Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/308/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №260/308/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
- визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню з 01 січня 2025 року при нарахуванні пенсії обмежень її розміру, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» і Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» ОСОБА_1 , під час виконання судових рішень у справах №№ 260/2119/22, 260/7674/23, 260/2243/24;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 січня 2025 року нарахування і виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без обмежень, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» і Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», тобто повернути розмір її виплати до стану, який існував до 01 січня 2025 року згідно рішень Закарпатського окружного адміністративного суду.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню з 01 січня 2025 року при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 обмежень її розміру, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 січня 2025 року без застосування коефіцієнтів пониження передбачених Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
30 жовтня 2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №260/308/25, в якій просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яка полягає у неналежному з 01 жовтня 2025 року виконанні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року по справі № 260/308/25, а саме, у його невиконанні.
2. Винести окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
3. Направити окрему ухвалу начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме: забезпечення проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахунку та виплати моєї пенсії у спосіб, встановлений пунктом 3 резолютивної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/308/25 від 29 квітня 2025 року.
4. Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області протягом 10 днів подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви зазначено, що станом на 01 жовтня 2025 року ГУ ПФУ в Закарпатській області не виконало рішення суду.
07 жовтня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою про надання пояснень причини невиконання рішення суду.
Відповіддю № 4962-5584/Б-02/8-0700/25 від 21 жовтня 2025 року ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило, що рішення суду буде виконано у відповідності до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання рішень, затвердженим постановою КМУ від 14.07.2025 року № 821.
Вважаю, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо невиконання з 01 жовтня 2025 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/308/25 від 29 квітня 2025 року є незаконною і протиправною,
Ухвалою суду від 06 листопада 2025 прийнято вказану заяву до розгляду та надано строк відповідачу для подання доказів на підтвердження виконання рішення суду та пояснень по суті заявлених вимог.
Відповідно до норм частини 5 статті 383 КАС України розгляд заяви здійснюється судом в порядку письмового провадження.
18 листопада 2025 року від відповідача надійшли письмові пояснення по суті поданої заяви, у яких вказує, що відповідачем на виконання вищезазначеного судового рішення 10 листопада 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів пониження передбачених Постановою Кабінету міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Вказує, що розмір пенсії позивача з 01.01.2025 року склав 39136,23 грн, а з 01.03.2025 склав 41011,23 грн, на підтвердження чого відповідачем долучено відомості про перерахунок пенсії позивача від 01.01.2025 року здійсненого 10.11.2025 на виконання рішення суду, відповідно до якого відсутнє обмеження пенсії позивача максимальним розміром та відсутнє застосування понижуючих коефіцієнтів на підставі Постанови КМУ №1.
Надаючи оцінку діям відповідача при виконанні рішення суду, суд враховує наступне.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 по справі №260/308/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 січня 2025 року без застосування коефіцієнтів пониження передбачених Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З системного аналізу вище зазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст.382 Кримінального кодексу України.
Положеннями статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів пониження передбачених Постановою Кабінету міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», що підтверджується доказами наявними у матеріалах справи, зокрема згідно відомостей про перерахунок пенсії позивача від 01.01.2025 року розмір пенсії склав 39136,23 грн, а з 01.03.2025 склав 41011,23 грн та у вказаних відомостях відсутнє обмеження пенсії позивача максимальним розміром та відсутнє застосування понижуючих коефіцієнтів на підставі Постанови КМУ №1.
Відповідно до частини 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Отже, з матеріалів справи судом встановлено, що 10.11.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області виконано рішення суду від 29.04.2025 по справі №260/308/25, що підтверджується належними та допустимими доказами, відтак, у даному випадку, станом на час розгляду поданої заяви, відсутні обставини протиправності дій чи бездіяльності відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів позивача.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про залишення заяви без задоволення.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 383 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №260/308/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.Ю.Дору
The court decision No. 131891421, Zakarpattia District Administrative Court was adopted on 19.11.2025. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful data quickly.
This decision relates to case No. 260/308/25. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: