Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-3831/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2010 р.
м.Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді – Бородавкіної С.В.
при секретарі – Крук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Ріпкинського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпров»є» про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В :
19.07.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпров»є» і просить стягнути з відповідача податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 63314,66 грн., мотивуючи тим, що відповідачем у перевіряємому періоді при виплаті заробітної плати не повністю сплачувався податок з доходів фізичних осіб.
Представник прокуратури Чернігівської області просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Чернігівської області просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та пояснив, що зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб не є податковим боргом в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III, оскільки сума податкового зобов'язання розраховується не податковим органом, а самостійно платником податків і обліковується виключно за даними його бухгалтерського обліку. Податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних карток особових рахунків, які ведуться в органах державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів. Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб не вноситься в облікову картку боржника, що унеможливлює здійснити заходи стягнення податку у спосіб, визначений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відслідкувати його можливо лише при проведенні перевірок або звірок, тобто за даними бухгалтерського обліку самого боржника, що і було встановлено під час планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпров»є» у травні 2010р.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що ні Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ні Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» не містить термінів сплати податку з доходів фізичних осіб, а тому ДПІ не може його стягувати в примусовому порядку, крім того, позовна заява складена не коректно.
Заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Придніпров»є» зареєстроване Ріпкинською районною державною адміністрацією Чернігівської області як юридична особа. Перебуває на обліку в державній податковій інспекції Ріпкинського району як платник податків з 30.04.1993 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 15 від 09.07.2010 року.
З 12.05.2010 по 31.05.2010 року інспекторами державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Чернігівської області проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Придніпров»є» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2010 року.
Перевіркою було встановлено порушення вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме товариством не своєчасно та не в повному обсязі перераховувався податок з доходів фізичних осіб до бюджету.Станом на 01.04.20101р. загальна сума утриманого, але не перерахованого податку з доходів фізичних осіб з урахуванням заборгованості минулих періодів становить 63314, 66 грн.
Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ від 22.05.2003, платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Відповідно до п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 8.1.4 п.8.1 ст. 8 цього ж Закону якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Відповідно до п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є такі особи: а) при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, - такі особи; б) при порушенні правил сплати податку з чистого річного оподатковуваного доходу платника податку - такий платник податку.
В зв’язку з встановленням фактів не перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку з громадян) під час виплати фізичним особам доходів, органи державної податкової служби у відповідності з пунктом ІІ статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» № 509-ХІІ від 04.12.1990 р. здійснюють необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов’язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб (прибутковий податок з громадян), про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду).
Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідач є платником податку з доходів фізичних осіб та згідно п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону товариство є особою відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати і є також згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово-відповідальною особою за порушення норм цього Закону. Відповідачем в порушення норм п.п. 8.1.2 п. 8.4 ст. 8 цього ж Закону не повністю сплачений податок з доходів фізичних осіб, який утриманий з заробітної плати працівників товариства.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Придніпров'є" заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 63314,66 грн. до місцевого бюджету Малинівської сільської ради р/р 33210800700442 в ГУДК в Чернігівській області, код 21409644, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову виготовлено в повному обсязі 20.09.2010 року.
Суддя: С.В. Бородавкіна