
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 липня 2021 року № 520/6702/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі по тексту - відповідач-1, ГУ Держгеокадастру у Харківській області), Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області (далі по тексту – відповідач-2, Валківська міська рада), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оформлену наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 13.01.2021 р. № 151-СГ;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 , шляхом надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га, що розташована за межами населених пунктів на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району, Харківської області з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 26.11.2020 направила на адресу відповідача Головного управління Держгеокадастру в Харківській області клопотання з доданими до нього графічними матеріалами відповідно п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області.
13.01.2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області винесено наказ № 151-СГ про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, обґрунтовуючи свою відмову тим, що земельна ділянка, яку гр. ОСОБА_1 бажає отримати у власність відноситься до земель комунальної форми власності.
Оскільки розпорядником земель комунальної власності є Валківська міська рада Богодухівського району Харківської області позивач, 26.01.2021 р. звернулася до Валківської міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков`язької селищної ради Валківського району, Харківської області.
26.02.2021 р. за № 02-15/402 надійшла відповідь Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, відповідно до якої земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність не передана у комунальну власність Валківської територіальної громаді в особі Валківської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, вважає, що наказ Головного управління Держгеокадастру в Харківській області № 151-СГ від 13.01.20921 р. є неправдивим, протиправним, таким, що не відповідає дійсним обставинам, у зв`язку з чим звернулась до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по даній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року клопотання позивача про заміну відповідача в адміністративній справі №520/6702/21 - задоволено. Замінено відповідача в адміністративній справі №520/6702/21 з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на - Валківську міську раду Богодухівського району Харківської області (63002, Харківська обл., Валківський р-н, м. Валки, вул. Харківська, буд. 16, код ЄДРПОУ 04058657).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача – Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.
Відповідач-1, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що згідно клопотання ОСОБА_1 від 26.11.2020, позивач просить надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області, для подальшого надання у власність. Відповідно змісту клопотання не зрозуміло з яких саме форми власності земель - державної чи комунальної бажає отримати земельну ділянку ОСОБА_1 .
За інформацією Міжрайонного управління у Валківському та Коломацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Харківській області земельна ділянка, яку бажає отримати у власність гр. ОСОБА_1 належить до земель комунальної власності.
Головне управління розпоряджається землями сільськогосподарського призначення державної власності в порядку, визначеному чинним законодавством. Отже, ОСОБА_1 фактично просить порушити закон, а саме розпорядитись Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області землями комунальної власності, якими згідно діючого законодавства розпоряджається орган місцевого самоврядування.
За наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 . Головним управлінням було винесено наказ №151-СГ від 13 січня 2021 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
В якості доказів того, що бажана земельна ділянка не відноситься до земель комунальної власності, позивач надає лист Валківської міської ради Харківської області за № 02-15/402 від 26.02.2021 згідно якого земельна ділянка орієнтовною площею 2,0000 га, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.12.2020 року № 52-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної у комунальну власність» не передана у комунальну власність Валківської територіальної громади в особі Валківської міської ради.
Однак, у розпорядженні органу місцевого самоврядування знаходяться землі не лише передані наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.12.2020 року № 52-ОТГ.
Вказує, що в разі незгоди з наданою відповіддю ОСОБА_1 запропоновано її оскаржити звернувшись у встановленому чинним процесуальним законодавством порядку до суду. Відомості проте, чи зверталась ОСОБА_1 до суду з приводу оскарження відповіді Валківської міської ради та результати такого розгляду Головному управлінню не відомо.
Представник відповідача-2, у встановлений судом строк, правом надати відзив не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направила на адресу відповідача Головного управління Держгеокадастру в Харківській області клопотання з доданими до нього графічними матеріалами відповідно п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області (а.с.30).
13.01.2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області винесено наказ № 151-СГ про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, обґрунтовуючи свою відмову тим, що земельна ділянка, яку гр. ОСОБА_1 бажає отримати у власність відноситься до земель комунальної форми власності (а.с.11).
26.01.2021 р. позивач звернулася до Валківської міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков`язької селищної ради Валківського району, Харківської області (а.с.13).
26.02.2021 р. за № 02-15/402 надійшла відповідь Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, якою позивача повідомлено, що якої земельна ділянка, яку вона бажає отримати у власність не передана у комунальну власність Валківської територіальної громаді в особі Валківської міської ради (а.с.14).
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.
Відповідач, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов`язків зобов`язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з`ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови ГУ Держгеокадастру у Харківській області повинно керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обґрунтуванням.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено у Положенні про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521 (далі - Положення).
На підставі п.п. 13 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно із п.п. "б" ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Судом встановлено, що розглянувши заяву позивача, відповідач-1 наказом від 13.01.2021 № 151-СГ відмовив в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до земель комунальної форми власності.
На підтвердження вказаної обставини відповідачем-1 надано суду Лист заступника міжрайонного управління у Валківському та Коломацькому районах ГУ Держгеокадастру у Харківській області, викопіювання з кадастрової карти (плану) та Інформацію щодо земельної ділянки, яка розташована в межах 6321255400:01:000, що надається Державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіального органу (а.с. 31,32).
Таким чином, повноваження щодо передачі у власність спірної земельної ділянки належить органу місцевого самоврядування, оскільки така земельна ділянка розташована в межах населеного пункту на території Ков`язької селищної ради Валківського району Харківської області.
У свою чергу, з огляду на положення ч. 4 ст. 122 ЗК України до повноважень відповідача не належить розпорядження земельними ділянками комунальної власності.
Доказів того, що бажана до відведення земельна ділянка розташована за межами населеного пункту позивачем суду не надано.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач не є розпорядником даної земельної ділянки, оспорюваний наказ є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до висновку, що у задоволені позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 30 липня 2021 року.
Суддя Бадюков Ю.В.
The court decision No. 98677702, Kharkiv District Administrative Court was adopted on 30.07.2021. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key information easily.
This decision relates to case No. 520/6702/21. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: