Фінансовий скоринг банків
— cистема оцінки фінансової надійності банку шляхом переведення у бали (scores)
попередньо обчислених фінансових показників. Результат фінансового скорингу
банків від YouControl - композитний індекс Bank_FinScore.
Bank_FinScore — скоринговий індекс фінансової надійності банку, розрахований аналітичним відділом YouControl, що базується на 25 індикаторах, серед яких нормативи НБУ та фінансові коефіцієнти, котрі комплексно відображають стан ліквідності, достатності капіталу, рентабельності, кредитних, інвестиційних та валютних ризиків банку. Оскільки індекс використовується насамперед для порівняння з конкурентами на ринку України, він не чутливий до загальносистемних змін. Індекс відображає фінансовий стан банку відносно інших у секторі.
Значення індексу Bank_FinScore може варіюватись у діапазоні від 1 (мінімальна фінансова надійність) до 4 (максимальна фінансова надійність) в залежності від значень нормативів та фінансових індикаторів банку.
Компоненти індексу були відібрані в результаті емпіричного дослідження динаміки близько півсотні традиційних фінансових показників.
Використані для побудови індексу індикатори демонструють максимальну прогнозну здатність з передбачення ймовірності банкрутства банку.
Тобто українські банки, у яких були нижчі значення даних показників, банкрутували частіше, ніж їхні конкуренти протягом аналізованого періоду 2014-2017 рр.
Н1 - Регулятивний капітал
РК = Основний капітал+Додатковий капітал-Корекції
Норматив капіталу, що вказує на розмір регулятивного капіталу банку, який має перевищувати мінімально встановлений розмір. Регулятивний капітал є одним з найважливіших показників діяльності банків, основним призначенням якого є покриття негативних наслідків різноманітних ризиків. Банки з метою визначення реального розміру регулятивного капіталу з урахуванням ризиків у своїй діяльності зобов'язані постійно оцінювати якість активних банківських операцій.
Н2 - Норматив достатності регулятивного капіталу
«співвідношення регулятивного капіталу до сумарної балансової вартості активів і позабалансових зобов’язань, зважених за ступенем кредитного ризику»
Норматив капіталу, що являє собою співвідношення регулятивного капіталу до сумарної балансової вартості активів і позабалансових зобов’язань, зважених за ступенем кредитного ризику. Норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов’язаннями, що випливають із торговельних, кредитних або інших операцій грошового характеру. Чим вище значення показника достатності (адекватності) регулятивного капіталу, тим більша частка ризику, що її беруть на себе власники банку. Нормативне значення нормативу Н2 діючих банків має бути не менше ніж 10%.
Н3 - Норматив достатності основного капіталу
«співвідношення основного капіталу до загальних активів банку»
Норматив капіталу, що являє собою співвідношення основного капіталу до суми активів та позабалансових зобов'язань банку, зважених на відповідні коефіцієнти кредитного ризику. Норматив достатності основного капіталу відображає рівень захищеності активів банку з точки зору адекватності обсягу капіталу 1-го рівня - основної частини регулятивного капіталу, що включає у себе кошти акціонерів банку у статутному капіталі, реінвестований прибуток, емісійні різниці, резервні фонди, загальні резерви і резервні фонди. Чим вище значення показника достатності основного капіталу (Н3), тим більша частка ризику, що її беруть на себе власники банку. Нормативне значення нормативу Н3 діючих банків має бути не менше ніж 7%.
Н-РК - Норматив достатності регулятивного капіталу
Співвідношення регулятивного капіталу до сумарної балансової вартості активів і позабалансових зобов’язань, зважених за ступенем кредитного ризику
Н-РК (Regulatory capital ratio) - Норматив достатності регулятивного капіталу - норматив капіталу, що являє собою співвідношення регулятивного капіталу до сумарної балансової вартості активів і позабалансових зобов’язань, зважених за ступенем кредитного ризику. Норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов’язаннями, що випливають із торговельних, кредитних або інших операцій грошового характеру. Чим вище значення показника достатності (адекватності) регулятивного капіталу, тим більша частка ризику, що її беруть на себе власники банку. Нормативне значення нормативу Н-РК діючих банків має бути не менше ніж 8,5%..
Н-К1 - Норматив достатності капіталу 1 рівня
Співвідношення капіталу 1 рівня до суми активів і позабалансових зобов’язань банку, зважених на відповідні коефіцієнти кредитного ризику
Н-К1 (Tier1 capital ratio) - Норматив достатності капіталу 1 рівня - норматив капіталу, що являє собою співвідношення капіталу 1 рівня до суми активів і позабалансових зобов’язань банку, зважених на відповідні коефіцієнти кредитного ризику. Норматив достатності капіталу 1 рівня відображає рівень захищеності активів банку з позицій адекватності обсягу капіталу 1-го рівня (К1), що складається з основного капіталу 1 рівня (ОК1) та додаткового капіталу 1 рівня (інструмент капіталу з умовами списання/конверсії) із відповідними вирахуваннями. Нормативне значення нормативу Н-К1 діючих банків має бути не менше ніж 7,5%..
Н-ОК1 - Норматив достатності основного капіталу 1 рівня
Співвідношення основного капіталу 1 рівня до суми активів і позабалансових зобов’язань банку, зважених на відповідні коефіцієнти кредитного ризику
Н-ОК1 (CET1 capital ratio) - Норматив достатності основного капіталу 1 рівня – норматив капіталу, що являє собою співвідношення основного капіталу 1 рівня до суми активів і позабалансових зобов’язань банку, зважених на відповідні коефіцієнти кредитного ризику. Норматив достатності основного капіталу 1 рівня відображає рівень захищеності активів банку з позицій адекватності обсягу основного капіталу 1-го рівня - основної частини регулятивного капіталу, що включає у себе кошти акціонерів банку у статутному капіталі, реінвестований прибуток, емісійні різниці, резервні фонди, загальні резерви і резервні фонди. Чим вище значення показника достатності основного капіталу (Н-ОК1), тим більша частка ризику, що її беруть на себе власники банку. Нормативне значення нормативу Н-ОК1 діючих банків має бути не менше ніж 5,625%..
LCR - Коефіцієнт покриття ліквідністю
«співвідношення високоякісних ліквідних активів банку до суми, необхідної для покриття підвищеного відтоку коштів з банку протягом 30 днів»
Норматив ліквідності, який установлює мінімально необхідний рівень ліквідності для покриття чистого очікуваного відпливу грошових коштів протягом 30 календарних днів з урахуванням стрес-сценарію. Національний банк у зв’язку із переходом банків до розрахунку коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR) скасував менш жорсткі економічні нормативи миттєвої ліквідності (Н4) та поточної ліквідності (Н5) з 2 вересня 2019 року. Нормативне значення нормативу LCR діючих банків має бути не менше ніж 90% відсотків - починаючи з 01 червня 2019 року; 100% - починаючи з 01 грудня 2019 року.
NSFR - Коефіцієнт чистого стабільного фінансування
Співвідношення обсягу наявного стабільного фінансування до обсягу необхідного стабільного фінансування
NSFR (Net Stable Funding Ratio) - Коефіцієнт чистого стабільного фінансування - норматив ліквідності, який визначає мінімальний необхідний рівень ліквідності банку на горизонті один рік. NSFR розраховується як співвідношення обсягу наявного стабільного фінансування до обсягу необхідного стабільного фінансування. Згідно з вимогами НБУ, нормами ЄС та Базельськими рекомендаціями значення NSFR для банків має становити не менше 100%.
Н7 - Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента
«співвідношення сукупної суми всіх вимог банку до пов'язаних з банком осіб та суми всіх фінансових зобов'язань, наданих банком щодо пов'язаних з банком осіб, до регулятивного капіталу банку»
Норматив кредитного ризику, що встановлюється з метою обмеження кредитного ризику, що виникає внаслідок невиконання окремими контрагентами своїх зобов'язань. Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента визначається як співвідношення суми всіх вимог банку до контрагента або групи пов'язаних контрагентів та всіх фінансових зобов'язань, наданих банком щодо контрагента або групи пов'язаних контрагентів, до регулятивного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н7 не має перевищувати 25%.
Н8 - Норматив великих кредитних ризиків
«співвідношення суми всіх великих кредитних ризиків щодо контрагентів, груп пов'язаних контрагентів, усіх пов'язаних з банком осіб до регулятивного капіталу банку»
Норматив кредитного ризику, який встановлюється з метою обмеження концентрації кредитного ризику за окремим контрагентом або групою пов'язаних контрагентів. Кредитний ризик, що прийняв банк на одного контрагента або групу пов'язаних контрагентів, усіх пов'язаних з банком осіб вважається великим, якщо сума всіх вимог банку до контрагента або групи пов'язаних контрагентів, усіх пов'язаних з банком осіб та всіх фінансових зобов'язань, наданих банком щодо цього контрагента або групи пов'язаних контрагентів, усіх пов'язаних з банком осіб, становить 10% і більше регулятивного капіталу банку. Норматив великих кредитних ризиків визначається як співвідношення суми всіх великих кредитних ризиків щодо контрагентів, груп пов'язаних контрагентів, усіх пов'язаних з банком осіб до регулятивного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н8 не має перевищувати 8-кратний розмір регулятивного капіталу банку.
Н9 - Норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними особами
«співвідношення сукупної суми всіх вимог банку до пов'язаних з банком осіб та суми всіх фінансових зобов'язань, наданих банком щодо пов'язаних з банком осіб, до регулятивного капіталу банку»
Норматив кредитного ризику, що встановлюється для обмеження ризику операцій з пов'язаними з банком особами, зменшення негативного впливу операцій з пов'язаними з банком особами на діяльність банку. Норматив Н9 визначається як співвідношення сукупної суми всіх вимог банку до пов'язаних з банком осіб та суми всіх фінансових зобов'язань, наданих банком щодо пов'язаних з банком осіб, до регулятивного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н9 не має перевищувати 25%.
Н11 - Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою
«співвідношення розміру коштів, які інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів окремо за кожною установою, до статутного капіталу банку»
Норматив інвестиційного ризику, що встановлюється для обмеження ризику, пов'язаного з інвестуванням в акції, паї, частки та інвестиційні сертифікати окремої юридичної особи. Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою визначається як співвідношення розміру коштів, які інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів окремо за кожною установою, до статутного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н11 не має перевищувати 15%.
Н12 - Норматив загальної суми інвестування
«співвідношення суми коштів, що інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів будь-якої юридичної особи, до статутного капіталу банку»
Норматив інвестиційного ризику , що встановлюється для обмеження ризику, пов'язаного із здійсненням банком інвестиційної діяльності. Норматив загальної суми інвестування визначається як співвідношення суми коштів, що інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів будь-якої юридичної особи, до статутного капіталу банку. Нормативне значення нормативу Н12 не має перевищувати 60%.
Н13-1 - Норматив ризику загальної довгої відкритої валютної позиції
«співвідношення загальної величини довгої відкритої валютної позиції банку за всіма іноземними валютами у гривневому еквіваленті до регулятивного капіталу банку»
Норматив валютного ризику, що визначається як співвідношення загальної величини довгої відкритої валютної позиції банку за всіма іноземними валютами у гривневому еквіваленті до регулятивного капіталу банку. Критичне значення нормативу – не більше 5%.
Н13-2 - Норматив ризику загальної короткої відкритої валютної позиції
«співвідношення загальної величини короткої відкритої валютної позиції банку за всіма іноземними валютами у гривневому еквіваленті до регулятивного капіталу банку»
Норматив валютного ризику, що визначається як співвідношення загальної величини короткої відкритої валютної позиції банку за всіма іноземними валютами у гривневому еквіваленті до регулятивного капіталу банку. Критичне значення нормативу – не більше 5%.
Коефіцієнт автономії
Коефіцієнт автономії (Equity-to-Assets) = Власний капітал / Чисті Активи x 100%
Індикатор достатності капіталу, що характеризує частку власного капіталу банку у загальній сумі активів. Чим вищий цей коефіцієнт, тим більш фінансово незалежним є банк від своїх кредиторів та ризиків паніки серед вкладників.
