Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2024 р. справа № 300/6900/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) 28.09.2023 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019 із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в зв`язку із визнанням з 05.03.2019 нечинними в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова № 103) та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а також на виконання рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку від 27.03.2023 за № 8/1/1361 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, яка включає окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, також додаткові види грошового забезпечення та премії. Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок основного розміру його пенсії згідно вказаної довідки за період з 01.01.2018 по 31.03.2019. Відповідач листом від 13.09.2023 відмовив позивачу в перерахунку пенсії з мотивів того, що Кабінет Міністрів України після 05.03.2019 не приймав рішень щодо умов та порядку перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Позивач вважає таку відмову протиправною, вказуючи, що надходження до органу пенсійного фонду відповідної заяви пенсіонера і нової довідки, виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, є підставою для обчислення і перерахунку основного розміру його пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, тобто з дати перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.
Ухвалою від 10.10.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.10.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 23.10.2023 за № 0900-0903-7/53033 на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Так, на виконання Постанови № 103, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки, виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в березні 2018. Після скасування пунктів 1-2 Постанови № 103, урядом України не приймалися рішення щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Що стосується нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, то Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано будь-яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною. Вказав на пропуск строку звернення до суду з цим позовом. Відповідач просить в задоволенні позову відмовити (а.с. 19-23).
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 та по день звернення до суду отримував пенсію по інвалідності за вислугу років згідно з Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується копіями матеріалів пенсійної справи № ХД15726 (Міноборони), долучених до відзиву. Вказана обставина не є спірною.
Згідно протоколу за пенсійною справою про перерахунок пенсії від 24.06.2022, пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 80% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад 1050,00 грн.; оклад за військове звання 115,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (25%) 291,25 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 728,13 грн., надбавка за кваліфікацію (2,5%) 26,25 грн., надбавка за умови режимних обмежень 105,00 грн., премія (10%) 105,00 грн., всього разом 2420,63 грн.
На виконання рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021, на підставі особової пенсійної справи № 0901008121 (Міноборони), Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку від 27.03.2023 за № 8/1/1361 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою: начальник служби пального, для перерахунку пенсії, яке включає, окрім посадового окладу в розмірі 4930,00 грн., окладу за військовим званням 1200,00 грн., надбавки за вислугу років (35%) 2145,50 грн., надбавку за особливості проходження служби (65%) 5379,08 грн., таємність (10%) 493,00 грн., класність (3%) 147,90 грн., премію (35,00%) 1725,50 грн., всього 16020,98 грн. (а.с. 9).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою від 25.08.2023, в якій просив провести перерахунок основного розміру його пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 згідно відомостей довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.03.2023 за № 8/1/1361 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с. 10).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 13.09.2023 за № 8659-8716/Т-02/8-0900/23 повідомило позивача про те, що немає підстав для перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з врахуванням довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.03.2023 за № 8/1/1361, оскільки Кабінет Міністрів України після 05.03.2019 не приймав будь-яких рішень щодо умов та порядку перерахунку пенсій вказаній категорії осіб (а.с. 11).
Вважаючи протиправною відмову відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Статтею 63 Закону № 2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку № 45).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Згідно з пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова № 103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (пункт 1 Постанови № 103).
Згідно з пунктом 2 Постанова № 103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 без змін.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з частиною першою статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Щодо строку звернення з цим позовом, то суд виходить із такого:
Суд встановив, що позивач від 27.03.2023 отримав довідку за № 8/1/1361 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019 року та звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі даних згаданої довідки. Позивач вважає, що такий перерахунок повинен бути проведений за період з 01.01.2018 по 31.03.2019. Листом від 13.09.2023 за № 8659-8716/Т-02/8-0900/23 відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. З позовом щодо оскарження дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії представник позивача звернулася до суду згідно поштового відправлення 28.09.2023. Отже, відлік строку на звернення до адміністративного суду з цим позовом необхідно розпочинати з дня, наступного за днем, коли позивач дізнався про відмову територіального органу пенсійного фонду задовольнити його прохання про перерахунок пенсії. В спірному випадку позов подано до суду в межах шестимісячного строку від дати отримання позивачем відмови відповідача перерахувати його пенсію. Отже, позивач не порушив строку звернення до суду. Таким чином суд вважає, що немає підстав для залишення його позову без розгляду.
Щодо спору по суті:
Рішення від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 окружний адміністративний суд м. Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45; це рішення суду набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду - 05.03.2019. Отже, з 05.03.2019 у позивача виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Після втрати чинності (з 05.03.2019) пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 та за зверненням позивача, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 05.03.2019.
17.12.2019 Верховний Суд прийняв рішення в зразковій адміністративній справі № 160/8324/19 (№Пз/9901/20/19). Верховний Суд вказав на таке:
30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1. 31. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. […] 33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. […] 38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками та залишила рішення суду першої інстанції від 17.12.2019 без змін.
Верховний Суд в постанові від 11.08.2023 за результатом розгляду справи № 380/103/22 зазначив:
«…А) щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №с/6311 від 30.09.2021
17. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 дійшла наступного висновку:
«Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом № 2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
…
Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
Аналогічну правову позицію висловлювала і Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.»
18. Суд не знаходить підстав для відступу від зазначених правових висновків у справі, що розглядається.
19. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17 зазначила, що незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.
20. Враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суд, колегія суддів дійшла висновку, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи.
21. Тому перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
22. Отже, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, що у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії)…».
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зобов`язаний врахувати висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 11.08.2023 у справі № 380/103/22 щодо застосування норм матеріального права, з огляду на ідентичність обставин цієї адміністративної справи з обставинами у справі № 380/103/22.
Тобто, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. Суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин (постанова Верховного Суду у зразковій справі від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, постанова Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20). Отже, з врахуванням вказаних правових позицій, перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (постанова Верховного Суду від 11.08.2023 у справі № 380/103/22).
Таким чином, застосовуючи вказану правову позицію Верховного Суду, в спірному випадку з 01.01.2018 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії; такий перерахунок основного розміру пенсії позивача мав бути проведений з 01.01.2018 по 31.03.2019.
Суд відхиляє доводи відповідача, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсії військовослужбовцям за їх заявою. Суд враховує правову позицію Верховного Суду (у цитованій зразковій справі № 826/3858/18) про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють пенсійний орган.
Щодо доводів про те, що в довідці № 8/1/1361 від 27.03.2023 не зазначено про те, що попередня довідка, видана в березні 2018 року є недійсною, то суд зазначає, що нова довідка видана на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, та рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021.
Окрім цього, Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області не повідомило суд про наявність порушень в частині відомостей, зафіксованих у згаданій вище довідці, встановлених за наслідками перевірки правильності її складення, проведеної на виконання пункту 9 Порядку № 45. Також, отримавши спірну довідку, відповідач не звертався до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із будь-якими запереченнями чи зауваженнями, зміст яких би свідчив про невідповідність такої довідки вимогам чинного законодавства. Суд переконаний, що в спірному випадку, в силу вимог пункту 9 Порядку № 45, саме Пенсійний фонд України та його головні управління уповноважені перевіряти правильність складення довідок. Також суд звертає увагу, що такі заперечення відповідача не були підставою для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Зрештою, відповідачем не подано і суду заперечень щодо складових та відповідних вартісних показників грошового забезпечення, викладених у вказаній довідці.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі відомостей довідки № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями відповідача прав позивача буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 8/1/1361 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, з урахуванням проведених платежів.
Отже, позов належить задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторони не понесли судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення за № 8/1/1361 від 27.03.2023.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення № 8/1/1361 від 27.03.2023, за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, з урахуванням проведених платежів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
The court decision No. 116706276, Ivano-Frankivsk District Administrative Court was adopted on 01.02.2024. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find important data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important data easily.
This decision relates to case No. 300/6900/23. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: