обставин, оскільки допущення позивачем порушень, що встановлені проведеною перевіркою, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, застосування до ТОВ «Олександрівський консультативно-діагностичний центр»оскаржуваних штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівський консультативно-діагностичний центр» -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ Є.А. Усенко
Суддя Н.Є. Маринчак
The court decision No. 24371821, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine) was adopted on 19.04.2012. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information easily.
This decision relates to case No. к-32295/10-с. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: