Дата принятия
02.03.2010
Номер дела
2-а-31/10/0270
Номер документа
8750774
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 р. м. Вінниця          Справа № 2-а-31/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

за участю представників сторін:

позивача : Дячка Валерія Володимировича,

відповідача : не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі Вінницької області

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібороб»

про: стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування

ВСТАНОВИВ :

08 січня 2010 року управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі Вінницької області (УПФ України у Бершадському районі) звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібороб» (ТОВ «Хлібороб») про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 21854 грн 54 коп. мотивуючи вимоги наступним.

ТОВ «Хлібороб» зареєстроване в УПФ України у Бершадському районі і є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Станом на 31 жовтня 2009 року за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 21854 грн 54 коп., з яких 21845 грн 02 коп. – основний борг (недоїмка), що підтверджується поданим відповідачем розрахунком, 14 грн 50 коп. – нарахована управлінням пеня. Про сплату вказаної суми товариству надсилалась вимога, проте заборгованість відповідачем не сплачена і в установленому законом порядку не оскаржена.

В судовому засіданні представник УПФ України у Бершадському районі - головний спеціаліст юрисконсульт Дячко В.В. (доручення на а.с. 31) позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та докази, надані в матеріали справи.

Відповідач в судове засідання жодного разу не з’являвся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать реєстри листів поштових відправлень Вінницького окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року, від 26 січня 2010 року (а.с. 21, 25) та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 18 лютого 2010 року №143279 (а.с. 34).

Поштові відправлення здійснювались судом на адресу, зазначену УПФ України у Бершадському районі в позовній заяві та свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи й довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Згідно із частиною восьмою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою внесеною до відповідного реєстру.

Розгляд справи по суті, зокрема, у зв’язку з неявкою відповідача судом переносився.

За таких обставин, суд вважає, що вжив всіх заходів для повідомлення належним чином ТОВ «Хлібороб» про час і місце розгляду справи для участі повноважного представника відповідача та надав можливість для реалізації ними права на судовий захист.

Крім того, варто зазначити, що частиною сьомою статті 56 КАС України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Тому, відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник ТОВ «Хлібороб» наділений правом самостійно представляти інтереси підприємства або правом надавати доручення будь-якому працівнику для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.

Більше того, письмових заперечень на позовну заяву, відповідно до ухвали суду від 12 січня 2010 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань відповідач не надсилав, що свідчить про відсутність у нього інтересу до розгляду справи і направлено на затягування розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом.

Отже, виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у зв’язку з чим судом розглянуто справу за наявними в ній матеріалами.

Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.

Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.

Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).

Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ТОВ «Хлібороб» зареєстроване Бершадською районною державною адміністрацією Вінницької області 25 жовтня 2007 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №11481200000000519 (а.с. 23).

Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 04 березня 2004 року №678 це товариство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 6), а згідно його заяви до УПФ України у Бершадському районі – зареєстроване позивачем платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (а.с.7).

Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).

Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до чинного законодавства, ТОВ «Хлібороб» 19 червня 2009 року до УПФ України в Бершадському районі подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень місяць 2009 року в розмірі 4232 грн 59 коп., 17 липня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень місяць 2009 року в розмірі 5467 грн 90 коп., 19 серпня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень місяць 2009 року в розмірі 3055 грн 71 коп., 18 вересня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень місяць 2009 року в розмірі 5093 грн 08 коп., 19 жовтня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень місяць 2009 року в розмірі 4099 грн 17 коп. однак вказані суми сплачено частково (а.с. 9-13).

Так, за період з 01 квітня 2009 року по 31 жовтня 2009 року сплачено відповідачем страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 103 грн 43 коп., що підтверджується розрахунком УПФ України у Бершадському районі суми заборгованості (а.с. 8).

Відповідно до частини десятої статті 20 Закону №1058 до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Зокрема, пункт 2 цієї статті передбачає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 9.3.2 Інструкції уточнено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, оскільки відповідачем суми страхових внесків погашені 28 вересня 2009 року несвоєчасно та частково (в сумі 123 грн 44 коп.), позивачем винесено рішення від 01 жовтня 2009 року №487 згідно якого до ТОВ «Хлібороб» застосована фінансова санкція в розмірі 10 грн 34 коп. та нарахова пеня в розмірі 19 грн 19 коп. за період з 20 вересня 2009 року по 28 вересня 2009 року (а.с. 14).

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку, що формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов’язань. Дані картки особового рахунку є підставою для застосування зазначених фінансових санкцій.

Відповідно до частини п’ятої статті 106 Закону №1058, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 березня 2002 року №212/6500, проведення операцій з обліку платежів спеціалістом відділу (підвідділу) надходження доходів здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі відповідних документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій.

Облік, контроль і складання звітності щодо платежів також проводяться органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі.

Як вбачається із матеріалів справи, за період з 01 червня 2009 року по 31 жовтня 2009 року відповідачем сплачено штрафної санкції 15 грн 32 коп., а пені – 4 грн 69 коп., що свідчить про погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення.

Страхувальникам, які мають недоїмку територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду. А в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов’язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.

На виконання вказаних положень закону, управлінням Пенсійного фонду України у Бершадському районі направлялась відповідачу вимога від 02 листопада 2009 року №Ю-7 на загальну суму 31697 грн 95 коп., отримана ним 05 листопада 2009 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №216175 (а.с. 16).

Нарахована позивачем сума протягом десяти робочих днів після отримання вимоги не сплачена та ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржена.

На виконання ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 12 січня 2010 року про надання позивачем акту взаємозвірки розрахунків, УПФ України у Бершадському районі відповідачу 20 січня 2010 року надіслано повідомлення з проханням з’явитися до УПФ України у Бершадському районі для проведення звірки, отримане ним 25 січня 2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового повідомлення №206927 (а.с. 27-28).

Оскільки ТОВ «Хлібороб» ініціатива управління Пенсійного фонду проігнорована, то позивачем надано суду акт звірки розрахунків за період з 01 червня 2009 року по 31 жовтня 2009 року підписаний лише ними (а.с. 29).

Згідно з довідкою УПФ України у Бершадському районі від 10 лютого 2010 року №222/06-23/03, заборгованість ТОВ «Хлібороб» перед управлінням станом на 10 лютого 2010 року становить 38124 грн 94 коп. (а.с. 30).

До загального розрахунку заборгованості включена заявлена УПФ України у Бершадському районі до стягнення сума.

Таким чином, 21854 грн 54 коп. заборгованості відповідача перед УПФ України у Бершадському районі знайшла своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.

В силу частини третьої статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Такий випадок передбачений, зокрема, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 якого, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

В таких адміністративних справах за зверненням суб’єкта владних повноважень з позовом до фізичної чи юридичної особи у випадках, визначених законом, адміністративний суд надає упереджувальний захист правам, свободам та інтересам особи. При цьому, щоб не допустити зловживань суб’єкта владних повноважень та можливих порушень прав, свобод чи інтересів, Конституцією та законами України встановлено судовий контроль за вжиттям таких заходів. Адміністративний суд у зазначених справах, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, перевіряє, зокрема, чи не буде порушено (у тому числі безпідставно обмежено) права, свободи та інтереси осіб у разі задоволення адміністративного позову суб’єкта владних повноважень.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Бершадському районі є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні відповідачем у поданих до управління розрахунках самостійно, що свідчить про їх погодження, в установлений строк ці суми повною мірою не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, рішення про застосування штрафної санкції та пені в установленому законом порядку не оскаржено, а відтак є узгодженим, вимога про сплату заборгованості не виконана та також в установленому законом порядку не оскаржена, а також враховуючи те, що УПФ України у Бершадському районі має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, суд вважає за доцільне позов задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібороб» (вул. Котовського, 1, с. Війтівка, Бершадський район, Вінницька область, 24412, код ЄДРПОУ 32842308, р/р 26005055305264 в КБ «Приватбанк», МФО 302689) на користь управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі Вінницької області (вул. Радянська, 23, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, р/р 25602323470103 в ОПЕРВ ВАТ «Державний ощадний банк» м. Вінниці, МФО 302076, код 20106156) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 21854 грн 54 коп. (двадцять одна тисяча вісімсот п’ятдесят чотири гривні п’ятдесят чотири копійки).

Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 03.03.10

Суддя          Чудак Олеся Миколаївна

02.03.2010