Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01001, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
Іменем України
м.Київ
19 квітня 2011 року 11:30 год.№ 2а-395/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді КостенкаД.А.,
при секретарі судового засідання Тимкович І.О.,
за участю представників: позивачаГорун Н.М., відповідача Блажко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристичне агентство "Фішка" (даліТОВ "ТА "Фішка") до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва (даліДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10 грудня 2010 року №0006022304,
в с т а н о в и в:
У січні 2011 року ТОВ "ТА "Фішка" звернулося до суду з позовом, у якому, з ураху-ванням усунення недоліків позовної заяви, просить скасувати рішення ДПІ 10 грудня 2010 року №0006022304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3400,00 грн. за порушення ст. 152 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон №481/95).
Позов обґрунтовано відсутністю у ДПІ, на момент прийняття оскаржуваного рішення, законних повноважень щодо накладення на суб'єктів господарювання штрафних (фінансо-вих) санкцій за порушення вимог ст. 152 Закону №481/95. Крім того, зазначено про неісну-ючий акт перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення, порушення відпові-дачем строків надіслання рішення, а також відсутністю підстав для проведення перевірки.
Відповідач надав письмові заперечення, у яких просить відмовити в задоволенні позо-ву, посилаючись на те, що підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є відповідний акт перевірки, водночас абзацом 6 п. 1 ст. 8, ч. 7 ст. 111 Закону України від 4грудня 1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон №509-ХІІ), Указом Президента України від 11 липня 2001 року №510/2001 та постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790 передбачено повноваження органів державної податкової служби на проведення перевірок дотримання суб'єктами господа-рювання вимог Закону №481/95 та накладення відповідних штрафних (фінансових) санкцій.
Під час розгляду справи представник позивача підтримала вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові. Стверджувала про відсутність у ДПІ передбачених законом повноважень для накладення штрафу. Зазначила, що дійсно, необхідної таблички на момент перевірки не було, але після проведення перевірки вона знаходиться у відведеному місці.
Представник відповідача не визнала позов, посилаючись на зафіксоване у акті пере-вірки порушення, та доводи, викладені у письмових запереченнях, однак конкретної норми закону, яка передбачала б право ДПІ накладати спірний штраф, не вказала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з таких підстав.
Судом встановлено, що 25 листопада 2010 року з 14:20 год. по 15:25 год. співробітни-ками Державної податкової адміністрації у м.Києві на підставі направлення від 16 листопада 2010 року №1857 проведено планову перевірку господарської одиниці Туристичної аген-ції, що знаходиться за адресою: м.Києва, вул. Вишняківська, 9-б, суб'єкта господарювання ТОВ "ТА "Фішка" на предмет дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт від 25 листопада 2010 року бланк №006518 (а.с. 6, 7, 47-50).
Даний акт зареєстровано 26 листопада 2010 року №1672/26/00/23/35261482 (в подат-ковому органі за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання) і 29 листопада 2010 року №771/26/51/23/35261482 (в податковому органі за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання).
Згідно із актом від 25 листопада 2010 року перевіркою встановлено порушення ст. 152 Закону №481/95, яке полягало у тому, що у місці, де куріння заборонено відсутня наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!", а у спеціально відведеному для куріння місці не розміщена наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!"
Заперечень до акта перевірки не було. Відсутність необхідних табличок на час прове-дення перевірки не заперечується представником позивача.
На підставі цього акта перевірки та згідно із абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95 відпо-відачем прийнято рішення від 10 грудня 2010 року №0006022304 (а.с. 8, 51), яким до пози-вача за порушення ст.152 Закону №481/95 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3400,00 грн. за необладнання спеціально відведених місць для куріння та нерозмі-щення наочної інформації.
Як вбачається, в оскаржуваному рішенні відповідачем зроблено посилання на дату і номер реєстрації акта перевірки в податковому органі за місцем за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 29 листопада 2010 року №771/26/51/23/35261482.
Спірні правовідносини між сторонами стосуються правомірності застосування відпо-відачем фінансових санкцій до позивача за порушення ст. 152 Закону №481/95.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом №481/95.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 152 Закону №481/95 заборонено, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів у закладах громадського харчування.
Цією ж статтею встановлено, що у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!", а у місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону №481/95 у разі за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст. 152 цього Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу 3400 грн.
Частиною 4 ст. 17 Закону №481/95 у редакції, яка була чинною на момент прийняття відповідачем рішення 10 грудня 2010 року, встановлено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною 2 цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
На момент винесення оскаржуваного рішення, статус Державної податкової служби в Україні, її функції і правові основи діяльності визначено Законом України від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон №509-ХІІ) та Законом №481/95.
З аналізу положень Закону №509-ХІІ вбачається, що на Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції, як застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п. 1 ч. 1 ст. 8, ст. 9 вказаного Закону).
Разом із тим, у відповідності із положеннями п. 4 ст. 10 Закону №509-ХІІ до функцій державних податкових інспекцій у районах у містах віднесено здійснення відповідного контролю з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення відповідним органам.
Проте, ні вказаними Законами, ні іншими законодавчими актами не було встановлено повноваження саме державних податкових інспекцій у районах у міста на прийняття рішення на підставі ст. 17 Законом №481/95, а в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи дер-жавної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Аналогічні приписи містить п. 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передба-чених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвер-дженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790.
З цього приводу суд зазначає, що Державною податковою адміністрацією України у листі від 1 лютого 2008 року № 10-3118/386 зверталася увага нижчестоящих податкових органів на аналогічний висновок, зроблений на основі судової практики.
Підпунктом 5 п. 24 розділу І Закону України від 2 грудня 2010 року № 2756-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" визначений у ч. 4 ст. 17 Закону №481/95 перелік органів, які уповноважені приймати рішення про стягнення штрафів, передбачених ч. 2 ст. 17 цього Закону, доповнено органами державної податкової служби.
Однак, дане положення набирає чинність з дня набрання чинності Податковим кодек-сом України, що визначено у розділі ІІ Закону України від 2 грудня 2010 року № 2756-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податко-вого кодексу України", тобто згідно із п. 1 розділу ХІХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року.
Отже, державні податкові інспекції у районах у містах вправі застосовувати до суб'єк-тів господарювання фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст. 17 Законом №481/95, лише з 1січня 2011 року.
Таким чином, враховуючи, що оскаржуване рішення прийнято ДПІ у Дарницькому районі м.Києва 10 грудня 2010 року до набрання чинності відповідними змінами до спеці-ального Закону №481/95, тобто поза межами встановленої Конституцією та законами Украї-ни компетенцією, зазначене адміністративне нарахування є протиправним, а рішення ДПІ від 10грудня 2010 року №0006022304 підлягає безумовному скасуванню.
Оцінюючи інші доводи позивача, суд зазначає наступне. Посилання позивача на неіснуючий акт перевірки не відповідають дійсності і спростовуються матеріалами справи. Водночас зазначення відповідачем в оскаржуваному рішенні дати і номеру акта перевірки згідно його реєстрації в податковому органі за місцем за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання не є підставою для скасування рішення. Стверджуване позивачем порушення термінів надсилання рішення про застосування фінансових санкцій не стосується предмету справи і не є підставою для скасування самого рішення, оскільки такі дії не стосу-ються законності і обґрунтованості цього рішення, а вимоги про визнання дій протиправ-ними не заявлялися. Твердження про відсутність підстав для проведення перевірки суд від-хиляє, оскільки у такому разі позивач мав можливість скористатися своїм правом і не допус-тити перевіряючих до перевірки, чого ним зроблено не було, що свідчить про згоду на проведення перевірки.
Твердження відповідача про те, що органи державної податкової служби вправі прово-дити перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог Закону №481/95, судом відхиляються, оскільки відповідна компетенція податкових органів не заперечується позива-чем і не є предметом спору. Однак відповідачем не доведено правомірність прийняття саме оскаржуваного рішення про застосування відповідних штрафних (фінансових) санкцій, водночас узагальнюючі, безвідносні до ДПІ і неконкретні посилання відповідача на норми законодавчих та підзаконних актів не є належною аргументацією.
З огляду на викладені факти і мотиви, враховуючи приписи ч. 2 ст. 19 Конституції України, а також критерії оцінювання рішень суб'єктів владних повноважень, визначені ст. 2 КАС, зважаючи на те, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10 грудня 2010 року №0006022304, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158163 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1.Задовольнити адміністративний позов Приватного підприємства "Фишка".
2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Ки-єва від 10 грудня 2010 року №0006022304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
3.Присудити на користь Приватного підприємства "Фишка" судовий збір (державне мито) у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.
СуддяД.А. Костенко
The court decision No. 21082575, District Administrative Court of Kyiv was adopted on 19.04.2011. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 2а-395/11/2670. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: