Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2а-3499/08/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2010 року
о 11год.20хв. м.Одеса
У залі судових засідань №8
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Гречаному В.С.
За участю представників сторін:
Представника позивача: Іваненко О.О. - начальник Кілійського управління водного господарства (за посвідченням №54 від 02.04.2008р.), Коваленко І.В. за довіреністю.
Представників відповідача: Савіна С.В. за довіреністю №14758/9/10 від 25.08.2009р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кілійського управління водного господарства до Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Кілійського управління водного господарства, в якому позивач з урахуванням уточнень (вхід.№21209 від 18.05.2009р.) просить суд скасувати рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001532306 від 05.09.2007р. на суму 300175,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на незаконність та неправомірність проведення фахівцями Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, та прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки з боку Кілійського управління водного господарства відсутні будь-які порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2008р. було відкрито провадження та запропоновано відповідачу у строк до 26.02.2008р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 26.02.2008р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 02.04.2008р.
Відповідач Ізмаїльська Обєднана державна податкова інспекція Одеської області проти позову заперечує та вважає його необґрунтованим з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (вхід.№3431 від 03.03.2008р.), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного позивачем рішення від 05.09.2007р. № 0001532306 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 300175,00грн., у зв»язку з порушенням Кіліським управлінням водного господарства вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Кілійське управління водного господарства зареєстровано Кілійською райдержадміністрацією Одеської області 23.09.1997р. за №15361050001000057, про що свідчить наявне в матеріалах справи Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №280764.
Позивача включено до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним номером 01034165, що підтверджується наявною у справі належним чином засвідченою копією Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України№3699 від 20.04.2005р.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 22.08.2007р. на підставі посвідчень №11004/23-7017 від 08.08.2007р., №11005/25-7011 від 08.08.2007р., з метою здійснення контролю за додержанням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій, головним державним податковим ревізор-інспектором Колембетом О.В., старшим державним податковим ревізор інспектором ДПА у Дніпропетровській області Мартиненком Д.В. була проведена перевірка щодо контролю за дотриманням вимог чинного законодавства у сфері торгівлі, громадського харчування послуг бази відпочинку «Придунаєць», що належить Кілійському водному господарству, розташованого за адресою Кілійський район, с.Приморське.
За наслідками вказаної перевірки Ізмаїльською ОДПІ Одеської області був складений акт від 22.08.2007р. №00000046-23-7017/2345 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, в якому встановлено порушення позивачем вимог п.1ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями).
На підставі зазначеного акта перевірки від 22.08.2007р. №00000046-23-7017/2345 Ізмаїльською ОДПІ Одеської області 05.09.2007р. було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001532306 на суму 300175,00грн., у звязку з порушенням позивачем, на думку відповідача, п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Не погоджуючись з актом перевірки та прийнятим Ізмаїльською ОДПІ Одеської області рішенням від 05.09.2007р. №0001532306 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 300175,00грн., Кілійське управління водного господарства звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем рішення від 05.09.2007р. №0001532306 в частині застосування штрафних санкцій на суму 298 775,00грн. винесено Ізмаїльською ОДПІ Одеської області неправомірно, безпідставно та в порушення приписів чинного законодавства України з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Повноваження податкового органу щодо проведення перевірок встановлені Законом України „Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року №509-Х11 (зі змінами та доповненнями), Законом України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР (зі змінами та доповненнями) та Указом Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»№817/98 від 23.07.1998р. (зі змінами та доповненнями). Пунктами 1 і 2 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Також, згідно зі ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995р. (із змінами та доповненнями) контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари, інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст.16 Закону України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Як вбачається з акта перевірки від 22.08.2007р. №0000046-23-7017/2345, штрафні (фінансові санкції) у загальній сумі 300175,00грн. застосовані до Кілійського управління водного господарства за порушення позивачем, на думку відповідача, вимог п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО, операція проведена через прибутковий ордер з видачею квитанції до прибуткового ордеру за №140 від 22.08.2007р. на суму 1060,00грн., з яких 780,00грн. за проживання та 280,00грн. за харчування; здійснюється громадське харчування за готівкові кошти з 16.06.2007р., що підтверджується журналом реєстрації відпочиваючих на базі відпочинку «Придунаєць»та прибутковими касовими ордерами, згідно з якими загальна сума за громадське харчування склала 59 755,00грн. (не проведена через РРО, РРО відсутній).
Разом з тим, судом встановлено, що отримані протягом перевіряємого періоду грошові кошти за послуги бази відпочинку «Придунаєць», позивачем у законодавчо визначеному порядку були проведені через касу Підприємства та відділення Ощадбанку, що підтверджується наявними у матеріалах справи відповідними прибутковими касовими ордерами та квитанціями.
Наведене також підтверджується й актом звірки платежів за послуги бази відпочинку Кілійського управління водного господарства за період з 16 червня 2007р. по 22 серпня 2007 року, підписаним представником Ізмаїльської ОДПІ Притулою Г.Л. та керівником Кілійського УВГ Іваненко О.П. (супроводжувальний лист Ізмаїльської ОДПІ з доданим до нього актом №6150/9/10 від 14.04.2010р. та доповнення до акта звірки (вхід.№13650 від 29.04.2010р.), в яких податковим органом зазначено, що вказані в акті звірки готівкові кошти проводилися позивачем через касу підприємства або через установу Ощадбанку, крім коштів, отриманих безпосередньо на базі від осіб, що здійснювали перевірку, в сумі 280грн. (за харчування).Таким чином, Ізмаїльською ОДПІ Одеської області визнано факт відсутності з боку позивача порушень п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та неправомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій, зокрема, у сумі 298 775,00грн.
Разом з тим, судом встановлено, що перевіряючими в ході перевірки у тому числі встановлено факт не проведення позивачем через РРО суми грошових коштів у розмірі 280грн., отриманих Кілійським УВГ за послуги харчування. Наведене підтверджується наявним у справі актом перевірки від 22.08.2007р. №0000046-23-7017/2345, доданим до нього описом наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, підписаним адміністратором Кілійського управління водного господарства Канторович К.І., а також усними поясненнями представників позивача, викладеними у судових засіданнях в ході судового розгляду справи.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно зі ст.2 вказаного Закону, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно з п.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, застосування Ізмаїльською ОДПІ Одеської області до Кілійського управління водного господарства штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1400грн. є правомірним, ґрунтовним, та здійсненим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в сукупності, Одеський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кілійського управління водного господарства підлягають задоволенню частково, а саме в частині скасування рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області №0001532306 від 05.09.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 298775грн.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов Кілійського управління водного господарства до Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001532306 від 05.09.2007р. у розмірі 300 175грн., задовольнити частково.
2. Скасувати рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області №0001532306 від 05.09.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 298775грн.
3. У задоволенні позовних вимог про скасування рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області №0001532306 від 05.09.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1400грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано суддею «30»квітня 2010р.
Суддя Харченко Ю.В.
1.Адміністративний позов Кілійського управління водного господарства до Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001532306 від 05.09.2007р. у розмірі 300 175грн., задовольнити частково.
2. Скасувати рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області №0001532306 від 05.09.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 298775грн.
3. У задоволенні позовних вимог про скасування рішення Ізмаїльської Об»єднаної державної податкової інспекції Одеської області №0001532306 від 05.09.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1400грн. відмовити.
30 квітня 2010 року
The court decision No. 10301944, Odesa District Administrative Court was adopted on 30.04.2010. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find useful information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important information easily.
This decision relates to case No. 3499/08/1570. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: