Court ruling № 98677382, 28.07.2021, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
28.07.2021
Case No.
520/13767/21
Document №
98677382
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

28 липня 2021 р. справа №520/13767/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сліденко А.В., розглянувши питання прийняття до розгляду позову фізичної особи-громадянина ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до Північно-Східного офісу Держаудитслужби (далі за текстом - відповідач, владний суб`єкт) про визнання протиправною та скасування п.п.№3, №10, №11 вимоги Північно-Східного офісу Держаудитслужби про усунення порушень № 202007-14/217- 2021 від 14.01.2021р., -

встановив:

14.01.2021р. за №202007-14/217-2021 Північно-Східним офісом Держаудитслжуби була складена вимога про усунення порушень (далі за текстом - Вимога).

Згадана Вимога була спрямована виключно суб`єкту господарювання - ДП "Дослідне господарство "Аграрне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України, адресована Миколі Колеснику саме як керівнику ДП "Дослідне господарство "Аграрне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України.

Пунктом 3 вказаної Вимоги вимагається від ДП "Дослідне господарство "Аграрне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України відкоригувати в обліку завищення витрат при списанні з обліку основних засобів, вартість яких не була повністю амортизована, в суму 429.964,80грн. відповідно до норм. п. 29 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 №318.

Пунктом 10 Вимоги вимагається від ДП "Дослідне господарство "Аграрне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України на користь ДП "ДГ "Аграрне" заподіяної матеріальної шкоди (збитків) по виплаченим коштам без підтверджуючих документів на суму 24.109,13грн.

Пунктом 11 Вимоги вимагається для запобігання втрати активів (боржників в зобов`язанні) претензійно-позовну роботу по стягненню дебіторської заборгованості проводити в терміни, визначені законодавством.

У розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України Вимога про усунення порушень, складена Північно-Східним офісом Держаудитслужби №202007-14/217-2021 від 14.01.2021р., є правовим актом індивідуальної дії.

Постанова Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019р. у справі №2040/6074/18 містить правовий висновок про те, що право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої воно прийняте, або прав, свобод та інтересів якої воно безпосередньо стосується; аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду, зокрема, від 14.03.2018р. у справі №9901/22/17, від 06 та 12 червня 2018 року у справах № 800/489/17 та 800/587/17 відповідно, від 16.10.2018р. у справі № 9901/415/18 та від 09.04.2019р. у справі №9901/611/18; поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду, у зв`язку із чим правильно не зазначив, до юрисдикції якого суду належить вирішення цієї справи.

Такі ж самі за змістом правові висновки викладені Верховним Судом в ухвалах по справам №9901/283/19, №9901/284/19, №9901/317/19.

Звідси слідує, що справжній (а не штучно удаваний) публічний юридичний спір з приводу видання вказаної Вимоги може виникнути між Північно-Східним офісом Держаудитслужби з одного боку та ДП "Дослідне господарство "Аграрне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва Національної академії аграрних наук України - з іншого.

Водночас із цим, будь-якого реального юридичного спору з приводу видання вказаної вимоги між територіальним органом Держаудитслужби та фізичною особою-громадянином об`єктивно виникнути не може, адже згаданий правовий акт індивідуальної дії явно та очевидно не вливає на стан суб`єктивних прав та обов`язків заявника як учасника суспільних відносин.

Обґрунтовуючи позов, заявник стверджує, що за висновками акту, на яких ґрунтується оскаржувана вимога, у період, за який були виявлені порушення, керівником ДП "Дослідне господарство "Аграрне" був саме він, ОСОБА_1 , а тому вимога порушує його честь, гідність та ділову репутацію.

Проте, з цього приводу суд зазначає, що у силу положень ч.1 ст.201 Цивільного кодексу України честь, гідність і ділова репутація відносяться до особистих немайнових благ, які охороняються цивільним законодавством.

Частиною 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У свою чергу, ст. 20 Господарського процесуального кодексу України до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах про захист ділової репутації, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем або самозайнятою особою.

Отже, незалежно від суб`єктного складу характер правовідносин з приводу захисту особистих немайнових благ є цивільно-правовим, і всі справи зазначеної категорії підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, за винятком справ про захист ділової репутації між юридичними особами та іншими суб`єктами підприємницької діяльності у сфері господарювання та іншої підприємницької діяльності, що розглядаються в порядку господарського судочинства.

Підсумовуючи викладені вище міркування, суддя доходить до переконання про те, що з урахуванням змісту ст.19 КАС України заявлена вимога у визначеному заявником формулюванні та суб`єктному складі не містить складу юридичного спору, а тому не підлягає розгляду та вирішенню у порядку адміністративного судочинства України і не може бути розглянута у судовому порядку взагалі.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 170 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Беручи до уваги те, що при вирішенні питання щодо наявності підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі за п.1 ч. 1 ст. 170 КАС України поняття спору, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, слід тлумачити в контексті ч.3 ст.124 Конституції України в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підпадають під юрисдикцію саме адміністративних судів, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду, суддя не роз`яснює позивачеві, згідно ч.ч. 2, 6 ст.170 КАС України, в порядку якого судочинства мають бути вирішені спірні правовідносини.

Аналогічна по суті правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.03.2018 року у справі №800/559/17, від 03.04.2018 року у справі №9901/152/18, від 30.05.2018 року у справі №9901/497/18, від 05.02.2019 року у справі №9901/638/18 та від 27.02.2019 року у справі №9901/798/18.

Водночас з цим, вимога про захист честі, гідності та ділової репутації може бути розглянути у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4, 12, 160, 161, п.1 ч.1 ст.170, 171, 241-243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

ухвалив:

1.Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.

2.Роз`яснити, що заявлені вимоги не підлягають розгляду та вирішенню у порядку будь-якого судочинства.

Роз`яснити, що вимоги про захист честі, гідності та ділової репутації можуть бути розглянути у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.

3.Роз`яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання, підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати прийняття.

Суддя Сліденко А.В.