Адекватність капіталу
Capital Adequacy = (Статутний капітал + Незареєстрований статутний капітал + Субординований борг) / Чисті Активи x 100%
Індикатор достатності капіталу, що характеризує частку статутного і субординованого капіталу банку у загальній сумі активів. Чим вищий цей коефіцієнт, тим більш фінансово незалежним є банк від своїх кредиторів та ризиків паніки серед вкладників.
Частка резервів під знецінення кредитів
LLR-to-Gross Loans = Резерви під знецінення кредитів клієнтів / Валові кредити x 100%
Індикатор кредитного ризику, який опосередковано вказує на частку токсичних кредитів у портфелі активів банку, оскільки обсяги необхідного резервування під кредитні ризики обернено залежні від якості активів.
NIM - Чиста процентна маржа
NIM = Чистий процентний дохід / Робочі Активи x 100%
Індикатор ефективності, що демонструє здатність робочих активів банку генерувати чистий процентний дохід. Чим більший даний індикатор, тим більшою є база для формування прибутку банку.
CIR - Ефективність витрат
CIR = Загальні операційні витрати / Загальні доходи x 100%
Індикатор ефективності, котрий відображає рівень операційних витрат банку відносно отриманих доходів. Високі показники індикатора свідчать про слабший фінансовий стан банку і проблеми з управлінням витратами.
Операційна рентабельність
Operating ROA = (Прибуток до оподаткування + Відрахування до резервів) / Активи x 100%
Індикатор ефективності, що є базою для оцінки рентабельності банку без врахування ефекту відрахувань на формування резервів, таким чином більш точно відображаючи операційну ефективність, за рахунок абстрагування від втрат, пов’язаних з токсичністю активів банку.
ROA - Рентабельність активів
ROA = Чистий прибуток / Активи x 100%
Індикатор прибутковості, який показує скільки прибутку приносить кожна гривня активів банку. Коефіцієнт дає розуміння наскільки ефективно менеджмент використовує активи банку для генерації прибутку. Від'ємні значення свідчать про збитки.
ROE - Рентабельність власного капіталу
ROE = Чистий прибуток / Власний капітал x 100%
Індикатор прибутковості, що вказує скільки прибутку генерує кожна гривня власного капіталу банку. Чим вище значення коефіцієнта, тим краще банк використовує власний капітал для генерації прибутку. Від'ємні значення свідчать про збитки.
Відношення грошових коштів до зобов'язань
Cash-to-Liabilities = Грошові кошти та еквіваленти / Зобов'язання x 100%
Індикатор ліквідності, що характеризує здатність банку погашати свої зобов'язання за рахунок грошових коштів. Індикатор дозволяє зрозуміти, чи володіє банк ресурсами, які можна використати для погашення вимог кредиторів і вкладників
Відношення грошових коштів до активів
Cash-to-Assets = Грошові кошти та еквіваленти / Активи x 100%
Індикатор ліквідності, що характеризує структуру ліквідності активів банку, а отже достатність обсягу високоліквідних активів. Індикатор дозволяє зрозуміти, яку частку активів банк тримає у ліквідній формі (не лише грошових коштах, а й торгових цінних паперах та рахунків в інших банках), що дозволяє оперативно погасити вимоги кредиторів і вкладників.
Частка ліквідних активів у загальних активах
LIQ = (Грошові кошти та еквіваленти + Цінні папери в торговому портфелі + Кошти в інший банках) / Активи x 100%
Індикатор ліквідності, що характеризує структуру ліквідності активів банку, а отже достатність грошових коштів. Індикатор дозволяє зрозуміти, яку частку активів банк тримає у найбільш ліквідній формі, що дозволяє швидко погашати вимоги кредиторів і вкладників.
Частка непрофільних активів банку
Nonprofile Assets Share = (Інвестиції в асоційовані та дочірні компанії + Інвестиційна нерухомість + Основні засоби та нематеріальні активи) / Assets x 100%
Індикатор інвестиційного ризику, що вказує на частку непрофільних активів банку, таких як інвестиції в асоційовані та дочірні компанії, інвестиційна нерухомість, основні засоби та нематеріальні активи. Високі показники індикатора можуть свідчити про недостатньо ефективну бізнес-модель банку та вищу чутливість до ринкових ризиків знецінення активів.
Доступ до ресурсів і надійність бенефіціара
Індикатор якісного характеру, який залежить від рівня надійності доступу банку до фінансової підтримки з боку акціонерів, що визначається суверенним кредитним рейтингом країни походження та геополітичних ризиків для іноземних банків, а також можливістю доступу до державних бюджетних ресурсів для вітчизняних банків.
Значення кожного з індикаторів, що входять до складу індексу Bank_FinScore, автоматично переводяться у бали від 1 до 4 у залежності від розташування відносно емпіричних квартилів розподілу значень відповідного індикатора для решти ТОП-40 банків на ринку за обсягом чистих активів. Якщо значення індикатора банку тяжіє до максимально позитивного з точки зору фінансової стійкості значення, банк отримує 4 бали за даним показником. Банки з гіршими значеннями показника отримують нижчі бали.
Емпіричні квартилі розподілу показника чистої процентної маржі (NIM) за досліджуваний рік по банківському сектору становили [0%, 1%, 5%]. Відтак бал за даним індикатором для банків розраховуються так:
Якщо чиста маржа банку дуже висока (NIM > 5%), банк отримає 4 бали.
Якщо 1 < NIM < 5%, банк отримає 3 бали.
Якщо 0% < NIM < 1%, банк отримає 2 бали.
Якщо NIM < 0%, банк отримає лише 1 бал.
Аналогічно розраховуються бали решті індикаторів-компонентів індексу Bank_FinScore
Fi – дискретний бал, отриманий банком за фактором, що виражений індикатором i. Обмеження:
Wi – вага фактору Fi – Обмеження:
n – кількість складових індексу. n= 25.
Для банків, за якими відсутня можливість розрахувати повний перелік індикаторів-складових, а також невеликих банків нижче №40 за обсягом активів, індекс Bank_FinScore не розраховується. Проте зі значеннями існуючих складових індексу завжди можна ознайомитись на сайті YouControl.
На підставі числового значення балу Bank_FinScore (від 4 до 1) кожному досліджуваному банку присвоюється буквене значення Bank_FinScore, що відображає відносний рівень фінансової надійності в рамках ринку.
Високий рівень фінансової стійкості
Вище верхнього квартилю розподілу Bank_FinScore
Добрий рівень фінансової стійкості
Вище медіани розподілу Bank_FinScore
Задовільний рівень фінансової стійкості
Вище нижнього квартилю розподілу Bank_FinScore
Незадовільний рівень фінансової стійкості
Нижче нижнього квартилю розподілу Bank_FinScore
На підставі числового значення балу Bank_FinScore (від 4 до 1) кожному досліджуваному банку присвоюється буквене значення Bank_FinScore, що відображає відносний рівень фінансової надійності в рамках ринку.
Ефективність запропонованої аналітичним відділом YouControl моделі фінансового скорингу банків підтверджена історією банкрутств українських банків, у більшості з яких спостерігались негативні значення нормативів НБУ та розрахункових фінансових коефіцієнтів.
Мета розрахунку Bank_FinScore - експрес-аналіз фінансового стану банку, відштовхуючись від результатів якого користувачі можуть швидко прийняти рішення про необхідність подальшого поглибленого дослідження. Звертаємо вашу увагу, що даний індекс не можна ототожнювати з кредитним рейтингом, оскільки останній вимагає більш детального експертного аналізу та додаткового врахування низки якісних факторів, зокрема рівня зовнішньої підтримки, репутації акціонерів та інших операційних і юридичних ризиків.
Індекс Bank_FinScore має ймовірнісний характер, тому навіть максимальні значення індексу не дають 100% гарантії фінансової стійкості, а лише вказують на відносно нижчу ймовірність банкрутства такого банку. Це інформаційний продукт, що відображає думку YouControl щодо загального фінансового стану. Кінцеве рішення щодо фінансової надійності банку повинне прийматися користувачами з урахуванням інших, у тому числі якісних факторів та додаткових джерел інформації.