ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203
РІШЕННЯ
Іменем України
08.12.2010
Справа №2-29/5220-2010
За позовом – Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» (98303, м. Керч, вул Години, 2-В).
До відповідача – Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив № 24-Керч» (98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 14; 98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 8, кв. 20)
Про спонукання укласти договір.
Суддя Башилашвілі О.І.
Представники:
Від позивача – Гогуа О. К. – представник, довіреність №48/13-13-20 від 07.07.2010р.; Вознюк С. А. – представник, довіреність №31/13-13-19 від 10.07.2010р.
Від відповідача – Панарат П. В. – представник, довіреність б/н від 25.11.2010р.
Сутність спору: Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» звернулося до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача – Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив № 24-Керч» про спонукання укласти договір про надання послуг по водопостачанню та водовідведенню в редакції Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі».
Крім того, позивач просить покласти судові витрати, зі сплати державного мита та інформаційно – технічного забезпечення судового процесу, на відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відмовився від укладання договору, тоді як відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 28 жовтня 2010 року позов Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» прийнято судом до розгляду, справу за порушеним провадженням призначено до слухання у судовому засіданні. Розгляд справи відкладався.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, у судовому засіданні 30.11.2010 р. надав суду письмовий відзив на позов в якому виклав свою правову позицію, щодо заявлених позовних вимог та зазначив, що кооператив не є постачальником послуг з водопостачання та водовідведення та не є балансоотримувачем, тому договір повинен укладатися між власником квартири (орендарем) –споживачем та виконавцем/виробником житлово –комунальних послуг. У зв’язку з чим він не вбачає підстав для укладення договору про надання послуг по водопостачанню та водовідведенню.
У судовому засіданні 08 грудня 2010р. брали участь повноважні представники позивача та відповідача.
Представник позивача 08.12.2010р. у судовому засіданні надав суду пояснення по справі, відповідно до яких просить суд зобов’язати відповідача укласти договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі того, що договір у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем або квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою, а у випадку, якщо балансоутримувач не являється виконавцем, він укладає договори про надання житлого –комунальних послуг з іншими виконавцями.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
Статтею 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» визначені такі поняття: централізоване питне водопостачання –це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом; споживач питної води - це юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.
Суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання є: органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать об'єкти питного водопостачання, а також підприємства питного водопостачання; споживачі питної води. (ст.4 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»).
Як зазначає позивач і позовній заяві, укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору. Послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору.
Статтею 26 Закону УКраїни «Про житлово –комунальні послуги» чітко визначені істотні умови договору між виконавцем/виробником та споживачем, тобто законом первісно обумовлюються сторони договору: виробник, виконавець послуг та споживач.
Як вбачається з матеріалів справи, Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» супровідним листом за № 657/05-05-20 від 10.09.2010 р. направило Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив № 26-Керч» проект договору про надання послуг по водоспоживанню та водовідведенню. ( а.с. 18.)
Проте Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив № 26-Керч» листом за № 100 від 04.10.2010 р. відмовився від укладання договору із посиланням на відсутність правових підстав, оскільки не є постачальником послуг з водопостачання та водовідведення та не є балансоотримувачем.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню у зв’язку з наступним.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про кооперацію» статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив № 24-Керч» відповідно до пунктів 1.1, 1.3 статуту, зареєстрований рішенням виконавчого комітету Керченської міської ради від 13.06.1980 року №445, перереєстрований розпорядженням виконкому Керченської міської ради № 344-р від 13.04.1995р. Обслуговуючий кооператив - юридична особа, утворена фізичними особами, що добровільно об’єдналися для експлуатації житлового фонду власників – членів кооперативу.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 статуту Кооператив організований з метою забезпечення експлуатаційними послугами членів кооперативу, які отримали особисті квартири у власність. Задачами кооперативу є: підтримка належного санітарного стану на відведений і прилеглій території кооперативу, облаштування місць загального користування, ремонт пішохідних шляхів, належна експлуатація ліній електропередач, водопроводів і каналізації, охорона території кооперативу; своєчасна оплата комунальних платежів. Кооператив надає послуги своїм членам, не маючи мети одержання прибутку.
Відповідно до п. 8.2 статуту Кооператив є власником будівель, споруд, грошових і майнових внесків його членів, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законодавством.
Отже, відповідач забезпечує управління та експлуатацію житлом.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, зокрема, з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати, житлово-комунальну послугу. Виконавцем є суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Власника будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд, вищеназвана норма закону визначає як фізичну або юридичну особу, якій належить зареєстроване у встановленому порядку право володіння, користування та розпорядження приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом.
При цьому, відповідно до пункту 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25 квітня 2005 року № 60, виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов’язків, визначених у частині 2 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Стаття 179 Господарського кодексу України встановлює, що укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений на основі типового договору.
Отже, укладання договору про надання житлово-комунальних послуг є не правом, а обов’язком споживача.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоотримувачем або уповноваженою ним особою, а у разі коли балансоотримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Посилання відповідача на те, що Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив № 24-Керч» не є суб’єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг, не заслуговують на увагу суду, оскільки вказані посилання суперечать наведеним вище нормам матеріального права щодо обов’язку відповідача забезпечити отримання житлово-комунальних послуг.
Таким чином, відповідач безпідставно ухиляється від укладання договору про надання послуг по водоспоживанню та водовідведенню в редакції Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі».
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача витрати по сплаті державного та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню саме на нього відповідно ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив № 24-Керч» (98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 14; 98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 8, кв. 20, код ЄДРПО України 22328741) укласти договір про надання послуг по водоспоживанню та водовідведенню в редакції Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» (98303, м. Керч, вул. Години, 2-В, код ЄДРПО України 19195199).
3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив № 26-Керч» (98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 14; 98300, м. Керч, вул. Г.Петрова, 8, кв. 20, код ЄДРПО України 22328741) на користь Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» (98303, м. Керч, вул Години, 2-В, код ЄДРПО України 19195199) витрати по сплаті державного мита у сумі 85,00 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлено та підписано – 10.12.2010 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.
The court decision No. 12984621, Commercial Court of the Autonomous Republic of Crimea was adopted on 08.12.2010. The procedural form is Economic, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find important data quickly.
This decision relates to case No. 5220-2010. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: