Decision № 136530021, 14.05.2026, Pustomyty District Court of Lviv Oblast

Approval Date
14.05.2026
Case No.
450/5907/25
Document №
136530021
Form of court proceedings
Civil
Companies listed in the text of the court document
  • 1)
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 450/5907/25

Провадження № 2/450/831/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2026 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Кукси Д.А.

секретаря судового засідання Глинської У.Я.

за участю представника позивача Сидор О.В.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за позовною заявою Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якої діє представник Сидор Олена Володимирівна до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, -

суд постановив таке рішення:

підстава позову (позиція позивача): представник позивача звернулася до відповідача з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 34556,31 грн. та судові витрати.

В обґрунтування позову зазначає наступне: ОСОБА_1 порушила умови договору розподілу природного газу та вимоги Кодексу газорозподільних систем, допустивши несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки та несанкціонований відбір природного газу. Згідно з Актом прийняття в експлуатацію від 03.12.1997 року за адресою: АДРЕСА_1 встановлено лічильник газу G-4 RPT 95-25 №117084. Працівниками позивача 02.06.2025 під час обстеження вузла обліку виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника, а саме пофарбований корпус ЗВТ, що є порушенням п. 3 п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ. За результатами перевірки складено Акт про порушення № ЛФ/100-1681-25, який відповідач підписала без зауважень. Лічильник було демонтовано та направлено на експертизу. Згідно з Актом експертизи №545 від 03.06.2025 встановлено порушення цілісності лічильного механізму, пошкодження захисного покриття, наявність стороннього бруду та ознаки доступу до внутрішніх елементів лічильника, що свідчить про втручання в його роботу та можливість впливу на облік газу шляхом гальмування магнітної муфти. Позачерговою повіркою встановлено недопустиму похибку роботи ЗВТ, а лічильник визнано непридатним до експлуатації, що підтверджується довідкою про непридатність №35-ЛГ-06609 від 03.06.2025. Комісією Оператора ГРМ зроблено висновок: «Виявлено втручання в роботу ЗВТ». На підставі Кодексу газорозподільних систем позивачем здійснено донарахування необлікованого об`єму природного газу за період з 03.06.2024 по 02.06.2025 у розмірі 34556,31 грн. Верховний Суд у постановах від 14.01.2020 у справі №910/17955/17 та від 12.06.2019 у справі №922/1790/18 зазначив, що донарахований обсяг природного газу є оплатою фактично спожитого необлікованого газу, а встановлене втручання у роботу лічильника підтверджує факт викривлення даних обліку природного газу.

Представник позивача в судове засідання з`явилася, заявлені позовні вимоги підтримала, просила такі задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача: відповідачка відзиву на позовну заяву не надала, хоча була належним чином повідомлена про відкриття провадження та необхідність надання відзиву.

В судовому засіданні відповідачка заперечила проти задоволення позовних вимог та просила відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначила, що лічильник газу проходив повірку у 2014 році, за результатами якої жодних порушень виявлено не було. На той момент власником домоволодіння була попередня власниця майна - її свекруха, яка на даний час померла, у зв`язку з чим надати будь-які пояснення з цього приводу неможливо. Також відповідачка пояснила, що в грудні в будинку проводилися ремонтні роботи, однак, за її твердженням, жодних пошкоджень лічильнику газу чи пломбуванню завдано не було. Щодо виявленого під час експертизи бруду всередині лічильного механізму відповідач зазначила, що їй невідомо, яким чином він там з`явився. Крім того, відповідач вказала, що лічильник газу не замінювала, корпус лічильника не фарбувала та будь-яких пошкоджень чи втручань у роботу засобу обліку не здійснювала.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

11.12.2025 відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру; 11.12.2025 ухвала про відкриття провадження; 04.02.2026 заява про відкладення розгляду справи; 16.03.2026 заява про проведення судового засідання в режимі відеоконференції; 19.03.2026 ухвала про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду; 13.05.2026 заява про оголошення судового рішення без участі сторони позивача.

Встановлені судом фактичні обставини та оцінка суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України та згідно з ч.ч. 1, 5 та 6ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасникам справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 2 статті 78 ЦПК України зазначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язання це правовідносини, в яких одна сторона повинна виконати на користь іншої сторони певні дії, а друга сторона має право вимагати виконання цього зобов`язання, при цьому, як визначено статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору й вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з відповіді з Єдиного державного демографічно реєстру №2115928 від 11.12.2025, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована з 16.08.2002 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Акту прийняття в експлуатацію робіт по установці побутових газових лічильників газу (ПЛГ) від 03.12.1997 року, лічильник газу типу G-4 RPT 95-25 №117084 1997 року випуску встановлено за адресою АДРЕСА_1 з показником 00001.

Відповідно до Акта про порушення №ЛФ/100-1681-25 від 02.06.2025, складеного та підписаного працівниками Оператора ГРМ І.О. Петруком, ОСОБА_2 і ОСОБА_1 без зауважень, під час обстеження та огляду лічильника газу було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ), зокрема лічильника газу пофарбований корпус ПЛГ.

Згідно з Протоколом № ЛФЕ 001605 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 02.06.2025, на експертизу направлено лічильник газу марки G-4, заводський №117084, із знятою пломбою №С1910802, встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , споживач - ОСОБА_1 , при цьому вказаний протокол підписано представнками Львівської філії ГРМУ І.О. Петруком, В.Л. Петриченком та споживачем без зауважень.

Відповідно до Акту №545 експертизи ЗВТ та/або пломби від 03.06.2025 складеного в складі комісії Васільєва В.В., Пилипко ВЛ., Дмитришин О.І, Олійник І.В., Чикайло Н.В. та Галюх А.Р. встановлено, що цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ не порушена, при цьому на пломбі наявний відтиск повірочного тавра 2009 року (3 квартал), однак цілісність лічильного механізму та корпусу порушено, а саме: корпус ЗВТ пофарбовано, наявні бруд і потертості на захисній поличці кришки лічильного механізму та захисному вкладиші з внутрішньої сторони навпроти кронштейна кріплення пломби заводу-виробника, пошкоджене захисне покриття під кришкою лічильного механізму в напрямку магнітної муфти, а також виявлено сторонній бруд на шестерні магнітної муфти, що, згідно з висновками експертизи, свідчить про втручання та вплив на роботу лічильного механізму; при цьому з технічної точки зору встановлено, що наявність доступу до внутрішніх елементів лічильного механізму, отриманого шляхом введення стороннього предмета у зазор між кронштейном кріплення пломби заводу-виробника та кришкою лічильного механізму, створює можливість впливу на його роботу та зміни показників обліку шляхом зупинки, призупинення або гальмування магнітної муфти; за результатами позачергової повірки встановлено похибку ЗВТ: Qmax -0,76%, 0.2Qmax 1,73%, Qmin 8,14%, у зв`язку з чим лічильник газу Metrix G-4 №117084 визнано непридатним для подальшої експлуатації через невідповідність вимогам нормативної документації, що підтверджується довідкою про непридатність №35-ЛГ-06609 від 03.06.2025 року, а за висновком комісії встановлено: «ВИЯВЛЕНО ВТРУЧАННЯ В РОБОТУ ЗВТ», споживачем якого є ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 Львівська УЕГГ.

Відповідно до довідки ДП «Львівдержстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №35-ЛГ-06609 від 03.06.2025 побутовий лічильник газу G4 METRIX зав .№117084 за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 по зовнішньому вигляду.

Згідно з запрошенням від 18.06.2025 №ЛФ/100/Вих-11690/ЛФ/100-25, відповідача було запрошено на засідання Комісії з розгляду актів про порушення на 07.07.2025 о 09:10 год., що підтверджується доказами поштового відправлення (список №19.06.25 ОСОБА_3 та трекінгом 0601160355607).

Відповідно до рішення комісії про повне або часткове задоволення Акта про порушення від 07.07.2025, за результатом розгляду Акта про порушення від 02.06.2025 №АП-ЛФ/100-1681-25, встановлено про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та вартості природного газу для побутових споживачів за період з 03.03.2024 по 02.06.2025 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_2 , споживачу ОСОБА_1 донараховано вартість необлікованого природного газу у розмірі 34556,31 грн.

Також, в судовому засіданні допитано свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , начальника лабораторії ЗВТ, який вказав, що 03.06.2025 під час проведення експертизи лічильника газу встановлено механічні пошкодження елементів лічильника, а також невідповідність лакофарбового покриття вимогам експлуатаційної документації, що підтверджує порушення цілісності засобу вимірювальної техніки та вплив на роботу його облікового механізму.

Відносини між споживачами природного газу та Оператором ГРМ регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30.09.2015 та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКЕРКП № 2498 від 30.09.2015.

Відповідно до пп. 2 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ несанкціоноване відновлення газоспоживання належать до порушень споживача та несанкціонованого споживача, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок якого щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.

Пунктами 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Згідно із п. 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дня складання такого акта.

Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об`єм природного газу визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Суд зазначає, що акт про порушення від 02.06.2025 №ЛФ/100-1681-25 складений у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем, містить належний опис виявленого порушення, відомості щодо обставин його фіксації, а також дані, необхідні для подальшого визначення обсягу та вартості необлікованого природного газу. Викладені в акті відомості є чіткими, послідовними та такими, що не допускають неоднозначного тлумачення. Факт виявлення порушення підтверджено матеріалами фотофіксації, здійсненої під час обстеження вузла обліку.

Суд також встановив, що засідання комісії з розгляду актів про порушення проведено з дотриманням вимог Кодексу газорозподільних систем, у межах компетенції та у передбаченому процедурному порядку, що виключає порушення прав споживача при розгляді матеріалів про порушення.

Розрахунок вартості необлікованого об`єму природного газу здійснено оператором ГРМ відповідно до вимог пункту 2 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, з урахуванням встановленого факту втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, що є самостійною та достатньою підставою для визначення обсягу необлікованого споживання.

Відповідачем не подано до суду належних, допустимих та достатніх доказів, які б спростовували встановлені обставини, правомірність складених актів або правильність проведених нарахувань, а також не доведено належного та повного виконання зобов`язань за договором розподілу природного газу.

За таких обставин, у сукупності досліджених доказів, суд приходить до переконання, що факт порушення вимог Кодексу газорозподільних систем є доведеним, а позовні вимоги є документально підтвердженими, правомірними та обґрунтованими.

Враховуючи, що відповідач є споживачем послуг з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 , вона зобов`язана дотримуватися умов типового договору та вимог чинного законодавства у сфері газопостачання, зокрема забезпечувати цілісність вузла обліку та недопущення несанкціонованого втручання в його роботу, однак зазначені обов`язки не виконала.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі» в особі Львівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 у повному обсязі щодо стягнення вартості необлікованого природного газу в розмірі 34556,31 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь позивача Товариства з обмеженою Відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», код ЄДРПОУ 45204941 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 34556,31 грн. (тридцять чотири тисячі п`ятсот п`ятдесят шість гривень 31 коп.) на р/р НОМЕР_4 .

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь позивача Товариства з обмеженою Відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», код ЄДРПОУ 45204941 сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.)

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Львівська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», код ЄДРПОУ 45204941, адреса: 79039, м. Львів, вул. Золота, 42.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 .

Суддя: Д. А. Кукса