
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2021 року м. Київ №640/20999/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Представник позивача адвокат Ракицька І.М. звернулась з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії по інвалідності з 25.04.2019 відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)\2019;
- зобов`язати відповідача провести з 25.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисливши з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року у відповідності до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, а саме із заробітної плати для обчислення пенсії 17523 грн.
Підстави позову: позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, якому встановлено ІІ групу інвалідності (70% втрати працездатності); відповідно до вказаного у вимогах рішення Конституційного Суду України у позивача з 25.04.2019 виникло право на перерахунок пенсії у підвищеному розмірі: 3764,40 грн. х (4173,00 грн. х 5)/4482,35 грн. = 17523,00 грн. х 70% = 12266,10 грн.; позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії, після якого основний розмір пенсії склав лише 8235,65 грн.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з підстав, що перерахунок пенсії позивача проведено з 01.07.2019 відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 і постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1, ліквідатор). Позивачу встановлена ІІ група інвалідності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ступінь втрати працездатності - 70%, що визнається сторонами і підтверджується копіями посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія НОМЕР_1 від 09.06.2009 і вкладки до нього, пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_2 від 19.01.2010, посвідчення інваліда війни Серія НОМЕР_3 від 30.09.2011, і довідки до акта огляду МСЕК Серія 10 ААА №146863.
Позивач знаходиться на пенсійному обліку відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.07.2019 про перерахунок пенсії згідно із ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019.
Листом від 30.08.2019 №193080/02 відповідач повідомив позивачу про проведення з 01.07.2019 перерахунку його пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543.
Згідно з доданою до листа копією розрахунку пенсії основний її розмір з 01.07.2019 склав 8235,65 грн., що становить 70% від середньомісячного заробітку у розмірі 11765,20 грн. Разом з надбавками розмір пенсії склав 9290,85 грн.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються право-мірності перерахунку державної пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (тут і надалі у редак-ції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 визнано неконс-титуційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 вищевказаного Закону.
Згідно з п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорно-бильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543) (далі - Порядок №1210), за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ---------- , де
100%
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Зп(мін) х 5
Кзс = ------------------ , де
Зс1
Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У наведеному у позовній заяві розрахунку пенсії вірно вказано розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 - 4137 грн., розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, - 3764,40 грн.
Проте, у позовній заяві помилково вказано розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, - 4482,35 грн., у зв`язку з помилковим застосуванням показника за 2016р. Внаслідок цієї помилки наведений у позовній заяві розрахунок пенсії у розмірі 12266,10 грн. є неправильним, тому не може доводити порушення відповідачем вимог законодавства і права позивача.
Натомість, 2019р. передує 2018р., тому згідно з формулою застосуванню підлягає показник за 2018р., який, як суд встановив, складав 7810,88 грн.
Отже, згідно з наведеними формулами Кзс становив 2,64822 (4137 грн. х 5/7810,88 грн.), а основний розмір пенсії - 6978,27 грн. (3764,40 грн. х 2,64822 х 70%), а не 12266,10 грн., як помилково обчислено у позовній заяві.
Як встановлено судом, основний розмір пенсії позивача після проведеного відповідачем перерахунку склав 8235,65 грн., який обчислений відповідачем з урахуванням середнього заробітку у розмірі 11765,20 грн. і розміру відшкодування фактичних збитків (70%): 11765,20 грн. х 70%.
Відповідачем застосовано очевидно більш сприятливий для позивача розрахунок пенсії, внаслідок чого її розмір суттєво збільшився, тому такі дії відповідача не є протиправними.
Щодо не проведення відповідачем перерахунку пенсії з 25.04.2019, то рішення Консти-туційного Суду України від 25.04.2019 не вплинуло на механізм обчислення державної пенсії по інвалідності. На підставі цього рішення відповідні зміни до визначеного Порядком №1210 механізму були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543, яка набрала чинності 01.07.2019.
Отже, підстави для перерахунку пенсії позивача по інвалідності виникли у відповідача з 01.07.2019 й поданої позивачем 01.07.2019 заяви.
Посилання у позовній заяві на Порядок №1210 із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, є помилковими, оскільки положення п. 9-1 цього Порядку в попередній редакції стосувалось осіб, які проходили дійсну строкову службу, тобто станом на 25.04.2019 вказане положення не поширювалось на позивача, а станом на 01.07.2019 абзац 1 п. 9-1 Порядку №1210 діяв у новій редакції.
Інших доказів і аргументованих доводів, які б свідчили про порушення відповідачем вимог законодавства і права позивача на пенсійне забезпечення у належному розмірі, позивачем не надано, а судом таких обставин не встановлено.
Оцінивши усі суттєві аргументи сторін і надані ними докази, суд зазначає про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення у повному обсязі.
Позивач звільнений від сплати судового збору. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко
The court decision No. 101034521, District Administrative Court of Kyiv was adopted on 11.11.2021. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find important information conveniently.
This decision relates to case No. 640/20999/19. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: